1. HABERLER

  2. İzmit için heyecan verici, örnek proje
İzmit için heyecan verici, örnek proje

İzmit için heyecan verici, örnek proje

İzmit’e ister İstanbul, ister Yalova’dan, isterseniz Adapazarı tarafından gelin, şöyle başınızı biraz kaldırıp tepelere baktığınızda çarpık evler, birbiri üzerine çıkan çatıları görürsünüz.

A+A-

Farklı boylarda kiminin rengi atmış, kimi hala boyasız sıva kaplı. Estetik olsa neyse; para buldukça tamamlanmış hatta bazılarının tepesinde ucu açık demir çubuklar durmakta. 
Deprem felaketinden sonra İzmit’in baştan sona yıkılması, yerlerine yeni ve dayanıklı binalar yapılması gerekirdi. Hem kentimiz güzelleşir, hem daha güvenli binalara kavuşmuş olurduk. Kentsel dönüşüme kolaylık sağlayan yeni yasalar çıktı. Devletin vergi muafiyeti ve kira yardımı gibi çok önemli katkıları var. Ama hiç kimse tam olarak nereye gideceğini, ilk nereden başlayacağını bilmeden, hayat gailesi içinde bu işlerle ilgilenemiyor, derme çatma evlerde yaşama devam ediyor. Aslında bu evlerin çoğu, arayıp da bulamayacağınız manzara ve konuma sahip.
Önceki gün gazetemizde okumuşsunuzdur. Kayserili bir firma gelip İzmit’te yer toplamaya başlamış. İzmit Belediyesi bu girişime destek vermiş. Şimdi İzmit’in en müstesna bölgesi Veliahmet Mahallesi’nde kendi kendine enerji bile üretecek 134,5 dönümlük alanda yeni bir site kurulacağını söylüyorlar.
İzmit’e aşağından baktığımızda artık düzenli bir yapılaşma görecek olmanın heyecanını yaşadım. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan İzmit bunu çoktan hak ediyordu.
Dilerim hayal ettiğimiz kadar güzel olur. Bu proje sadece Veliahmet Mahallesi’nde değil, Yenimahalle’den başlayıp Tavşantepe’ye kadar İzmit’in üst kesimlerinin tamamına uygulanabilir. Yaşanacak değişimi düşünün.
İzmit Belediyesi’nin Kayserili firmaya verdiği desteğe teşekkür etmek gerekiyor. Dilerim bu girişim başarılı olur ve kısa sürede sayıları artar. Belki yeni ve daha büyük firmaları da İzmit’e çeker. Kentsel dönüşüm işinin tutması ve yayılması, müteahhit firmaların girişimlerine bağlı. Gerekli organizasyonu onlar sağlayabilir. İnsanların tek başlarına bu işlerin üstesinden gelmesi veya dernek çatısı altında bir araya gelip bu işte yol almasının mümkün olmadığı görüldü. Benim tek endişem, inşaat çalışmaları sırasında bu bölgelerde çıkabilecek tarihi eserlerin ziyan olmasıdır. Bu konuda da gerekli tedbirler umarım alınır. Bakarsınız İzmit tarihinin ortaya çıkması adına da bu kentsel dönüşüm projesi yeni bir çığır açar.

ABD’de kötünün iyisi seçilecek

Amerika Birleşik Devletleri, 8 Kasım’da sandık başına giderek yeni başkanını seçecek. Bu sütunlarda aylar önce Cumhuriyetçi Aday Donald Trump’ın yükselişinden söz etmiştim. O sıralar kimse ihtimal vermiyor, hatta Müslümanlara ve siyahilere karşı ırkçı ve kin kusan söylemleri yüzünden O’nun Cumhuriyetçilerin onlarca aday adayı arasından sıyrılıp, başkanlık seçimine gireceğini iddia etmiştim. 
ABD’de algı operasyonu çok iyi yönetiliyor. Böylesine nefret uyandırıcı biri bile akıllıca hazırlanmış haberler ve zamanında yapılan çıkışlarla makul gösterilebilirdi ve oldu da. Ayrıca ABD’de büyük bir kesim var ki, gerçekten kan ve nefretten keyif alıyor.
Trump, Cumhuriyetçi aday olarak Demokrat Parti Adayı Hillary Clinton’la başkanlık yarışı yapıyor artık. Ben iddiamı daha da ileri götürerek, psikopat ruhlu bu adamı ABD’lilerin başkan seçeceğini ileri sürüyorum. ABD’lilerin yumuşak huylu başkanlardan sonra, ne kadar kafası çalışmasa da kılıçların çekildiği bir dünyada haklarını korumak için sert, çevresine atar yapan bir tipi ülkenin başında görmek isteyeceğini düşünüyorum. 
Ama şöyle bir gerçek de karşımızda duruyor. Bu ikili geçenlerde kendi aralarında televizyon tartışmalarının 2’ncisini yaptı. Trump’ın rakibi Hilary Clinton’a, Suriye’de ne düşünüyorsunuz diye soruldu. Yanıtı, “Kürtleri silahlandırırım, çünkü onlar bizim iyi bir müttefikimiz” şeklinde oldu. 
Şu cevaba bakar mısınız? Kürtleri silahlandırırım; çünkü gitsin düşmanlarının çocuklarını öldürsünler. Sonra onlar da Kürtlerin çocuklarını öldürsün. Ne zamana kadar? Onlardan ve düşmanlarından geriye hiçbiri kalmayıncaya kadar! Barışı sağlarım, orada bulunan insanların hepsine ABD’de olduğu gibi refah ve huzur getiririm, kardeşlik getiririm gibi bir ifade yok. O zaman ne işiniz var orada? Tek dedikleri: “-Silah veririm, daha çok savaş, daha çok savaş ve daha çok savaş olsun isterim”. 
-Nerede? 
-Ortadoğu’da. 
ABD’de Trump’ın karşısında Clinton bir umuttu bizim için ama bu saatten sonra kimin kazanacağının önemi kaldı mı? O da niyetini belli etti. Trump’ın bir başka versiyonu olarak o da Ortadoğu’da ateş çemberine benzin dökmeye devam edeceğini resmen açıkladı. ABD seçimlerinin bizim için gerilim dolu bir televizyon filminden farkı kalmadı. Bu yüzden bizim kendimize bakmamız, kardeşlik bağlarımızı asla koparmamız gerekiyor. 


Ah Fatih Hoca

Ne kadar çok isterdim, hatayla da olsa sonunda gençleri görüp, onlara güvendiğin için başarılı olmanı. Hırsına yenilerek verdiğin ani kararlardan hata da olsa doğru sonuçlar çıkmasını. Ama olmadı. Tesadüflerin iyi sonuçlar vermesi için biraz da insanın kendinde meziyetler olması gerekiyor. Şans ayağına geldiğinde işin içine biraz bilgi katmak ve bunu fırsata dönüştürmek gerekiyor. Son İzlanda maçında yaşananlar gibi. 
Açıkçası Fatih Hoca’nın artık hepimizle dalga geçti ğini düşünüyorum. İzlanda maçında Arda ve Selçuk gibi en iyi orta saha oyuncuları olmadan, Barselona misali forvetsiz orta alan oyuncularına dayalı bir oyun sistemi denemesinin başka izahı olabilir mi? 
Fatih Hoca’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rağmen Arda Turan’ı Milli Takım’a almadı diye destek çıkanlar oldu. Onlar da bu hataya katkı sağladı. Kimse Fatih Terim’in Türk futboluna hizmetlerini inkar etmiyor ama artık yeter. Çağa ayak uydurmak adına zamanı geldiğinde artık birilerinin kenara çekilmesi veya vites küçültmesi gerekir. 
Arda Turan gibi yeni kuşak temsilcilerinin aslında kimseye saygısızlığı yok. Ama işi inada bindirip, ellerindeki gücün alınmasını istemiyorlar. Bu dünya gelip geçici. Sen de zamanın geldiyse bayrağı başkasına teslim et Fatih Hoca. Bugün televizyon programlarında genç teknik adamlar yorumculuk yaparken, senin sahada olman çok tuhaf değil mi?

Perşembe Pazarı önüne müdahale edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin devam eden tramvay inşaatında müteahhit firmanın özensiz çalıştığını, malzemelerin etrafa saçılıp, güvenlik önlemlerinin yeterince alınmadığını belirtmiştim. Çalışmanın devam ettiği çoğu bölgede günlük yaşam bu nedenle aksıyor veya zorluk çıkarıyordu. İzmit Perşembe Pazarı önündeki kavşak bunun en belirgin örneğiydi. Araçlar için yeni güzergah düzenlemesi yapılırken, yayalar unutulmuştu. Büyükşehir yetkilileri yazının ardından sağ olsun hemen konuyla ilgilenmişler. Perşembe Pazarı önündeki kavşakta çalışmanın olduğu bölge kırmızı renkte plastik bariyerlerle çevrilmiş, yayalar için küçük bir geçiş bölümü açılmış. Eskiye göre daha derli toplu duruyor. Daha iyisini yapmak da mümkün. Emin olun, yapılan işe ne kadar özen gösterilirse, ortaya çıkacak esere de o kadar güzel gözle bakılacak ve şikayetler azalacaktır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum