1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İzmit için tramvay gereksiz ve lükstür
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit için tramvay gereksiz ve lükstür

A+A-
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bugün gösterişli bir basın toplantısı düzenleyecek ve İzmit için hazırlanan Tramvay Projesi’nin ayrıntılarını, güzergahını açıklayacak. Bugünü not edin. İleride çok tartışacağız. 
İzmit’teki giderek büyüyen trafik ve ulaşım sorunlarından en çok ben yakındım. Gidip gördüğüm başka kentlerdeki raylı sisteme dayalı toplu taşıma uygulamalarını övdüğümün de farkındayım. Ancak her kentin kendine has özellikleri var. Bizim bu tramvay işi, çok büyük bir komedidir. Gereksizdir. Zaman ve kaynak israfıdır. Göreceksiniz eğer günün birinde Tramvay Sistemi gerçekleşirse, İzmit’e hiç faydası dokunmayacak, tam tersine şehrin üzerine yeni bir yük olacaktır. 
………
30 Mart yerel seçim öncesinde özellikle CHP’den Sefa Sirmen’in aday gösterildiği İzmit’te seçimi kazanmayı AKP çok istedi. Sanki daha önceki seçimler döneminde verdikleri sözlerin tamamını tutmuş gibi, 30 Mart seçimleri öncesi çok flaş, halkı cezbedecek bir proje aradılar. Bütün anketlerde şehrin en önemli sorunu olarak toplu taşıma sorunu gözüküyordu. “İzmit’e tramvay getireceğiz” dediler. Hatta, Bursa’da imal edilen bir Tramvay vagonunu TIR’a yükleyip, Anıtpark’ta teşhir ettiler. 
AKP 30 Mart’ta İzmit’te de seçimi kazandı. Anıtpark’a konulan tramvaydan sebep kazanmadı.  Bu şehirde bir kişinin bile, “Aman ben Nevzat Doğan’a oy vereyim de İzmit’e tramvay gelsin” diye oy verdiğini sanmıyorum. 
………
Seçim bitti. Proje üzerinde çalışmalar başlayınca, bu tramvay işinin ne kadar zor, zahmetli olduğu ve İzmit’te atılacak taşın, kurbağaları bile ürkütmeyeceği ortaya çıktı. Önce tramvayın Yürüyüş Yolu’ndan geçirilmesi planlandı.  Ama Yürüyüş Yolu’nun altındaki dev kolektörler, kenarındaki elektrik alt yapısı ve buradan tramvay geçmesi halinde Yürüyüş Yolunun iki yanındaki çınar ağaçlarının yok olma riski, en azından bu konuda geri adım attırdı. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, hem akıllı, hem duyarlı insandır. Büyükşehir bürokrasisine ve İzmit Başkanı Nevzat Doğan’a kalsa, Yürüyüş Yoluna ray döşenecek,  tramvay buradan geçecekti. Bu güzergahtaki inşaat en az 4-5 yıl sürecekti. İzmit perişan olacaktı. Çınarların bağrına hançer sokulacaktı. 
Şükürler olsun ki Başkan Karaosmanoğlu, Yürüyüş Yoluna kıyamadı. Aslında Başkan Karaosmanoğlu, tek başına inisiyatif koyabilse, bu tramvay projesinden tamamen vazgeçecekti. En doğrusu da inanın bu olurdu. 
Ama bu şehirde abuk sabuk muhalefet, abuk sabuk milletvekilleri, meclis üyeleri var. Bu şehirde kendisini “Muhalif gazeteci” zanneden, şehrin menfaatlerini umursamayan tipler var. 
Tutturdular “tramvay da tramvay” diye. Vay efendim, 30 Mart öncesi söz verilmiş de halk kandırılmış. Bu şehre, 2011 genel seçimleri öncesi “2017’de olimpiyat” sözü verdiler. Sonra 20 milyon Euro teminatı çok bulup, vazgeçtiler. Benden başka kimse bağırıp çağırmadı. 
Monoray dediler olmadı.  Kongre Sarayı, Hayvanat Bahçesi, Aquapark dediler. Hiç biri olmadı. Varsın, tramvay da olmasaydı. 
Ama AKP’lileri öyle tahrik ettiler ki, rafa kalkmak üzere olan tramvay işi, yeniden masaya kondu. Şimdi bugün açıklanacak. Güzergah büyük olasılıkla Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinden Leyla Atakan Caddesine, buradan Atatürk Bulvarı’na geçip,  Doğu Kışla yanından Otogar’a uzanacak. 
Bugünden yazıyorum.  Bu tramvay, İzmit’in hiç işine yaramayacak. Yıllarca yapımıyla uğraşacağız. Toz, toprak içinde kalacağız. Bu güzergahta da pek çok alt yapı hattı yer değiştirecek. Bu şehirde, kamulaştırma sorunu olmayan Sapanca Yolu neredeyse 5 yılda bitti. Şehrin göbeğinden tramvay yolu nasıl geçecek?.. 
Bitti, tramvay Seka Park ile Otogar arasında çalışmaya başladı diyelim. Ne işe yarayacak. O hatta ulaşım sorunu yok ki. Mevcut Yahya Kaptan minibüsleri boş gidiyor. Yaparsın şehrin üst kesimlerine ulaşım aracı anlarım. Bu tramvay, bu şehrin trafiğine kazandırılması gereken Şahabettin Bilgisu Caddesi’ni tamamen bitirecek. Bu tramvay yüzünden Leyla Atakan geçidinde var olan sıkıntı daha da artacak.  Belki çalıştığı ilk aylarda hevesle insanlar binecek, gidip gelecek. Sonra tramvay boş gidip gelecek. Göreceksiniz, 3-5 sene sonra, “Bu tramvay bu şehre yük oldu. Kaldırıp atalım” sesleri yükselecek. Belki 2019 yerel seçimleri öncesinde bu şehri yönetmeye talip olanlar halka, “Beni seçerseniz tramvayı kaldıracağım” diyecekler. 
Monoray’a evet.. Teleferik’e evet. Yapabiliyorsanız, metro yapın. Yer altından ve havadan her türlü toplu taşımaya evet. Ama bu tramvay neyin nesidir.  Eskişehir’e, Konya’ya Kayseri’ye uyar. Düz, geniş caddeleri olan şehirler. Tramvay, yüzde 10 eğime çıkamaz. 
Büyükşehir’in 2006’da ilan ettiği proje vardı. Şehir Merkezinde, Yürüyüş Yolu’nun iki yanındaki caddelere araç girişi yasaklanacak, Yürüyüş Yolu genişleyecek, bu caddelerden sadece belli sayıda toplu taşıma aracı geçecekti. Bunu yapın.. D-100 kenarından, refüjünden ray döşeyip, tramvay geçirecekseniz bunu yapın. Ama Seka Park ile Otogar arasında ray döşeyip, tramvay koymak çok büyük saçmalıktır. İsraftır; fayda değil, zarar getirecektir. İşe yaramayacaktır. Bu yazıyı yazdıktan sonra, her konuda çok güvendiğim Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın’la görüştüm. Yazdığım görüşleri aktardım. “Yanılıyorsun” dedi. Tramvayla birlikte kentin raylı sistemle tanışacağını, çok faydalı olacağını anlattı. Umarım, O haklı çıkar. 
……..
Biliyorum, bu saatten sonra bu yazdıklarımın bir anlamı yok. Bugün güzergah açıklanacak. Belki çok yakında tramvay hattı için kazma vurulacak. Emin olun, bu işin günahı Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu’na ait olmayacaktır. O vazgeçecekti. Hazırdı. 30 Mart seçimleri öncesi “Tramvay saçmalık” diyenler, seçimden sonra “Söz verdin. Hadi tramvay yap” diye bağırdılar. 
Bu işten dönüş yok artık. Benim bir tek ricam var. Hiç değilse şu tramvay için yapılacak yolu, Otogar’dan yapımı süren yeni stadyuma kadar uzatın. Belki birkaç yıl sonra şehir merkezinden Kocaelispor maçlarını izlemek için Alikahya’daki yeni stada gidip gelirken tramvayı kullanır da rahat ederiz. 
Bu yazı toplam 1236 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum