1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. İzmit nüfusu 2 bin yıl önce 2 bin kişiydi
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit nüfusu 2 bin yıl önce 2 bin kişiydi

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK), Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne (ADNKS) göre Türkiye ve iller istatistiklerini açıkladı. 2019 sonu itibariyle Türkiye’nin nüfusu 83 milyon 154 bin 997, Kocaeli’nin nüfusu ise 1 milyon 953 bin 035 oldu. 1990 yılında 936.163 olan Kocaeli nüfusu, geride kalan 30 yılda 1 milyon kişi arttı.

Kocaeli, geçen yıl olduğu gibi Türkiye’nin en kalabalık 10’uncu ili durumunda. Kocaeli’de nüfusun artış hızı da binde 24.2 oldu. 2018 yılı itibariyle nüfus artış hızı binde 12,2 olan Kocaeli’de artış hızı; bir yılda yüzde 100 arttı. Türkiye nüfusunun yüzde 2,35’ini oluşturan kesim Kocaeli’de yaşıyor. Kilometrekareye 2987 kişinin düştüğü İstanbul’dan sonra Kocaeli, 541 kişiyle nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ikinci il.

Şimdi şöyle bir 2 bin yıl kadar öncesine gidelim. İzmit nüfusunun yaklaşık 2 bin kişi olduğu günlere… İzmit kenti, acaba dönemde nasıldı?

Antik İzmit, yani Nikomedya, döneminin dünyadaki en önemli kentlerinden biri olarak biliniyor. Nikomedya’nın yerleşim planını gösteren haritayı inceleme fırsatınız olmadı diye üzülmeyin. Ben hemen anlatayım.

Doğu’da bugünkü Çukurbağ kazısının yapıldığı yerden Batı’da Kolordu’ya kadar olan güzergah, Nikomedya’nın ana caddesi.

Liman, Belsa Plaza’nın önü. Zaten Belsa Plaza yapılırken liman kalıntıları dinamitle imha edilmişti.

Nekropol yani mezarlık, aynı yerde Bağçeşme ve çevresinde.

Agora, yani kent meydanı, bugünkü Nuh Çimento İlköğretim Okulu ile Devlet Malzeme Ofisi arasında.

Tiyatro, bugünkü Verem Savaş Dispanseri yamacında.

Nikomedya’nın ana caddesini(İnönü Caddesi) kentin diğer unsurlarına bağlayan küçük sokaklar da var elbette. İşte bu küçük sokaklar, aynen bugün kullandığımız caddecikler. Alemdar Caddesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Leyla Atakan Caddesi…

Nikomedya’da insanlar mutlu ve huzurlu biçimde yaşıyorlar. Tiyatroya gidiyorlar, tanrılarına sunakta bir dana kurban ediyorlar, ölülerini özel ritüellerle toprağa veriyorlar, mermerden mezar lahitleri yaptırıyorlar.

Çevre kirliliği, hava kirliliği neymiş, hiç bilmiyorlar.

Caddelerde sokaklarda özgürce dolaşırken, bir aracın altında kalıp ölme tehlikesi yok, zehir gibi egzoz gazı yok…

Trafik sıkışıklığı da neymiş!

Bu benim anlattığım 2 bin küsur yıl öncesi…

Antik İzmit ile sözüm ona modern İzmit arasında değişen çok şey mi var sanki?

Nikomedyalı hemşerilerimizin yaptıkları yollara hala kullanmıyor muyuz?

Yeni bir yol mu yapmışız, yeni bir yol mu açmışız?

2 bin yıllık Nikomedya sokaklarına her sene yeni araçlar salmışız.

Yüzlerce, binlerce otomobil… Kamyonet, kamyon… Dört çekerli müteahhit Jeep’leri… Yüzlerce binlerce toplu taşım aracı… Yüzlerce binlerce servis aracı… Ve şimdi de tramvay…

Yollar 2 bin yıldır aynı yollar…

Yayalar 2 bin yıl önce sokaklarda özgürce ve sağlıklı biçimde dolaşabiliyor, çocuklar koşup oynayabiliyordu. Yayalar şimdi, zenginlerin jeep’lerine yol açmak zorunda. Yaya geçidine adım atsa, yanındaki kadına hava atmak için gaza basan zenginin jeep’i çiğneyecek.

İzmit’in Cumhuriyet ve Hürriyet Caddelerinin trafiğe açık olmasının pratikte bir faydası yok. Bu iki cadde zaten toplu taşım araçları tarafından kullanılmıyor. Madem öyle, Cumhuriyet ve Hürriyet Caddeleri tümüyle trafiğe kapatılsın.

Nikomedya caddeleri tekrar Nikomedyalılara kalsın…

İZMİT SANCAĞI

Yüz küsur yıl önce bu kentin adı İzmit Sancağı imiş…

Kocaeli iline bağlı olan Yalova, kaplıcaları nedeniyle turizm açısından gelişsin diye, 1930 yılında Atatürk’ün talimatıyla İstanbul’a bağlanmış.

1954 yılında da Adapazarı, il olduktan sonra Sakarya adını almış ve Kocaeli’den ayrılmış. İzmit adı vaktiyle Yalova’dan Geyve’ye kadar çok geniş bir alanı kapsayan bir isimken, şimdi Kuruçeşme’den Akmeşe’ye kadar olan İzmit ilçesinden ibaret.

İzmit Sancağı’nın amblemi de işte budur. Yıllarca Hükümet Konağı olarak kullanılan İzmit Kasrı Hümayun’un tavanında özenle korunmaktadır.

eski-yeni-bir-arada-003.jpg

ESKİ YENİ BİR ARADA- Antik İzmit’te neyin nerede olduğunu bugünkü şehir planına uyarlanmış haliyle gösteren harita.

nikomedya-sikkesi-006.jpg

2 BİN YILLIK İZMİT PARASI- Bu sikke(antik para) Nikomedya Darphanesinde basılmış. Önde bir kadırga, arkada iki tapınak betimlenmiş. Muhtemelen Seka açıklarından gözlenmiş bir tabloyu, İzmit sikkesine basmışlar.

heykeller-cok-onemliydi.jpg

HEYKELLER ÇOK ÖNEMLİYDİ- Antik dönemde büyük kentlerin her köşesini sanat şaheseri işte böyle heykeller süslüyordu. Bu heykellerden sağlam kalanlar, şimdi müzelerde özenle korunuyor ve sergileniyor.

izmit-sancagi-003.jpg

İZMİT SANCAĞI-İzmit Sancağı’nın amblemi işte budur. Yıllarca Hükümet Konağı olarak kullanılan İzmit Kasrı Hümayun’un tavanında özenle korunmaktadır.

Bu yazı toplam 2709 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.