1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. İZMİT’İN YEREL SEÇİMLERİ VE KADIN ADAYLAR
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

İZMİT’İN YEREL SEÇİMLERİ VE KADIN ADAYLAR

A+A-

Minnetle ve rahmetle andığımız Leyla Atakan, İzmit’ in değişimini, dönüşümünü, yeniden üretimini sembolize eden yerel kadın liderimizdir. Çok partili sistemin demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınması mücadelesinde, batılı, modern yaşam tarzını temsil eden konumuyla, dönemin dinamiklerini içselleştirip, yapabilirliğe taşıyabilmişti. İzmit’ in sahil kasabası özelliklerinin sürdürülemez hale geldiği hızlı sanayileşme döneminde, kentli yaşam ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, alt yapı, su, elektrik, yol, çöp toplama, konut alanları, kültür, sanat, spor, ticaret, sanayi alanlarının kentli yaşamla örtüşen sürdürülebilirliğini sağladı. Sahip olduğu donanımı ve birikimi, seküler, batılı değerleri yansıtmasına rağmen, halkın değişim, dönüşüm beklentilerini karşılayabilen temsilcisi olabildiği için toplumsal kabul edilebilirliğe ulaşmıştı.

 

31 MART SEÇİMLERİNİN KADIN ADAYLAR YÖNÜYLE FARKLILIĞI

Kocaeli yerel yönetimlerinin farklılığı kapsamında, İzmit’ in yerel yönetim ihtiyaçlarının, kadın duyarlılığıyla ve yapabilirliğiyle karşılanmasına ihtiyaç duyulması sadece tesadüf olarak değerlendirilmemelidir. Sanayi kenti sorunlarını, ihtiyaçlarını, imkanlarını en yoğun yaşayan yerleşim yerinde, daha iyi bir geleceğin inşası kadınlardan beklenilmiş olmaktadır. İktidar partisinin, ana muhalefet partisinin ve DSP’nin, İzmit özgünlüğünü benzer yaklaşımlarla ve kadın liderliğinde yapabilirliğe taşımaya çalışılması heyecan vericidir. İzmit yerel yönetimine aday olan kadınlar, donanımlarıyla, halkın lideri olma potansiyelleriyle kabul edilebilirlikler sağlayabilecek durumdadırlar. İzmit özgünlüğünde halkın temsilcisi olabilecek kadın adaylardan beklenilenler, demokratik dönüşüm döneminin dinamiklerini içselleştirebilmiş olmaları, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayabileceklerini hissettirebilmeleridir. Bu ihtiyaç mensup oldukları siyasi partilerin işleyişlerini, çalışmak, üretmek, yarışmak, başarmak anlayışlarını aşan, şimdiye kadar oluşturulabilen birikimlerden daha çok bir şeydir. İzmit’ in kadın adayları, belirleyici öneme ulaşmış olan kadın duyarlılığını, demokratik dönüşüm ihtiyacının karşılanabilmesine, daha iyi bir geleceğin inşasına taşıyabilirlerse, toplumsallaşan, örneklik niteliğine ulaşan Leyla Atakan gibi anıtlaşabileceklerdir.

 

YEREL YÖNETİMLERDE DÖNÜŞÜM İHTİYACI

Kocaeli bütünlüğünde, İzmit’ in kentli yaşam tarzına taşınması, Leyla Atakan/Erol Köse dönemlerinde sağlanmıştı. Kentli yaşam tarzının yetersiz kaldığı, sürdürülemez hale geldiği dönemde, büyük kent hizmetlerine, açılımlarına taşınması ihtiyacı Sefa Sirmen/Hikmet Erenkaya döneminde karşılanabildi. Büyük şehir açılımlarının, alt yapılarının tamamlanması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ise İbrahim Karaosmanoğlu döneminde, muhafazakar/dindar yaklaşımlarla karşılanmaya çalışıldı. İçerisinde bulunduğumuz dönemde İzmit özelinde hissedilen ihtiyaç, yerel yönetim hizmetlerinin, evrensel demokrasinin, kural, kurul, kurumlarıyla sürdürülebilmesi, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasıdır. Kadın liderliğini simgeleştiren İzmit’ in yerel kadın liderinin ayırt edici özelliği, statik, merkezi hiyerarşik siyasi belirleyiciliği aşabilen temsili konumu ulaşarak örgüt dinamizmiyle bütünleşmesi ve halk hareketi düzeyine taşıdığı temsili konumla yapabilirliği sağlayabilmesidir. İzmit’ in kadın adayları, partileri tarafından siyaset mühendisliği kurgularıyla belirlenmiş konumlarını aşabilirlerse, temsili durumlarını halkın kadın lideri farklılığına taşıyabilirlerse başarılı olabileceklerdir.

Bu yazı toplam 1015 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.