1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “İzmit’i keşfedin, çok şey bulacaksınız”
“İzmit’i keşfedin, çok şey bulacaksınız”

“İzmit’i keşfedin, çok şey bulacaksınız”

İzmit Tarih Koridoru Derneği tarafından şehrimizin tarihi önemini ve tanıtılmasını amaçlayan “Tarih Sohbetleri” projesi başlatıldı. Projenin ilk konuşmacı konuğu; Tarihçi-Yazar Volkan Şenel oldu.

A+A-

Kocaeli Arkeoloji Müzesi Seniha Sani Moralı Konferans Salonu’nda dernek başkanı Nuket Özcan ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde yapılan ve tarihe ilgi duyanların ilgi gösterdiği konferansa; İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ercan Yamen, Türk Eğitim Vakfı Başkanı Derya Kurt ile çok sayıda davetli katıldı.

TARİH KOKAN İZMİT

İzmitli Tarihçi-Yazar Volkan Şenel, Kocaeli Arkeoloji Müzesi’ndeki “Tarih Kokan Bir Şehir İzmit” adlı sunumunda İzmit’in Antik dönemden günümüze kadar tarihi kesitleri anlattı. Şenel; kültürel mirasının önemi, şehrin Türkler tarafından fethi ve sonrasında yaşananlar, İzmit’e gelen önemli tarihi şahsiyetler, Kurtuluş Savaşı’nda İzmitlilerin verdiği onurlu mücadele, Çanakkale Şehitler Abidesi’ne İzmitlilerin yaptığı katkıları ve Osmanlı’nın İzmit’te yapmayı planladığı çılgın projeyle ilgili de bilgi verdi.

EN ESKİLER HACI HASAN VE TEPECİK

İzmit’in şehir tarihi açısından öneminin, yüzyıllar öncesinden yazılan birçok tarihi vesika ve yapılan minyatürlerden öğrenildiğini belirten Şenel, “İzmit’te 1523 tarihinde Hamza Fakih adında bir mahalle vardı. Hala adını koruyan Hacı Hasan ve Tepecik mahallelerinin de 500-600 yıllık tarihleri var. Osmanlı da farklı unsurlar bir arada yaşadılar Kozluk Mahallesi, Ermenilerin yaygın olarak yaşadığı bir mahalleydi. Müslüman olan Zeliha Hanım, gayrimüslimlerin yaşadığı Tarih Koridoru alanında bulunan mahalleye bir çeşme yaptırdı.” dedi.

img-20191214-wa0010.jpg

VAKIF KÜLTÜRÜ İZMİT İÇİN ÖNEMLİ

Ahmet Nezih Galitekin’in İzmit’in su vakıflarını tanıtan önemli bir tarihçi olduğunu söyleyen Şenel, vakıflar ve vakıf kültürünün İzmit için çok değerli olduğunu, eserlerin günümüze taşınmasında büyük öneminin olduğunu vurguladı. Osmanlı’da en önemli sanayi kuruluşlarının İzmit’te yapıldığını, 19. Yüzyılda şu anda metruk durumda bulunan feshane, Kartepe’de Çuhane-i Hümayun’un kurulduğunu belirten Şenel, Osmanlı ekonomisini çökertmek için, en önemli sanayi kuruluşlarının düşmanlar tarafından bombalandığını söyledi. Sakarya Nehrinin İzmit Körfezi’ne bağlanmasıyla ilgili çılgın bir projenin olduğunu ancak uygulanamadığını belirten Tarihçi Yazar Şenel, Namazgah şehitliğin de antik dönemden günümüze kadar mezarlık olarak kullanıldığı bilgisini verdi.

İZMİT’İN ZAFER TAKLARI

Kültür ve sanatla ilgili çalışmalar ve araştırmaların artığını, bu nedenle Kocaeli’nin şanslı olduğunu ifade eden Şenel, ‘İzmit bizim hikayemiz’ diyerek özetle şunları söyledi:

“-İzmit’in yaşam kültüründe ‘Zafer Takları’ vardı, Osmanlı döneminde önemli günlerde, kutlamalarda, şehre güzellik katan önemli araçlardı. Şehrimizde günümüze kadar uzanan en eski eser-yapı Saatçi Ali Efendi Konağıdır. Şehrimizin sembollerinden İzmit Saat Kulesi, Abdülhamit’in tahta çıkışının 25 yılında yapılmış. 1576 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan Fevziye Camii, 6 kez yıkılıp yeniden inşa edilmiş. Baç Çınarlı Camiini, esnaflık yapan ve urgan satarak Urganca Ahmet Çelebi yaptırmış. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İzmit’e birçok kez gelmiş, cenazesi İzmit’ten Ankara’ya trenle uğurlanmıştı.”

İzmit’i keşfetmek için müze ve tarih koridorundan başlanması gerektiğini belirten İzmitli Tarihçi-Yazar Volkan Şenel, tarih kokan İzmit’in sokaklarında herkesin çekilmiş bir fotoğrafının olmasını tavsiye etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.