1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İzmit Körfezi üzerinde günün batımını izlemek
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit Körfezi üzerinde günün batımını izlemek

A+A-
Bugün günlerden Pazar.. Yıllardır Pazar günleri, ülkenin ve kentin genellikle sıkıcı, sinir bozan, huzur kaçıran gündeminin dışına çıkarak farklı konulara değinmek, okurun ruh halini daha da karartmak yerine, biraz olsun aydınlatmak adına yazılar yazmayı tercih ediyorum. 
Her gün yazı yazmak zorunda olanlar için Türkiye ve Kocaeli, aslında  çok fazla konu üreten bir ülke ve bir kent..Eleştirilecek çok fazla  konu var.. Olumsuzlukları, ülkede ve kentte yapılan ve yaşanan yanlışları usta işi bir üslupla yazıp, okuyanların takdirini kazanabiliriz. 
Ülkedeki terörden, ülkenin gidişatı konusunda siyasetin aymazlığından girin, şehrimizdeki daha okullar açılmadan yaşanan çok büyük trafik ve ulaşım karmaşasından çıkın.. Yazılacak o kadar çok şey var ki.. Ama emin olun, her gün bir şeyleri, birilerini eleştirmek, her gün kötü gidişat ve  olumsuzluklar üzerinde yazılar yazmak, bir süre sonra okurlardan çok, yazanın ruh halini de bozuyor.. Bu nedenle, en azından şu dönemde üzerinde makale yazılacak çok fazla olumlu ve güzel şeyler olmasa da Pazar yazısı için kendimi zorluyorum. 
………….
Geçen akşam bir kez daha bu şehri ne kadar çok sevdiğimi, bu şehre nasıl aşık olduğumu fark ettim.. Daha önce gazetede birlikte çalıştığımız, birbirimizin şakalarına katlandığımız, her zaman neşeli, pozitif tavrı ile işyerine de enerji katan bir arkadaşımızın düğünü vardı. Aslında çok önemli, çok ekstrem bir durum yoksa, Cuma akşamlarını kendime, aileme ayırırım. Herhangi bir davete, toplantıya katılmam. Ama bu arkadaşım, düğününde bulunmam için çok ısrar etti. Düğün Metropol İş Merkezi’nde, KYÖD ve Müsiad tesislerinin altındaki Tanyıldız Düğün Salonunda saat 19.00’da başlayacaktı. 
Saatli randevular konusunda hep titiz davranmışımdır. Gazetedeki işim, saat 17.00 sıralarında bitti. Aslında normal olarak eve gidip, ailece akşam yemeğine hazırlanmam gerekirdi. Ama düğüne katılma konusunda söz vermiştim. Saat 18.30’a kadar gazetede oyalandım. Sonra, Metropol İş Merkezi’ne geçtim.. 
Metropol İş Hanı’nın 2’nci katındaki Tanyıldız Düğün Salonu’nda daha önce bulunmamıştım. Salona girdim.. İçeride hiç tanıdığım yok. Bizim gazeteden başka arkadaşlar da düğüne gelecekti ama vakit henüz erkendi. Sigaramı da rahatça içebilmek için, salondan geçip, balkona çıktım. Kenardaki bir sandalyeye oturdum. 
Henüz hava aydınlıktı. Aslında daha önce bu manzarayı, KYÖD’ün terasından, Wes Otel’in çatısındaki restauranttan, Saat Kulesi önündeki banktan da izlemişliğim vardı. Ama bu kez zamanım daha uzun, çevrem daha sessiz ve sakindi. Tam anlamıyla tek başınaydım. Oturduğum yerden yakına bakarsam, D-100’deki inanılmaz trafik akışını, zaman zaman yolun sıkışmasını izliyor, D-100’den gelen gürültüyü duyabiliyordum. Ama  ileriye, İzmit Körfezi’ne bakmayı tercih ettim.. 
……….
Körfez ayaklarımın altındaydı. Dingin, masmavi bir deniz… Üzerinde büyük gemiler demir atmış. Birkaç ufak amatör balıkçı sandalı ve içinden olta atan insanlar.. Karşıda yemyeşil Başiskele ve Kartepe ilçeleri, sırtları. Birkaç yerden sanayi bacaları duman salıyor ya, artık bunu da görmezlikten gelmek mümkün.. 
Masmavi gökyüzünde kırlangıçlar birbirleri ile yarışıyor. Serçeler, sığırcıklar, adeta toplu halde dans ediyor. Martılar, çığlıklar atarak  uçuyorlar.. Üzerimden kimi çılgın gibi kanat çırparak, kimi kanatlarını iki yana açmış, hareket ettirmeden, süzülerek geçen martılara dikkatimi verdim. “Herhalde, uçak teknolojilerini, benim gibi böyle bir yerde oturup, üzerinden geçen martıların gövdesini gözlemleyen bir bilim adamı geliştirmiştir” diye düşünüyorum. Martılara uçarken aşağıdan baktığınızda, gövdelerinin ve kanat şekillerinin tam anlamıyla bir Boing ya da Airbus tipi uçaklara benzediğini fark ediyorum.. 
Müthiş bir şehir bu İzmit.. Çok güzel bir şehir… Körfez’i seyrederken, kuşları gözlemlerken sigara üstüne sigara yakıyorum. Bir çay ikram eden bile yok. Tek başınayım. İzmit Körfezi üzerinde havanın yavaş yavaş kararışını, günün bitişini, ışıkların yanmaya başlamasını izliyorum. 
Önce Başiskele sahilindeki ışıklar yanmaya başladı. Metropol İş Merkezi’nin ikinci kat balkonunda, kendimi bir masal dünyasının, çok güzel bir manzara tablosunun içinde gibi hissediyorum. Körfez’in ortasında, Ford  Otosan’ın üretim bandından çıkacak araçları, Avrupa’ya, ABD’ye taşıyacak  dev Roro’nun rengarenk ışıkları yanmaya başlıyor.. Bir süre sonra, karşı sahil tamamen ışıklanıyor. Denizin güneş mavisi halinden, gece mavisi haline geçişini an be an seyrediyorum.. 
Günler, artık Ramazan ayındaki kadar uzun değil. Saat 20.00 olmadan, gece tam anlamıyla çöküyor.. İzmit Körfezi’nin gündüz halini içime sindirmiştim. Şimdi gece mavisi hali, başımı döndürüyor.
Bu şehrin tek güzelliği ve özelliği İzmit Körfezi değil mi.. Karşıda Kartepe zirvesi var. Çok değil, 2-3 aya kadar beyaz gelinliğini giyer.. Biraz doğusunda Sapanca gölü… Hoyratça kirletsek de, hala dünyanın en güzel  gölü.. Arkaya dönüp, görmek mümkün değil ama biliyoruz ki yarım saat güneye gitsek, Karadeniz’le buluşuruz. 
En lezzetli meyveler, en lezzetli sebzeler bu şehirde, bu topraklarda yetişiyor. En nadide, en lezzetli balıklar bu Körfez’den çıkıyor.. 
Kıymetini bilmek lazım.. Bu güzellikleri, Allah’ın bu kente sunduğu nimetleri değerlendirmek, bunlardan keyif almak lazım.. Gece karardı, düğün canlandı.. Ben ayrıldım.. Arabamla, D-100 şehir içinin o inanılmaz karmaşası içine girdiğimde İzmit Körfezi’nde günden geceye geçişin ruhuma verdiği dinginlik, o karmaşa içinde bile devam edebiliyordu. 
Bu kenti sevmek lazım.. Bu kentin huzurunu, bu kentteki bütün insanlığın kardeşliğini korumak için çok özel çaba lazım. Bu kentteki herkesin, bu ketin bütün güzelliklerini ve nimetlerini gelecek kuşaklara da bırakabilmek adına bireysel sorumluluklarının farkında olması lazım.  
Lütfen sakinleşelim. Birbirimizi sevmekten asla vazgeçmeyelim.. Bu bölge, bu kent öylesine özel bir coğrafyaya sahip ki, karamsar olmak gibi bir lüksümüz bulunmuyor. İyi pazarlar dilerim.
Bu yazı toplam 359 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.