1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. İzmit Körfezi artık limanları taşıyamıyor
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit Körfezi artık limanları taşıyamıyor

A+A-

Kamboçya Evleri…

Plajyolu sahilinin en ilginç yeriydi. Bizim Erdal Sertel’in de bölgede barakası vardı. Deniz üzerinde oldukça çok mangalda balık yapmışlığımız var. Hale basın Ligi maçları sırasında orası bizim kamp yerimizdi. Eko-262 ekibi olarak maç öncesi ve sonrası orayı çok ziyaret ettik.

Sonra o barakalar haklı olarak yıkıldı ve bölge sakinleri kadar İzmit’in de nefes aldığı bir sahil ortaya çıktı.

Ama o sahil hep sanayinin tehdidi altında…

Biliyorsunuz, 2005 yılında Koruma Klor tarafından bölgede liman yapılmak istenmiş ama sonra vazgeçilmişti. 2009 yılında bu kez orada arazisi olan Murat Ülker’in liman projesi  gündeme geldi. İzmit Belediyesinin devreye girmesi ile Ülker’in liman kurma projesi de rafa kaldırılmıştı. Yaşanan sürecin üzerinden 11 yıl geçti. Bu kez Koruma Klor ve Aktaş Kimya ortaklığı olan Kortaş Liman Hizmetleri tarafından yeni bir liman planlanıyor. Liman, İzmit Körfezi Cumhuriyet ve Şirintepe mahallelerinin kesiştiği noktadaki metrekarelik 5 bin 444 alanda yapılmak isteniyor.

***

Tabi Kıyamet kopuyor.

Cumhuriyet ve Şirintepe muhtarları tepkili. ÇED toplantısı 18 Şubat’ta Derince Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılacak ama projeye tepki gösteren bölge halkı ise bugün Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Bünyamin Akman Spor Tesisleri’nde bir araya geliyor.

Kortaş’ın yaptırdığı yeni liman ile ilgili tarafların neler dediğini yazdım- gazetemizde de yazdık. Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Mustafa Yaman ile Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, “İlk 3 projenin ÇED toplantıları yapılmıştı. Ancak halk olarak karşı çıktık. Halkın istemediği bir projede neden ısrar ettiklerini anlayamıyoruz” diyor. Erdin Ağdede’nin kaleminden tamamını okuyabilirsiniz

***

Koruma Şirketler Grubu Çevre Mühendisi Özgür Barış Mikyas ile Personel ve İdari İşler Amiri Birol Özgüner, bölgede yapılacak yeni liman hakkında Süriye Çatak Tek’e bilgi verdi. Onların dediklerini de dün geniş geniş yazdık.

Barış Mikyas ise kendi pencerelerinden sıkıntı olmayacağını anlattı:

Bir- Denize dolgu yok.

İki- Toprak üstünde ekstra bir boru hattı yok.

Üç- Eski iskeleler yıkılıp yerine yeni büyük bir iskele yapılacak ve iki firma birlikte kullanacak. Üstelik bunu isteyen de bakanlık.

Dört- Sadece kendi alanlarını kullanacaklar.

***

Ben de görüşlerimi aktarmak istiyorum:

Bir- İzmit Körfezi’ne artık yeni liman yapılmasın.

Denebilir ki yeni bir liman değil iki iskele yıkılıp yeni büyük bir iskele yapıyoruz. Bu açıdan firmalar haklı gibi görünüyor. Ama bu akvaryum tadındaki körfez bu kadar limanı taşımıyor. Bir yerde bu liman işlerinin durması lazım… Bu kentin de nefes alması lazım.

İki- Kapasite artacak. Çok daha büyük gemiler yanaşabilecek ve bölgedeki deniz trafiğinde artış olacak. Bu ayrı bir sıkıntı. Firma yetkilileri gemi sayısı azalacak iddiasında. Ama asıl sıkıntı karada olacak. O bölgeye olan araç trafiği artacak. Bölgedeki yollar buna müsait değil. O firmalar bunu hesaba katmalı.

Üç- Depolama nasıl olacak? Kapasite artışı yeni depolama alanı gerektirecek. Bu da Kamboçya bölgesi diye bilinen sahildeki Koruma arazisinin kullanımı anlamına geliyor. O bölge kullanıldığında bölge sakinlerinin nefes alma koşulları ortadan kalkıyor. Sadece onların değil, İzmitlilerin geneli için o sahil bir nefes alma bölgesi. Liman ile beraber gelecek yük orayı bitirecek.

Lafı uzatmayalım, kendi arazilerinde de yapsalar, bu yeni limandan bölge sakinleri ulaşım başta olmak üzere çok açıdan etkilenecek.

Bence önümüzde duran büyük soru şöyle:

Bu kente yeni liman yapılmalı mı yapılmamalı mı?

Budur!

Bu sorunun cevabı önemli.

Benim cevabım ise yazımın başlığında var.

Hayır yapılmamalı.

İzmit Körfezi artık limanları taşımıyor.

Bu yazı toplam 2295 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum