1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İzmit Körfezi’nde deniz yolculuğu
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit Körfezi’nde deniz yolculuğu

A+A-
Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na kesinlikle hak veriyorum., Yıllardır adamın önüne öyle veriler koyuyorlar,  İzmit Körfezi’ndeki deniz yolculuğunun Büyükşehir’e en büyük kambur olduğunu rakamlarla öyle anlatılıyor ki, adam bıktı. Gidişat, Büyükşehir Belediyesi’nde deniz yolculuğunu giderek küçültmek ve belki de sonunda tamamen çekilmek üzerine planlanıyor.
Oysa deniz yolculuğu, ya da su üzerinde insan ve mal nakli yapmak, dünyada ulaşım sektörünün en karlı alanıdır. Bu alandaki hiçbir akıllı işletmenin zarar etmesi mümkün değildir. Gidin, dünyaya bakın; İskandinavya’da, Uzak Doğu’daki ada ülkelerinde Yeni Zelanda, Avustralya, Hindistan, her yerde insan ve yük taşımasının çok ağırlıklı bölümü su üzerinden yapılır. 
Ülkemizde Van Gölü çevresindeki yerleşim alanlarında bile birinci ve en ekonomik taşıma su üzerindedir. Son yıllarda çok akıllı Belediye yönetimi ile, Bursa deniz yolculuğunda öne çıktı.  Hem çok iyi hizmet veriyor, büyük para kazanıyor. Bursa ile İstanbul arasında deniz otobüsleri ile yolcu, feribotlarla yolcu ve araç taşınıyor. 
Bizim İzmit Körfezi, su üzerinden toplu taşıma için en uygun bölgelerden biridir. Körfez küçüktür, dardır.. İki yakası birbirine yakındır. Üstelik Körfez’in iki yakasında da sahip yerleşim alanları ile doludur. Üstelik bizim ilimizde karadan toplu taşıma çok düzensizdir. Çağ dışıdır. Tehlikelidir, pahalıdır, konforsuzdur, eziyetlidir. 
Buna rağmen bu kentte Büyükşehir Belediyesi deniz üzerinden toplu taşımayı oturtturamamış, karlı hale getirememişse, burada işletmecinin hatasını aramak gerekir. 
Çünkü, bu Körfez’de İzmit-Karamürsel arasında yolcu taşıyan Denizcilik İşletmesi, 1950’li 60’lı yıllarda bile kar ediyordu. 
Büyükşehir Belediyesi’nin elindeki raporlar doğrudur. Özellikle kış aylarında koskoca deniz otobüsleri oluk gibi mazot yakarak sefer yaparken, içinde 3-5 kişi zor bulunuyor. Başkan Karaosmanoğlu açıkladı. Büyükşehir deniz taşımasına 7 veriyor, 1 alıyor. Büyük zarar. Büyükşehir için çok uzun süre tanışabilecek türden bir yük değil. 
………..
Öncelikle İzmit Körfezi’nde nüfus bugünkünün 30’da, 40’da biri bile değilken denizde yolcu taşıma işinden kar elde edilirken-ya da en azından böyle zarar söz konusu değilken- bugün neden durum böyledir, buna bakmak lazım. Evet, insanlar Büyükşehir’in deniz otobüslerine, vapurlarına binmiyorlar. İyi de neden?.. Aynı hatta taka minibüslerde sıkış tepiş ve daha pahalıya, üstelik kelle koltukta gidiyorlar da deniz araçlarını tercih etmiyorlar?.. 
Çünkü, Büyükşehir Belediyesi bu işi taa en başından beri yanlış yaptı.  Yanlış deniz araçları satın alındı. Yanlış güzergahlar, yanlış tarifeler seçildi. Büyükşehir tarife açıkladı, vatandaş güvenip, iskeleye gitti. Ama vapur kalkmadı. Sis var dediler, dalga var dediler, hatta deniz ulaşımı için ne alakaysa, “Yağmur var” diyerek seferi iptal ettiler. Vatandaş vapura bindi,  Değirmendere’ye veya Karamürsel’e, Derince’ye, Hereke’ye gitti.  Vapur iskelesinde indi, ortada kaldı.  İskelelerden evine gidecek vasıta bulamadı. Deniz araçlarında yolcuya hizmet verilmedi. Büyükşehir’in bütün deniz taşıtlarında, sürekli iktidar partisinin borazanlığını yapan televizyon kanallarını izlemek yolcu için zorunlu bir işkenceydi. 
Vapur iskelelerindeki bekleme yerlerinde ihtiyaç halinde insanların gidecek tuvaleti olmadı. Kent Kart sistemi oturtulamadı,  vatandaş iskeleye gitmeye, deniz taşıtına binmeye hiç özendirilmedi. Büyükşehir,  yaz aylarında partilileri, muhtarların avanesini mehtap gezilerine çıkartmak, İstanbul Adalarına göndermek için kullandı. Bir keresinde az kalsın gemi batacaktı da vazgeçtiler. Yoksa bir de Çanakkale seferleri başlamıştı. 
……….
İzmit Körfezi’nde deniz yolculuğu, kesinlikle kötü yönetildiği, iyi organize edilemediği, yanlış gemiler, yanlış insanlarla yapıldığı için olmadı, tutmadı. 
Oysa bu Körfez’de deniz üzerinde yapılacak her şey tutar. Bana yetki ve sermaye versinler, İzmit sahilinde 100 tane küçük sandal alayım. Amatör balıkçılara kiralayarak büyük paralar kazanırım. 
İzmit-Karamürsel arasında, eskisi gibi Gölcük-Değirmendere- Derince-Halıdere- Ulaşlı- Ereğli duraklarından geçerek çalışan, açıkladığı tarifeye dakika dakika uyan bir sefer düzeni kurulsun, o vapurlar dolup taşar. Büyükşehir parayı koyacak yer bulamaz. 
Bu sistem günün şartlarına göre çeşitliliklerle kullanılabilir. Küçük tekneler konur. Arkasında, yanlarında olta atacak yerler bulunur. Körfez’de yarım yok, ağır yol gider. Balık meraklıları, lüfere kaşık atar. Yer bulamazsınız. İstanbul Boğazı’ndaki gibi gezinti tekneleri koyarsınız.  Aşıklar gezinti için biner, evlilik yıldönümü, doğum günü olanlar, hatta düğün yapanlar, deniz üzerinde parti verirler. Tekneleriniz biran olsun boş kalmaz. 
Bursa yaptı, kazanıyor. Bu trafik sıkışıklığında İzmit’ten Bostancı sahiline düzenli deniz otobüsü koyarsınız. Bir hafta öncesinden biletleri tükenir. 
Şimdi, treni olmayan, uçağı olmayan bu kent, “Zarar ediyor. Belediyeye yük oluyor” gerekçesiyle, denizden de mahrum bırakılacak, lastik tekerlekli araçlara mahkumiyet daha da artacak. 
Kabul etmiyorum, edemiyorum. Büyükşehir kendisi bu işi beceremeyecekse- her türlü özelleştirmeye karşı olan ben- İzmit Körfezi’ndeki deniz yolculuğunun özelleştirilmesini öneriyorum. Biri gelir yapar. Bu kentte, 17 Ağustos felaketi öncesi, yani 1990’lı yıllarda kuruşa muhtaç Sefa Sirmen yönetimindeki belediye deniz seferleri yaptı. Zarar etmedi. Büyük depremden sonra bir ara İstanbul Sarıyerli balıkçı tekneleri kooperatifi geldi, Körfez’de küçük teknelerle yolcu taşıdı. Zarar etmedi. 
Şimdi neden zarar ediyor?.. Diyorlar ki, “Vatandaş denizi sevmiyor. Gemilere binmiyor” Öyle değil.. Siz beceremediniz. denizi, deniz yolculuğunu seven bu kent insanına, deniz yolculuğundan nefret ettirdiniz. 
Bu yazı toplam 1067 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum