1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İzmit, hala “yerli” ve “milli”
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit, hala “yerli” ve “milli”

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kocaeli Şubesi’nin, “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi “ ne dayanarak hazırladığı nüfus istatistikleri, aslında bu kentte siyaset yapan, siyaset yapmak isteyen herkes için çok önemli veriler ortaya koyuyor. Aslında bir kaçı hariç, bizim şehrimizin siyasetçileri de tembeldir. Kendilerini geliştirmez, araştırma yapmazlar. Partilerinin genel merkezi tarafından milletvekili adayı veya Belediye Başkanı adayı olarak atanmayı beklerler. 
Oysa bu nüfus istatistikleri, her kentin bırakın ilçesini, köyünü, mahallesine kadar nüfus yapısıyla ilgili ayrıntıları veriyor. İyi okunursa, TÜİK istatistiklerinden sosyo politik, sosyo ekonomik, sosyo kültürel pek çok sonuç çıkartılabilir. 
Ben bu konuda biraz kafa yordum, biraz araştırma yaptım. Çok önemli sonuçlara ulaştım. Hepimiz biliyoruz ki, Kocaeli Türkiye’nin en fazla iç göç alan şehri, Her yıl nüfusu 50 bin kişi kadar artıyor. Bu artış da çok büyük oranda iç göçten kaynaklanıyor. 2017 yılı sonu itibariyle Kocaeli’nin toplam nüfusu 1 milyon 883 bin 270 kişi. Bu toplam nüfusun ancak dörtte biri (1/4’ü) Kocaeli doğumlu. Toplam nüfusun (3/4)’ü, Türkiye’nin farklı kentlerinde doğup, ilimize yerleşmişler.
Kocaeli genelindeki bu genel tablo, küçücük ilimizdeki birbirine çok yakın ilçeler arasında ciddi farklılıklar gösteriyor. Örneğin, Gebze ilçesinin toplam nüfusu 368 bin kişi. Bu nüfus içindeki Kocaeli doğumlu sayısı ise 50 bin kişi. Yani Gebze nüfusunun ancak 1/7’si Kocaeli doğumlu. Hemen hemen benzer bir tablo Dilovası’nda var. İlçenin toplam nüfusu 47 bin kişi. Kocaeli doğumlu olanların sayısı ancak 6 bin kişi. 
Körfez ilçe de çok iç göç alan ilçelerden biri. Toplam nüfusu 162 bin kişi. Kocaeli doğumlu sayısı 39 bin kişi. 
Tabii tablonun tam ters olduğu ilçeler de var. Örneğin Kandıra’da toplam nüfus 50 bin kişi. İç göç almayan Kandıra nüfusundaki 37 bin kişi Kocaeli doğumlu. Karamürsel’de benzer bir durum var. İlçenin toplam nüfusu 56 bin kişi. Karamürsel’de Kocaeli doğumluların sayısı 31 bin kişi.

İZMİT MİLLİYETÇİLİĞİ YÜKSELİYOR
Gelelim İzmit’e. Biz İzmitliler hep “Kendi şehrimizde yabancı kaldık. Selam verecek insan kalmadı” diye yakınırız. Oysa, Kocaeli geneline bakıldığında tablo tam da böyle değil. İzmit’in toplam nüfusu 360 bin kişi. Kocaeli doğumluların sayısı 178 bin kişi. Yani neredeyse yarısı Kocaeli doğumlu. 
Üstelik bu rakamlar içinde yer alan insanların çok büyük bölümü 18 yaş üzerinde ve “Seçmen” durumunda. 2019’da oy kullanacaklar. İzmit, çok uzun zamandır İzmitli olmayanlar tarafından yönetildiği için, artık genel manada bir bıkkınlık da var. Bu nedenle, önümüzdeki yerel seçimlerde partilerin “Hakiki İzmitli” aday bulması gerekecek. Erzurumlu, ya da Trabzonlu, Gümüşhaneli, Gürcü, Macır falan pek tutmayacak. Yerli, manav aday işe başlarken, rakiplerinin önüne çıkacak.
Bu konuya bütün partiler çok dikkat etmelidir. Belediye Meclisi listelerinde 18 yaşını doldurmuş gençler bunabilecek. İddialı büyük partilerin bence seçilebilecek sıralarda İzmit Lisesi’nden Gazi Lisesi’nden öğrenci adaylar koyması bile uygun olabilir. 
Önümüzdeki seçimde İzmit’te, Karamürsel, Kandıra gibi ilçelerde manav olmak, yani şehrin yerlisi olmak önem taşıyacak. Zaten Kandıra ve Karamürsel hep bu konuya özen göstermiştir. Bu defa İzmit seçmeninin de “Benden olsun” diye düşüneceğini tahmin ediyorum. İzmit’te hala “Yerli ve milli” nüfus büyük çoğunlukta. Umarım partiler belediye başkanı, belediye meclisi, milletvekili adayları ile İzmitli’nin karşısına çıkarken, TÜİK’in ortaya koyduğu istatistiklerin açık açık gösterdiği bu gerçekleri dikkate alırlar. 

Bu iş savsaklanırsa çok kötü olur
Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ilimizde devam eden Otogar Kavşağı projesi var. Yarım yamalak bir köprü yaptılar. Öyle bırakıp, gittiler. Kavşaktaki durum, eski halinden daha kötü.
Büyükşehir Belediyesi’nin D-100 karayolu Köseköy kavşağında başlayan bir battı-çıktı projesi var. Kazıklar çakılırken, müteahhit bırakıp gitti. Kartepe’den İzmit yönüne trafik berbat durumda. Müteahhit ne zaman tekrar başlayacak belli değil.
Şimdi yine Karayolları’nın D-130 karayolu üzerinde Sanayi Kavşağı mevkiindeki köprülü kavşak inşaatı başladı. Bu çok önemli. Mutlaka yapılması gerekiyordu. Yapılırken hem Yeni Gölcük, hem Eski Gölcük yolunda sıkıntı çekilmesi de kabul edilebilir.
Sanayi Kavşağındaki işin süresi 420 gün olarak belirlenmiş. İşte bu işi çok sıkı takip etmemiz gerekiyor. Eğer Karayolları’nın bu işi de bir şekilde savsaklanırsa, yarım kalırsa, işte o zaman ortaya çıkacak tablonun sorumluluğunu kimse üstlenmek istemeyecektir.
Sanayi Kavşağında başlayan işi, Büyükşehir Belediyesi de yakından takip etmeli, gerektiğinde müdahale etmelidir. 420 günden daha erken sürede bitirilmesi için de gereken her şey yapılmalıdır.

(-) 3’ten (+) 22’ye
Sık sık yazarım. Bizim şehrimiz, dünyanın en özel coğrafyalarından birinde kurulmuştur. Bu coğrafyanın önemli özellikleri arasında topraklarının verimli olması, suyunun bol olması, bunca kirletici fabrika olmasa havasının temizliği sayılabilir. Ama bu coğrafyanın en önemli özelliği iklimidir.
İzmit, dört mevsimi bütün özellikleri ile dolu dolu yaşar. Hatta bazen, bir gün içinde dört mevsimi yaşar. Kartepe’de kayak yapıp, Karamürsel’de denize girebilirsiniz. Bu özellikler, dünyanın çok ender bölgelerinde görülebilir.
Bu bölge ikliminin bir özelliği de, gece-gündüz sıcaklıkları arasında büyük farklılıkların olmaması, kısa süre içinde sıcaklıkların çok büyük oranlarda değişmemesidir.
Her gün iklim değişiyor diye bağırıyoruz. Dünya ısınıyor diyen var, dünya soğuyor diyen var. Ama gerçekten bu bölgenin iklimi kaygı verici biçimde değişiyor. 
Yaşadığım her anda ve ortamda sıcaklıkları takip ederim. 1 Mart Perşembe günü akşamı eve giderken, sıcaklık (0)’ın altına inmişti. Perşembe gecesi (- 3)’ü arabanın derecesinde gördüm. 
2 Mart Cuma günü yani 24 saat sonra eve giderken, arabanın termometresi (+20) dereceyi gösteriyordu. Cumartesi günü, (+23)’ü gördüm. Yani 48 saat içinde 23 derecelik bir sıcaklık farkı. Dün bölgemizdeki sıcaklığın (+25) dereceyi bulması bekleniyordu. 
Bu kısa zaman diliminde çok fazla ısı değişimi, bölgedeki iklimin ne kadar olumsuz değiştiğini gösteren en önemli veridir. Üstelik, insan sağlığı açısından risk getirir. Hava ne kadar soğuk, ne kadar sıcak diye bakmaktan çok, 24 saatlik zaman diliminde sıcaklık kaç derece değişmiş, buna bakmak gerekir.

DUVAR YAZISI 
Kocaelispor Osmaniye’de 
bir mucizeyi gerçekleştirirse 
yeni stadın açılışında 33 bin
koltuğun tamamını doldururuz.

Bu yazı toplam 2476 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum