1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit’in kargaları
İzmit’in kargaları

İzmit’in kargaları

İzmit’in Kurtuluş Bayramı, Pişmaniye Festivali derken, “Karga Festivali” de başladı! Karga Festivali, İzmit’te ben kendimi bildim bileli vardır ve öyle 3-4 gün değil, 5-6 ay sürer. Kargalar Yürüyüş Yol

A+A-

İzmit’in Kurtuluş Bayramı, Pişmaniye Festivali derken, “Karga Festivali” de başladı!

Karga Festivali, İzmit’te ben kendimi bildim bileli vardır ve öyle 3-4 gün değil, 5-6 ay sürer.

Kargalar Yürüyüş Yolu çevresinden sadece 4-5 aylığına uzaklaşırlar. Çünkü dişiler kentten, insanlardan uzak, açık alanlarda yumurtlar. Kuluçka döneminin ardından yavrular yumurtadan çıkar. Yavrular büyür ve dişi-erkek iki tane giden karga, 4-5 kişilik bir aile olarak geriye döner.

Kargaların sayısının azalması için ne ekolojik, ne teknolojik bir denge söz konusu olmadığından, bu kuşlar üredikçe ürer.

Zaman zaman çınar ağaçlarının tepesinde ayağı örüşen ve takılıp kalan tek kargayı kurtarmak için itfaiye seferber oluyor, öte yandan kargaların tümünden kurtulmak için de kendimizi paralıyoruz.

İzmit şehir merkezinde büyük sıkıntı yaratan, özellikle Yürüyüş Yolu çevresinde akşam saatleri herkesin üzerini kirleten kargalara karşı bugüne kadar etkin bir çözüm bulunamadı.

Vaktiyle belediye başkanı olan Hikmet Erenkaya, kargaları defedecek yöntemi bulana 2 bin dolar ödül vaat etmişti, ama sonuç çıkmadı. Daha sonra Halil Vehbi Yenice kulak tırmalayıcı şahin sesi çıkaran gürültü makineleri koydu, yine sonuç alınamadı. Çınar ağaçlarına CD’ler asıldı, yine olmadı.

Kargalar geçtiğimiz günlerde yine geldiler, çınar ağaçlarındaki yerlerine kuruldular.

Şimdi sıra Nevzat Doğan’da… Bakalım Başkan Doğan, kargalar konusunda yeni bir proje üretebilecek mi?

Kargalar dünyanın en zeki hayvanıdır. Hatırlanacağı gibi, İzmit’in köylerindeki karpuz bostanlarına musallat olan kargalar, karpuzları gagalarıyla delerek içindeki çekirdekleri yiyorlar, delik karpuzlar da kısa sürede çürüyüp heba oluyor.

Peki kargalar bu cesareti ve zekayı nereden alıyor?

Hiç kimse kusura bakmasın ama kargalar kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’de bile sözü edilen bir kuştur.

İlk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Adem’in iki oğlundan Kabil, kardeşi Habil’i öldürünce, yeryüzündeki ilk cinayet işlenmiş, ilk kardeş kanı akmış oldu. Kabil, öldürdüğü kardeşi Habil’i gömmeyi düşünmüyordu. Kuran-ı Kerim’in Maide Suresinde açıkça belirtiliyor:

“Allah, kardeşinin ölüsünü nasıl gömeceğini ona göstermek üzere, yeri eşeleyen bir karga gönderdi. Yapacağı işi bir kargadan öğrenince, ‘Bana yazıklar olsun! Kardeşimin ölüsünü örtmek konusunda, bu karga kadar olamadım’ dedi de ettiğine yananlardan oldu” (el-Maide 5/27-31)

Yani Yüce Allah’ın yeryüzüne gönderdiği ilk hayvan, kargadır. Allah’ın kargaya biçtiği görev ise, bir insan ölüsünün toprağa nasıl gömüleceğini bir başka insana göstermekten ibarettir. Bu nedenledir ki, karga hep uğursuz kabul edilmiştir.

Oysa kargaların başka özellikleri de vardır. Kargalar doğada oldukça sosyaldirler. Kendi türleriyle etkileşim içinde olmak (ya da birbirlerini etkilemek) onlar için çok önemlidir. Erkek kargalar arzu ettikleri dişiye kur yaparlar. Erkek dişiyi elde etmek için tüylerini kabartır, kasıla kasıla yürür, dişinin yakınında uçar. Bir kez çiftleşti mi, bu ömür boyu devam eder. Kargalar yalnızca kendi ailelerini savunmak ve korumakla kalmaz, ayrıca diğer kargaların da yardıma ihtiyaç duymaları ya da tehlike içinde olmaları durumunda yardıma gelirler.

Kargalar işbirlikçi hayvanlardır. Her iki ebeveyn karga da yumurtaların üzerine oturur. Ailenin her üyesi yavruların bakımında yardım eder. Yuvalama dönemi gelince genç kuşlar anne babalarına, yuvalama materyalleri bulmaya yardım ederler. Anne karga yuvalama materyallerini rahat ve yumuşak bir yuvaya dönüştürür.

Kargalar bol bol ürerler. Bu nedenle karga sayısı her geçen gün artar.

Bu örgütlü ve zeki kuşlara karşı bir defetme, yok etme yöntemi aranırken farkındaysanız bilimsel bir tez ortaya konulamıyor. Çünkü doğanın işleyişi belli. Ne yapsak nafile…

Kargaların çok uzun yaşadıklarını da biliyoruz.

Bu vesileyle kargalarla ilgili bilimsel bilgiler de öğrenmiş oldunuz.

Özetlemek gerekirse, İzmit’in Karga Festivalleri devam edecek.

Her kim, bu kargalara karşı bir formül bulursa, emin olunuz ki, o kişinin Yürüyüş Yolu’na heykeli dikilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.