1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İzmit için değişim günü
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit için değişim günü

A+A-
Bugünü, İzmit için önemli bir gün olarak tarihe not düşmemiz gerekiyor. Kocaeli Valiliği’nin hafta sonunda yerel medyaya gönderdiği bilgi notuna göre, Kocaeli Valiliği, bugünden itibaren eski Köy Hizmetleri arazisinde yeni yapılan ve her biri saray görünümündeki birkaç binadan oluşan yeni kompleksine taşınmış olacak.  Kocaeli Valisi, bugünden itibaren yeni binada, yeni makamında oturacak. Valiliğe bağlı devlet dairelerinin tamamı,  eski binayı boşaltmış, bugün yeni binasında vatandaşın hizmetine başlamış olacak. 
………..
Bu önemli bir değişimdir. Önce birkaç basit soruya, kendi penceremden yanıtlar vereyim. 
Kocaeli Valiliği için yeni bir binaya ihtiyaç var mıydı?. Evet vardı. 
Yeni Valilik binası için seçilen eski Köy Hizmetleri alanı doğu tercih miydi?.. İzmit şehir merkezinde bu büyüklükte başka bir yer bulunamazdı. 
Proje doğru muydu?.. Hayır, gereksiz abartılı ve pahalıydı. 
Bugünden itibaren hizmete alınacak yeni Valilik kompleksi, bu şehrin ihtiyacını karşılayacak mı?.. Hayır. Daha şimdiden valiliğin bazı birimlerine bu binada bile yer bulunamadı. Nasıl Kocaeli Adliyesi için yeni yapılan dev bina birkaç yıl sonra yetersiz kaldıysa, 10 yılı bile varmadan bu yeni kompleks de yetersiz kalacak. Çünkü bizim şehrimiz orantısız büyüyor. Yeni valilik kompleksinde lükse, gösterişe çok önem verildi ama, fonksiyonel olması, şehrin uzun yıllar ihtiyaçlarına cevap vermesi pek fazla düşünülmedi. 
………..
Bence İzmit açısından bugün yeni valilik binasının hizmete giriyor olmasından daha önemli ve daha sevindirici hadise, yine bugün itibariyle eski, mevcut Valilik binasının bugün itibariyle boşaltılıyor olmasıdır. 
Eski, mevcut Valilik binası, 1970’li yılların sonlarında yapılmıştı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra dönemin Devlet Başkanı Kenan Evren ile konsey üyelerinin bu binanın balkonundan bahçede toplanıp, askeri darbeyi alkışlayan halkı selamlayışını hatırlıyorum. Çok eskiydi, yetersizdi. Kocaeli gibi bir kente hiç yakışmıyordu. Dahası, bu binanın yeri İzmit için çok önemliydi. 
Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, eski valilik binasını boşalır boşalmaz yıkmakta kararlı olduklarını daha önce açıklamıştı.  Sanırım bu ay bitmeden,  boşalan eski Valilik binasının yıkılması gündeme gelecektir. Büyükşehir Belediyesi, yıkılacak eski Valilik binasının geniş alanı için kabaca, “Yer altı otoparkı ve kent meydanı” düzenlemesi planlıyor. Bu alanda yeni bir yapılaşma zaten düşünülemezdi. Hiç kuşkusuz en uygun proje yer altında yüzlerce araçlık geniş bir otopark, üzerinde de geniş bir kent meydanıdır. Ama bu işi baştan savma değil, layıkıyla yapmak gerekir. 
Bizim şehrimizde işler yarım yamalak yapılıyor. Her şey biraz eksik bırakılıyor. Misal, bugünden itibaren Kocaeli Valiliği yeni binasına taşınmış olacak. Ama bu yeni valilik binası önünde bulunan, D-100 ve yan yolları üzerinden yayaların ulaşımını sağlayan köprü çok eski ve kullanılamayacak kadar kötü durumda. Aslında yeni Valilik kompleksi bitmeden önce bu bölgedeki yaya köprüsünü yenilemiş olmak gerekiyordu. Büyükşehir, yeni yaya köprüsünün ihalesini daha yeni yaptı. Valilik açılıyor ama, D-100’ün öbür ucundaki vatandaş vilayet binasına ulaşmakta büyük sıkıntı çekecek. 
……….
Şimdi eski valilik binasının bulunduğu yerde yer altı otoparkı yapılacak deniliyor. İzmit’teki en önemli eksiklerden biri, şehir merkezinden D-100’ün karşı tarafına araç geçişinin olmamasıdır. Hazır yer altına inilmişken, bu alanda yapılacak otoparktan, D-100’ün altından geçerek Salim Dervişoğlu Caddesine araç geçişini sağlayacak bir tünel de mutlaka düşünülmelidir. Bu yer altı otoparkının çok yönlü giriş çıkışı olmalıdır. Yıllardır Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit Şahabettin Bilgisu Caddesi (eski Ankara Caddesi) ile ilgili uygulamalarını hayretler içinde izliyorum. Eski Valilik binası bölgesi meydan ve yer altı otoparkı olacaksa, mevcut Uğur Mumcu Parkı ile, Koruma İş Merkezi arasından, mevcut Mimar Sinan yaya köprüsünün batı tarafından D-100’e mutlaka bir çıkış verilmelidir. 2-3 yıl sonra Şahabettin Bilgisu Caddesi’nden, eski, mevcut Valilik binasının yanından tramvay geçecek. Yer altı otoparkından D-100’deki minibüs duraklarına, Şahabettin Bilgisu Caddesi’ndeki tramvay durağına yaya çıkışları olmalıdır. Eski valilik binasının bulunduğu bölge İzmit’in çukur bölgesidir. Yer altı otoparkı yapılacak demek, deniz seviyesinin altına inilecek demektir.  Şiddetli yağışlarda D-100 Seka Tünelinde bile su baskınlarını önleyemiyoruz.  Eğer dikkatsiz ve özensiz iş yapılırsa, her yağmurda o yer altı otoparkını su basar ve oraya park edilmiş araçlar perişan olur ki, bunun hesabı çok iyi yapılmalıdır. 
………
Bir şehirde vilayet binasının yer değişmesi önemli bir milattır. Bugün İzmit için öyle bir gün. Bugünden itibaren hizmete girecek yeni Valilik binası için harcanan parayla bu kent için çok daha acil önem taşıyan, çok daha gerekli hizmetler yapılabilirdi. Ama doğrusu işin bu tarafı ile çok fazla ilgilenmiyorum. Yapılan her şey kazançtır. Yeni valilik binasının şehrimize, içinde çalışacak her memura hayırlı olmasını, o görkemli vilayet binasında bu şehir için çok güzel ve hayırlı projelerin geliştirilip, hazırlanmasını diliyorum. 
Kent açısından daha önemlisi, eski, köhne, çirken mevcut valilik binasının yıkılacak ve o alada bu şehrin yıllardır ihtiyaç duyduğu büyük bir yer altı otoparkı ile, büyük bir kent meydanının yapılacak olmasıdır. Bu fırsatı iyi değerlendirmek lazım. Doğru dürüst bir proje,  İzmit’in otopark sorunu ile birlikte büyük bir tuhaflık ve garabet örneği olan D-100 İzmit geçişindeki kusurların bir bölümünü ortadan kaldıracak şekilde projelendirilmesi şarttır. 
Bu yazı toplam 558 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum