1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmitli genç tarihe geçti! Dünya onu konuşuyor...
İzmitli genç tarihe geçti! Dünya onu konuşuyor...

İzmitli genç tarihe geçti! Dünya onu konuşuyor...

İzmitli Dr. Mehmet Kanık, araştırma görevlisi olarak görev yaptığı Amerika MIT Üniversitesi’nde yaptığı buluş ile dünya tarihine geçti. Türk Bilim adamı, kendi ağırlığından 650 kat fazlasını kaldırabilen yapay kas geliştirdi.

A+A-

Dünya Tıp Çevresini şaşırtan Kanık’ın İzmit Ayazma Mahallesi’nde oturan annesi Muteber Kaya, oğlu ile gurur duyduğunu söyledi.

 

NAMIK KEMAL LİSESİ MEZUNU

Geliştirdiği ‘yapay kas’ projesiyle dünya tıp tarihine geçen İzmitli Türk Bilim Adamı Dr. Mehmet Kanık, 1986 yılında İzmit Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nde doğdu. İbni Sina İlk Okulu ve Namık Kemal Lisesi’nde okudu. Sakarya Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde bilimsel araştırmalar yaptı. Kanık, daha sonra Almanya’nın Karlsruhe Üniversitesi, İtalya ve Güney Kore’deki Üniversitelerde araştırmalar yaptı. 2013 yılında Amerika MIT Üniversitesi’ne araştırma görevlisi olarak gitti. Kanık, burada geliştirdiği ‘yapay kas’ projesiyle dünya tıp tarihine geçen Türk Bilim insanı oldu.

 

haber-oldu.jpg

HABER OLDU- Fizik alanında yaptığı araştırmalarla Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen Körfezli Canan Dağdreviren’in ardından İzmit Mehmet Ali Paşalı Dr. Mehmet Kanık da geliştirdiği yapay kas projesiyle dünya tıp tarihine geçen ikinci Kocaelili Bilim insanı oldu.

 

“OĞLUM İLE GURUR DUYUYORUM”

Mehmet Kanık’ın kazandığı başarıyla gurur duyduğunu söyleyen anne Muteber Kaya, duygularını gazetemizle paylaştı. Anne Muteber Kaya şunları söyledi. “Oğlumu zor koşullarda büyüttüm. İzmit Mehmet Ali Paşa’da doğdu. Aynı bölgede okuttum. Liseden sonra Sakarya Üniversitesini kazandı. Sonrasında benim oğlum dünyanın en iyi üniversitelerinde araştırmalar yaptı. Bugün Amerika’nın en iyi üniversitesinde bilim adamı olarak görev yapıyor. Bir annenin çocuklarıyla ilgili görmek istediği mutlulukların en büyüğünü oğlum bana yaşattı. Geliştirdiği proje ve kazandığı başarıdan sonra kaç gündür sevincimden mutluluktan gözyaşı döküyorum.”

 

muteber-kaya.jpg

ANNESİ GURURLU- Mehmet Kanık’ın annesi Muteber Kaya, oğluyla gurur duyduğunu söylüyor ve onun her adımını uzaktan takip ediyor. Muteber Hanımın, kızı Hacer Kanık inşaat mühendisi, oğlu Yasin Kanık da makine mühendisi…

 

KENDİ AĞIRLIĞININ 650 KAT FAZLASI

Amerika Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde(MIT)bilimsel çalışmalarını yürüten Dr. Mehmet Kanık, aynı üniversitede görev yapan Türk doktora öğrencileri Sırma Örgüç ve Dr. Cem Taşan ile birlikte ‘fiber temelli yapay kas’ projesi geliştirdi. Buluşuyla Tıp dünyasını altüst eden Kanık, bu çalışmasıyla dünyanın saygın bilim dergilerinden Science’ın kapak konusu oldu. Geliştirdiği projeyi Hürriyet gazetesine anlatan Kanık, “Yapay kaslar, çok daha hafif ve verimli protezlerin yapılmasına imkân veriyor. Kendi ağırlığının 650 katını kaldırabilecek kadar güçlü. Yapay kas teknolojisi, bilim kurgu filmlerinde gördüklerimizi gerçek kılabilir” diyor.

 

PROJE ÜZERİNDE 10 YILDIR ÇALIŞIYOR

ABD merkezli dünyanın en saygın bilim dergilerinden Science’ta makale projelerinin yer alması için sırada bekliyor. Çalışmalarını MIT’ de sürdüren Dr. Mehmet Kanık ve ekibi tarafından geliştirilen fiber temelli yapay kas projesi, zorlu inceleme sürecinin ardından, Science dergisinin 12 Temmuz sayısının kapağı oldu. Çoğunluğu MIT’nin mühendislik fakültelerinde olan 11 bilim insanının imzasını taşıyan proje, iki yıllık yoğun multidisipliner Ar-Ge çalışmalarının ardından ortaya çıktı. Projesini anlatan Dr. Mehmet Kanık, “10 yıla varan çalışmalarının sonuçlarını görmekten mutluyum” dedi.

 

guney-korede-.jpg

GÜNEY KORE’DE- Yapay Kas projesiyle dünya tıp tarihine geçen buluşuyla dikkat çeken Türk Bilim adamı İzmitli Mehmet Kanık, Güney Kore’deki üniversitelerde de araştırma görevlisi olarak görev yaptı.

 

YAPAY KASLAR HAYALİMDİ

Kanık, Hürriyet gazetesine şunları anlattı. “2008’de Bilkent Üniversitesi’nde fiber tabanlı cihazlar ve yeni fiberler geliştirmek üzerine başladığım çalışmalarıma MIT’de devam ediyorum. İnsan kasına benzeyen fonksiyonları olan bir fiber geliştirmek her zaman hayalimdi. Bu amaçla uzun süredir farklı stratejiler deniyor, malzemeler kullanıyordum. Benle aynı hayali paylaşan Prof. Polina Anikeeve’nin MIT’deki ekibine katıldığımda biyolojik uygulamalarda kullanılabilecek yapay kaslar oluşturmak için mükemmel bir motivasyon ve çalışma ortamı buldum. Diğer ekip üyelerinin de yardımıyla, yapay kaslarımızı birkaç yıl içinde ürettik ve karakterize ettik. Bu araştırmayı bitirmek için dört farklı disiplinden araştırmayı bir araya getirerek, multidisipliner çalışma ortamı oluşturdum. Doktora öğrencimiz Sırma Örgüç ve Dr. Cem Taşan ile birlikte Türkiye’den üç bilim insanı olarak makale ve araştırmalarda önemli görevler üstlendik” ifadesini kullandı.

 

kapak-oldu-.jpg

KAPAK OLDU- İzmit Dr. Mehmet Kanık, geliştirdiği ‘yapay kas’ projesiyle ABD merkezli dünyanın en saygın bilim dergilerinden Science dergisinin 12 Temmuz sayısının kapağı oldu.

 

SCIENCE’TA KAPAK OLMAK ÇOK ZOR

Dr. Mehmet Kanık, sözlerini şöyle sürdürdü. “Nature gibi Science dergisi de sadece en iyi makaleleri kabul ediyor. Bu nedenle yer almak çok zor. Dünyada alanında en iyi isimlerden oluşan jüriler makalenizi ve projelerimizi değerlendiriyor. Onlarca soru soruyorlar. Bunlara vereceğiniz cevaplar çok önemli. Projemizde tüm bu süreci başarıyla geçtik. Bilim adamlarından oluşan jüri üyelerinden tam not aldık. Bu çalışmamız dünya tıp alanın en saygın dergisi Science’ta kapak oldu. Gurur duyuyoruz.”

 

deney-basinda.jpg

DENEY BAŞINDA- Dr. Mehmet Kanık, Amerika MIT üniversitesinde geliştirdiği yapay kas projesini 10 yıl içerisinde geliştirdi.

 

FİBER TEKNOLOJİ NEDİR?

Kanık, sözlerini şöyle sürdürdü, “Yapay kas çalışmaları dünyanın dört bir yanında sürüyor. Ancak bizim geliştirdiğimiz fiber temelli yapay kaslar, insandakilere çok benziyor. Benzer boyut ve ağırlıkta. Polimer tabanlı olduğu için çok hafif ve kendi ağırlığının 650 katını kaldırabilecek kadar da güce sahip. Ayrıca minyatür boyutlarda oldukları ve çok düşük sıcaklık değişimlerinde çalıştıkları için, tepki süreleri milisaniye düzeyinde. Dolayısıyla yüksek hızlı kasılma ve gevşeme gereken uygulamalarda tercih edilebiliyor. Yapay kaslarımızın robotik ve protez uygulamalarında kullanılabileceğine inanıyoruz. Mevcut protez kollar ortalama 10-15 kilogram. Bunlarda kullanılan ağır motorları, hafif fiberlerle değiştirerek ağırlığı azaltmak mümkün. Ayrıca minyatür yapay kasları kalp damar cerrahisi başta olmak üzere cerrahi uygulamalarda ve tıbbi robotlarda da kullanabilir. Yapay kas teknolojisi, bilim kurgu filmlerinden gördüklerimizi gerçek kılabilir” ifadelerini kullandı.

 

deney-basinda-(2).jpg

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
22 Yorum