1. YAZARLAR

  2. Ali GÜNDOĞDU

  3. İzmit’in şehit pilotları
Ali GÜNDOĞDU

Ali GÜNDOĞDU

Yazarın Tüm Yazıları >

İzmit’in şehit pilotları

A+A-
Bu hafta İzmit’in şehit pilotları Yüzbaşı Remzi Bey ve Yüzbaşı Cengiz Topel’i anlatalım:
Altı-üstü, sağı-solu hep tarih olan İzmit şehrimizin en önemli tarihi değerlerinden bir tanesi de eski mezarlıklardır. İzmit’e hakim bir tepede yer alan Bağçeşme ve Namazgah Mezarlıkları, Orhan Camii Haziresi, şehir merkezinde Pertev Mehmed Paşa(Yeni Cuma) Külliyesi Haziresi, Hüseyin Paşa Camii Haziresi dikkat çeken önemli mezarlıklardandır. Küçük ve büyük ölçekli bu eski mezarlıkların her birisinde ayrı bir tarih, ayrı bir gizem, ayrı bir hikaye vardır…
Bu mezarlıkların en önemlilerinden bir tanesi olan İzmit Namazgah Şehitliği’nde metfun bulunan İzmit’in ilk hava şehidi Pilot Remzi Bey’in hikayesi şöyle:
Remzi Bey, 1895 yılında İstanbul’da doğar. 1906’da Küçük Subay Okulu’ndan mezun olur. Yeşilköy Tayyare Okulu’na devam ederek bu okulu başarıyla bitirir ve pilot olur.
Bir süre sonra İzmit Üçüncü Tayyare Bölüğü’nde göreve başlar.
28 Şubat 1923 tarihinde bir görev uçuşu sırasında tayyaresinin arızalanarak, İzmit Körfezi’ne çakılmasıyla 28 yaşında şehit olur.
Mezarı Mehmet Bey Camii (Fevziye Camii) haziresinde gömülü iken, hazirenin İzmit Namazgâh Şehitliği’ne nakli ile Remzi Bey’inde mezarı buraya taşınır.
Cengiz Topel Havaalanından uçuş yapan yolcuların kaçı Cengiz Topel’in kim olduğunu biliyor?
Cengiz Topel İzmit’te dünyaya gelmiş, Rumlar tarafından şehit edilmiş değerli bir Türk pilotudur.
Cengiz Topel, babasının görevli olduğu İzmit’te 2 Eylül 1934 tarihinde doğdu. Dört çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Cengiz Topel’in babası Trabzonlu Tekel tütün eksperi Hakkı Bey, annesi Mebuse Hanımdır.
İlkokula Bandırma İlkokulunda başlayan Topel, babasının Gönen'e tayini ile Ömer Seyfettin İlkokulu'nda öğrenimine devam etti. 1944 yılında babasını kaybettikten bir süre sonra yerleştikleri İstanbul Kadıköy'deki Kadıköy Yeldeğirmeni Okulu'nda ilk ve orta öğrenimini tamamladı. Lise öğrenimini Haydarpaşa Lisesi'nde başlayıp Kuleli Askeri Lisesi'ne devam ederek 1953 yılında bitirdi.
Cengiz Topel, 1955 yılında Kara Harp Okulu'nu bitirip asteğmen olarak orduya katıldı. Küçük yaşlardan beri havacılığa olan merakı sonucu hava sınıfına ayrıldı. Pilotaj eğitimi için Kanada'ya gönderildi. Kanada'daki eğitimini başarıyla tamamlayarak 1957 yılında yurda dönüp Merzifon Hava Üssü'nde göreve başladı. 1961 yılında Eskişehir I. Ana Jet Üssü'ne atandı. 1963 yılında ise yüzbaşılığa terfi etti.
8 Ağustos 1964 tarihinde Rumları Türk Halkına karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir'den Kıbrıs’a, 4’lü Filo Komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.
Kıbrıs'ta ilk Türk hava harp şehidi olan Cengiz Topel’in hastanede öldüğü açıklandı ancak ısrarlı girişimler sonucu 12 Ağustos 1964 tarihinde Rumlardan alınabildi. Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul'da yapılan törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı'daki Sakızağacı Hava Şehitliği'nde toprağa verildi.
REMZİ BEY- 28 Şubat 1923 tarihinde bir görev uçuşu sırasında tayyaresinin arızalanarak, İzmit Körfezi’ne çakılmasıyla 28 yaşında şehit olur. Mezarı Mehmet Bey Camii (Fevziye Camii) haziresinde gömülü iken, hazirenin İzmit Namazgâh Şehitliği’ne nakli ile Remzi Bey’inde mezarı buraya taşınır.
CENGİZ TOPEL-8 Ağustos 1964 tarihinde Rumları Türk Halkına karşı işledikleri insanlık dışı eylemlerden caydırmak için Eskişehir'den Kıbrıs’a, 4’lü Filo Komutanı olarak gönderilen Cengiz Topel’in uçağı, uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürüldü. Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı fakat esir alındığı Rumlar tarafından şehit edildi.
REMZİ BEY’İN MEZAR TAŞI- Remzi Bey’in Mezar Kitabesi’nde şöyle yazılıdır: 
-Hüvelbaki/-Sevgili şehidimiz Remzi Bey güzel İzmit’in/-Üzerinde ilk taşıdığı sevimli hilalinin tealisine/-Uçarken düştü şimdi ruh-ı mübareki el’an nur/-Hilalile havada fakat kıymeddar vücud bu kitabe/-Altında medfundur/-Sevimli tayyarecimizin/-Ruh-ı mukaddesine
/-Fatiha… Fi 28 Şubat 1339 (1923)
TAYYARE- Şehit Remzi Bey’in 1920’li yıllarda kullandığı tayyarenin bugünkü savaş jetlerine bakıldığında son derece basit görünüyor. 
Bu yazı toplam 592 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.