1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit’in doğusu Merkez’i geçiyor
İzmit’in doğusu Merkez’i geçiyor

İzmit’in doğusu Merkez’i geçiyor

Sadece gazetemiz, gazetemizin okurları için değil, Türk edebiyatı için önemli bir insandır Sevgili Ruşen Hakkı. Bir süredir rahatsız. Şu sıralar KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Kardiyoloji

A+A-

Sadece gazetemiz, gazetemizin okurları için değil, Türk edebiyatı için önemli bir insandır Sevgili Ruşen Hakkı. Bir süredir rahatsız. Şu sıralar KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde, Kardiyoloji bölümünde tedavi görüyor.

Dün öğlen saatlerinde Ruşen Amca’yı ziyaret için Umuttepe’ye, Tıp Fakültesi Hastanesi’ne gittik. Sağ olsun, şoförümüz Yılmaz Yenişar,  İzmit’in doğusunu baştan başa gezip, görmemizi sağladı. Giderken ayrı, gelirken ayrı yollardan geldik. Benim için de iyi bir gözlem oldu.

Umuttepe’ye giderken, Santral’dan girip Cedit-Erenler Bulvarına girdik. Yağışlı hava.. Cedit-Erenler rampası öyle dik ki, minibüs bile tırmanırken zorlanıyor. Zaten biraz korktuk, dönüşü sırf bu rampadan inmeyelim diye,  Gündoğdu, Tavşantepe, Bekirdere tarafından yaptık.

Umuttepe Bulvarı’nın inşaatı sırasında Büyükşehir Belediyesi yetkilileri beni bölgede dolaştırmışlardı. Yanlış hatırlamıyorsam, geçen yıl mart ayı için Bulvarın tamamının biteceğini söylemişlerdi.

İzmit içinden, Umuttepe’ye uzanan yolun çok büyük bölümü bitmiş. Ama Üçtepeler bölgesinde hala 150-200 metrelik bölümde çalışma devam ediyor. Yol sadece burada aniden daralıyor.

Sayın Bakan Nihat Ergün de, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Karaosmanoğlu da her fırsatta, “Sapanca yolunu yapamadılar, D-130’u 8 yıldır bitiremediler” diye yazan bana taş atıyor, “Birileri boşuna bağırıyor. Biz başladığımız işi bitiririz. Biraz gecikme ister istemez olur. Ama her iş biter” diyorlar.

Bu kadar para olduktan sonra, elbette biter. Ama neden  zamanında bitmiyor?.. Önemli olan bu değil mi?.. Umuttepe Bulvarı’nın da yaklaşık bir yıl önce bitmesi lazımdı. Tamam, Otoyol üzerinden geçen köprü de bitmiş. Ama hala Üçtepeler’de inşaat sürüyor. Acaba gecikti diye, şartnameye göre süre çoktan doldu diye, müteahhite bir ceza uygulandı mı?.. Öyle kar, kış kıyamet de olmadı. Üçtepeler neden hala bitmedi?..

Neyse, Umuttepe’ye, Tıp Fakültesi Hastanesi’ne vardık. Orada hava kış kıyamet. Aşağıda, İzmit’te sıcaklık 7-8 dereceyse, Umuttepe’de sıfır, belki de altı. Sulu kar yağıyordu. Her halde, akşama doğru kara çevirmiştir.

Üçüncü kata, Ruşen Amca’nın yanına çıktık. Kardiyoloji bölümünde. Yanında eşi, kızı refakatçi. Özel bir odada.  İyi gördük. Yatağında değil, refakatçi koltuğundaydı. Odasındaki televizyonu açmış, haber kanalında Erbakan’ın cenaze töreni ile ilgili yayını izliyordu.

“Ruşen Amca. Bırak hala memleket meselelerini takip etmeyi. Aç şu televizyonda müzik kanalı, moda kanalı, onları izle” dedim. Güldü.

Ruşen Hakkı’nın herkese çok selamı var. Eminim, en kısa zamanda doyumsuz yazılarını yeniden okuyacaksınız.

Tıp Fakültesi Hastanesi, bu kentin en önemli gurur kurumlarından biri. Allah muhtaç edip, düşürmesin. Binlerce kişi şifa arıyor. Çok büyük bir bina. Ama müthiş düzenli ve temiz. İstanbul’daki pek çok en ünlü, en pahalı özel hastaneleri de bilirim. Tıp Fakültesi’ndeki temizlik, düzen bunların hiç birinden aşağı değil. Danışmalardaki görevliler bile güler yüzlü. Hemşireler, hasta bakıcılar öyle. Aslında dev binanın içinde yönlendirme tabelaları o kadar muntazam ki, gideceğiniz yerin adını biliyorsanız, kimseye durup sormanıza bile gerek yok. Kamu hastanelerinde en azından asansörlerin çalışmadığını biliriz. Tıp Fakültesinin bütün asansörleri de çalışıyor. O bina içinde mi öyle görünüyor, bilemem. Ama sanki doktorların da bir asaleti var. Hoca seviyesinde olanları hemen fark edebiliyorsunuz. Duruşları bile saygıyı hak ediyor.

Özellikle dönüşte, İzmit’in doğusunu boydan boya geçtik. Büyükşehir caddeleri genişletmiş; bulvar yapmış. Yeni pek çok bina var. Yeni mağazalar, marketler. Sokaklar alabildiğine kalabalık. Bu bölgede eskiden tek tük araba çalışırdı. Şimdi Bekirdere bölgesindeki trafik, şehir merkezinden aşağı değil. Araba koyacak yer bulamıyorsunuz.

Bu bölge bakirdi. Daha planlı büyüyebilirdi. Ne yazık ki, bu bölgeyi de şehir merkezine benzetmişiz. Bekirdere, Yenişehir, M. Alipaşa büyüyor ama, sağlıksız büyüyor.

Dün bu köşede bahsettiğim Gündoğdu bölgesinden, o hafriyat kamyonlarının çamura buladığı yollardan da bir kez daha geçtik. Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ, biralarda yepyeni ve kocaman bir şehir kurmuşlar. Ama yeni yapılan toplu konutların çevresi, hafriyat atıkları ile dolu. Çevre düzenlemesi yok. Aşağıda geniş bulvarlar açılmış da, bu toplu konutlar bölgesinde-ki yüzbinlerce insan yaşıyor- hala yollar dar, çamur içinde. Bizim önümüzden de birkaç tane tekerlekleri çamur içinde hafriyat kamyonu yola çıktı. Oralarda dik yokuşlar, sert virajlar var. Toplu taşım araçları bu yollardan geçiyor. Yoğun trafik var. Bir gün bu çamurlu bölgede büyük bir kaza olur da can yanarsa, bunun hesabını ilimiz yetkilileri veremezler.

Bankalar gitmiş İzmit’in doğusuna. Özenli, şık, mimari açıdan değerli binalar yapılmış. Büyük mağazalar, yoğun bir canlılık var bölgede. Bu gözlemlerin ardından, acıkmışız. Kebapçı Selman’ın yeni dükkanına girdik. Maşallah, şehir merkezinde pek çok lokantanın boş olduğu öğlen servisinde, Selman’da oturacak yer yok. Müşterilerin önemli bölümü şehir merkezinden geliyor. Marka olmak, böyle bir şey. Kebapçı Selman’ı en ara sokakta bile müşterileri bulabiliyor.

İzmit’in geleceği doğuda. Şehir merkezinin batısında kalan Yenimahalle, Serdar, Zabıtan, Yenidoğan, D-100 kenarında yapılan birkaç büyük apartman dışında gelişemedi. Geniş caddeler, bulvarlar yapılmadı. Üst kesimdeki villa siteleri ile, Arızlı konutlarını saymazsanız, batıya toplu konut da gitmedi. Ticaret yok denecek kadar durgun.

Ama Yenişehir, M. Alipaşa, Bekirdere, hatta Gündoğdu, Üçtepeler öyle değil. Çok hızlı büyüyor. Müthiş hareketleniyor. İzmit’in geleceği doğuda. Bunun farkına varmak, hiç değilse şehrin doğusu için düzeni sağlayacak kimi kuralları şimdiden koymak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.