1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. İzmit’i marka yapmak aslında çok zor değil
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit’i marka yapmak aslında çok zor değil

A+A-
Geçen gün, bir arkadaş ziyarete geldi. Şimdilik, ismini yazmıyorum. Ama bu şehirde önemli bir adam. Önemli bir yatırımcı. Çok hareketli, girişken  bir insan..İzmit’in potansiyelinden söz etti, “Bu potansiyeli değerlendiremiyoruz. Hep birlikte harekete geçmemiz lazım” dedi. Anlatmaya devam etti:
“-İzmit’e dışarıdan insan gelmiyor. Bu kentin çok yüksek potansiyeli var. Ama işi olmayan hiç kimse, ziyaret için bu şehre gelmiyor. Biz, kendi içimizde alışveriş yapıyoruz. Oysa, bu şehre bir yıl içinde on binlerce insanı çekebiliriz. Dışarıdan insan gelse, onlar alışveriş yapacaklar. Bütün kent kazanacak.”
Bunları anlatan arkadaşımın önerisi şu:
“-İzmit Belediyesi’ni de yanımıza alalım. Birkaç kişilik bir komisyon kuralım. Bu komisyon, bu şehrin bütün turizm potansiyelini, otel kapasitesini,  gezilip görülecek yerlerini içerek broşür hazırlasın. Bu kentte çok önemli hastaneler var. Sağlık turizmi için, din turizmi için, doğa turizmi için, tarih turizmi için çok büyük potansiyel var. Ama kimse bilmiyor. Biz de duyurmuyoruz. Kapsamlı İzmit kataloğu hazırlayalım. Götürelim, önce İstanbul’daki turizm acentelerine verelim. İstanbul’a dünyanın her yerinden turistler geliyor. Onları acenteleri gezdiriyorlar. İstanbul’a gelen turistlerin yüzde 10’u günübirlik İzmit’e gelse, bu kentin havası değişir. Bu broşürleri Türkiye’nin diğer illerinde de bütün önemli yerlere dağıtalım. Çok iyi tanıtılabilecek, değerlendirilecek bir potansiyelimiz var.”
Aslında çok mantıklı şeyler anlattı. Üstelik bu dönem Nevzat Doğan gibi bir Belediye Başkanının olması da İzmit için önemli bir şans. Doğan, İzmit’in tanıtımına, turizm potansiyeline önem veriyor. Ama bu iş, “Pişmaniye Festivali” ile olmuyor.  Yıllardır bu kentte futbol turizmi bile bitti. Eskiden hiç değilse yılda 3 kez F.Bahçe-Beşiktaş-G.Saray İzmit’e gelir, peşinde binlerce taraftarı İzmit’te dolaşır, yemek yer, alışveriş yapardı. Artık bu da yok. 
Yabancılar için bu kentte görülebilecek gerçekten çok şey var. Türkiye’nin farklı kentlerindeki gezmeyi, görmeyi seven insanlar için bu kentte çok şeyler var. Tanıtmak lazım.. Sağlık turizmi gerçekten çok büyük bir olay. 
Hali vakti yerinde İzmitliler geziyor. Başka kentlere gidiyor, yurt dışına gidiyor. Alışveriş için İstanbul’a gidip geliyor. Oysa artık Türkiye’nin en büyük, en şık AVM’leri de bu kentte. Sekapark’ta bir-iki mekanın alkollü içki satmasına izin verilse, bu şehir tanıtılsa, İstanbul’a gelen yapancı turist kafileleri için, bir günlük de İzmit turları düzenlense, emin olun İzmit çok şeyler kazanır. 
Şimdilik sevindirici tek konu şudur ki, böyle bir proje üzerinde bu kentte kafa yoranlar var.. 

*Derince Limanını çok iyi bilen  Eski Sendikacı’dan dinleyelim
Kent gündemindeki önemli konulardan biri Derince Limanı. Malum, devlet Derince Limanı’nın 39 yıllık kullanım hakkını Safi Holding’e 543 milyon Dolar karşılığında sattı. Bu özelleştirme sırasında, limanı alan firmaya, “600 dönümlük deniz dolgusu yaparak limanı büyütme zorunluluğu “da getirildi. 
Deniz dolgusuna ben oldum olası karşıyım.  Safiport limanında dolgu çalışması yakında başlayacak ve bu liman, Avrupa’nın en büyük konteyner ve otomobil limanı haline gelecek. Bu konu, ilimiz siyasetinin de malzemesi oldu. CHP’liler karşı çıkıyorlar. 
İlimizde limanlar, özellikle Derince Limanı konusunda en bilgili kişilerden biri, hiç kuşkusuz Liman-İş Sendikası Kocaeli Şubesi eski Başkanı Sadettin Acar’dır.  Acar, 1992-2003 yılları arasında Liman-İş Şube Başkanlığı yaptı. Sonra bir yıl kadar sendikanın genel merkez yönetiminde bulundu. Liman-İş’teki yolsuzlukları ortaya çıkarttı, sendikacılık hayatı bitti. 
1992-2003 yılları arasında Sadettin Acar’la birlikte önemli işler yapmıştık. Malum, bizim İzmit Körfezi’nde 40 civarında liman var. Bir tek Derince Limanı devletin, diğerleri özel sektörün. Özel limanlar, bu kentin Mafya merkezi olmasının temel nedeniydi. Çok büyük rant vardı. Bütün limanlarda Mafya’nın sözü geçerdi. İşçiler sendikasız çalıştırılır, sürekli limanlarda ölümlü iş kazaları meydana gelirdi. Limanların nakliye işi nedeniyle, silahlı çatışmalar yaşanırdı. 
Sadettin Acar, ufak tefek ama yürekli adamdır. Çok mücadele etti. Bütün siyasi yetkililere devlete ait Derince Limanının önemini, özel liman ve iskelelerde dönen dolapları anlatmaya çalıştı. Ama sesini duyuramamıştı. 
Geçen gün ziyaretime geldi Acar. Derince Limanını konuştuk. Bu limanın özelleştirilmesine ve büyütülmesine karşı çıkanları eleştiriyor. Kendisi de DSP ve CHP’de kısa sürelerle siyaset yaptı. Hala CHP üyesi. Özellikle CHP İl Başkanı Sarıbay’ı liman konusunda çok eleştirdi. 
Acar, Derince Limanının İzmit Körfezi’ndeki tek devlet limanı olduğunu belirterek, “Bu limanın büyümesi lazım. Özel iskele ve limanlarda çok dolaplar dönüyor. Safi Holding, limanı 39 yıllığına aldı. Sonunda liman yine devletin olacak. Derince Limanı büyürse, Derince kazanır, Kocaeli kazanır, Türkiye kazanır. Bu limanın büyütülmesini kaşı çıkmanın hiçbir mantığı olamaz” dedi. 

İŞLETMECİ BÜYÜK YÜK ALTINA GİRDİ
Sadettin Acar, Derince Limanının büyütülmesi projesinin 1985 yılında hazırlandığını, özellikle 1999 depreminden sonra limana bir çivi bile çakılmadığını belirterek şunları anlattı:
“-AK Parti iktidarı büyük iş yaptı. Derince Limanı çalışacak. Safi Holding 39 yıl için 543 milyon Dolar ödedi. Büyütme için de 350 milyon Dolar harcayacak. Benim denize atılacak param olsa, Derince Limanı için 100 milyon dolar vermezdim. Bu işte kişisel rant yok. Derince Limanı çalışırsa, istihdam yaratacak. Büyümeye en uygun limandır. Bu limanın büyütülmesini ve işletilmesini bu kentte herkes desteklemelidir. CHP’liler hiçbir konuyu araştırmıyor, her şeye karşı çıkıyorlar. Ama yanlış yapıyorlar.

YOLA BAKIN, ÖZELLERE BAKIN 
Liman-İş’in eski Başkanı Sadettin Acar, Derince Limanının otoyol bağlantısı konusunda herkesin çaba göstermesi gerektiğini söylüyor. Özel iskelelerin ağırlığının devlet limanına çekilmesi için çaba harcanması gerektiğini söylüyor.  Derince Limanı’nı büyütme girişiminin çok geç kalınmış proje olduğunu anlattı. Acar,  siyasetçilerin özellikle CHP’nin İzmit Körfezi’ndeki özel liman ve iskelelerin üzerine gitmesi gerektiğini de vurguladı. Özel iskelelerde kaçakçılığın yapıldığını, insanların köle gibi çalıştırıldığını söyledi. 
Liman-İş Şube Başkanı olduğu dönemlerde Derince Limanı’nın çalışması için  Acar’ın çırpındığını çok iyi biliyorum. Acar şunları söyledi:
“-Bütün dünyada böyle önemli limanlar özelleştiriliyor. Ama limanları, o bölgenin belediyesi, sanayi odası, ticaret odası, nakliyecileri gemi acenteleri birlikleri ortak konsorsiyum oluşturarak devletten alıyor. Derince Limanı da böyle özelleştirilebilirdi. Ben her kapıyı çaldım. Bunu anlatmaya çalıştım. Olmadı. Safi Holding aldı. Ama büyük riske girdiler. Derince Limanı büyüyüp işlemeye başladığında Türkiye kazanacaktır. Türkiye’deki herkes kazanacaktır. Limanın bağlantı yollarını istemek başka, bu limanın büyümesi ve işletilmesine karşı çıkmak başkadır. CHP bu konudaki politikasını mutlaka gözden geçirmelidir.” 

*Biri çıktı, biri düştü 
Türkiye ekonomisinin gidişatı hakkında ahkam kesecek durumda değilim. Her şey çok kötü dersek, haksızlık; her şey çok iyi dersek yalakalık olur.
Ama dikkat ediyorum. TL değeri sürekli oynuyor. Dolar bir bakıyorsunuz 3 TL’ye çıkıyor, sonra bir haftada 2.90’a iniyor. 
Petrolün varil fiyatı, 30 Dolar’ın altına kadar inmişti. Şimdilerde yeniden 40 Dolar’a dayandı. Malum, Türkiye’deki en büyük sorun, enerjide dışa bağımlı olmamız. Petrolü, gazı yurt dışından alıyoruz. Hem Dolar, hem petrol fiyatı düşse, Türkiye rahatlayacak. Ama biri düşüp, diğeri yükseldikçe, Türkiye’deki fiyatlar da düşmüyor. Dün yine benzin ve motorin fiyatlarına 8’er kuruş zam geldi. Yılbaşından bu yana benzin fiyatı 8 kez indirilmiş, 7 kez yükseltilmiş. İşkence gibi değil mi?
Enerji Bakanı, birkaç hafta önce doğalgaz fiyatlarında indirim için çalıştıklarını söylemişti. Henüz bir indirim yok. Yazın havalar ısındıktan, gaz kullanımı azaldıktan sonra yapılacak indirimin millete bir faydası olmayacak. Hazır Dolar’da yeniden 2.90’ları görmüşken, şu benzin, mazot, gaz fiyatlarında sağlam bir indirim yapılsa  fena mı olur?..

*Küçük bir özür
Dün bu sütunlarda “Aziz Alemdar da büyük iş yapmış” başlıklı bir yazı yazmıştım. Derince Belediyesi, 2007 yılında Milli Emlak’tan 1.2 milyon TL’ye 25 dönümlük bir arazi almış. Yenikent Mahallesi sınırları içindeki bu araziyi şimdi Belediye 25 milyon TL bedelle satışa çıkartıyor. Yazımda, eski Başkan Aziz Alemdar’ın görev süresini karıştırmışım. “Aziz Alemdar’in 1.2 milyon TL’ye aldığı araziyi şimdi 25 milyon TL’ye satan Bulut,  bu satış gerçekleşirse, eski Başkan’a plaket vermeli” demiştim. 
Hata yapmışım. Aziz Alemdar 2009-2014 arası Derince Belediye Başkanıydı. 2007’de Milli Emlak’tan o arazi alındığında, Derince Belediyesi Başkanı yine Ali Haydar Bulut’tu. Ama başkanlığı döneminde sıkıntılı günler geçirmesine rağmen, bu araziyi satışa çıkartmamış olması da Alemdar için bir artı olarak düşünülebilir. Yeniden aday gösterilmeyen, yargıda sıkıntılar yaşatılan Aziz Alemdar’a da  bunca darbeden sonra, bir küçük plaket fazla görülmemelidir.

*Kızların yanında olmalıyız
Bizim gözümüz genellikle futbolda. Ama bu sezon ilimizde bir takım, basketbolda Türkiye Ligi’ne çıkmak için çaba harcıyor.
İzmit Belediyesi Kadın Basketbol Takımı, futbolda Kocaelispor gibi, Bölgesel Amatör Lig’tde (BAL) mücadele etti. Yine Kocaelispor gibi, BAL’da bütün rakiplerini yenerek, sezon boyunca sadece bir yenilgi alarak grup lideri oldu. Şimdi, play-off’lar başlıyor.  İzmit Belediyesi Kadın Basketbol Takımının, 6’lı play-off grubunda ilk 2’ye girmesi lazım. Geçen gün, takımın yetkilileri geldi, görüştük. Bu gruptan da zorlanmadan çıkabileceklerini düşünüyorlar. Son aşamada 8 elit takım kapışacak. Bunlardan 2’si gelecek yıl Lig’e çıkmayı başaracak. Son aşamada, İzmit Belediye takımından daha güçlü gözüken, daha çok yatırım yapmış iki kulüp görünüyor. Buna rağmen, bizim kızların gelecek sezon2. Lig’e yükselme şansı yüksek gözüküyor.
Şimdi destek olmamız lazım. İzmit Belediye Kadın Basketbol takımı, birinci play-off grubunda ilk maçını yarın İzmit’te oynayacak. Bu kentteki bütün basketbol severlerin bu takıma destek olması gerekiyor. Gelecek sezon ilimize hiç değilse Kadın Basketbol 2 nci Ligini getirelim. Belki sonra erkek basketbola yatırım yapacak, bu şehre heyecanı getirecek bir müessese de buluruz. 
-BÜYÜK SALONUN ZEMİNİ 
Ziyarete gelen İzmit Belediye Kadın Basketbol takımının sorumlularına sordum:
“-Yahya Kaptan’da yapılan yeni salonun, Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunun zemininin basketbola uygun olmadığını duydum. Bu doğru mu?”
“Evet” dediler. Bu nedenle bizim kadın takımı maçlarını Atatürk Spor Salonunda yapıyormuş. Gelecek sezon lige çıkarlarsa, yine orada oynayacaklarmış. İnşaatı neredeyse 15 yıl süren Yahya Kaptan’daki bu yeni salonu, semah gösterisi, mehteran merasimi, parti kongresi yapılsın diye mi inşa ettik. Biran önce bu salonun zemininin değişmesi, basketbola uygun ahşap parke zemin yapılması gerekiyor. Aksi halde bu kente basketbolu getirmenin de çok büyük faydası olmayacak.
*Avrupa Şampiyonasına vizesiz gidebilir miyiz? 
Malum, Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri haziran ayında Fransa’da oynanacak. Türkiye için ayrılan biletler tükenmiş durumda. Binlerce Türk futbolsever, finallere gitmeye hazırlanıyor.
Türkiye’nin de AB ile vize konusundaki pazarlıkları devam ediyor. Ekim ayından itibaren vizenin kaldırılacağı söyleniyordu. Son Kayseri pazarlığının ardından vizelerin kaldırılması tarihi haziran ayına çekildi. Hoş Avrupa kendi içinde Türkiye’yi tartışıyor. Kolay kolay bize vizenin kalkmasını beklemiyorum. Ama gerçekten 10 Haziran öncesi vize kalkarsa, Avrupa Şampiyonası için Fransa’ya vizesiz gitme hakkımız ortaya çıkarsa, Türk taraftarların Milli Takım maçlarında tribünleri dolduracağına bahse girerim. 
                                                                                                                                  
                                                                                                                                  
Bu yazı toplam 1053 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.