1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmitli muhtarlar Vali Aksoy'a isteklerini anlattı
İzmitli muhtarlar Vali Aksoy'a isteklerini anlattı

İzmitli muhtarlar Vali Aksoy'a isteklerini anlattı

Kocaeli Valiliği İzmit 3. Dönem muhtarlar toplantısında muhtarlar Vali Hüseyin Aksoy’a mahallelerindeki eksikleri anlatıp, çözüm talep etti.

A+A-

Kocaeli Valiliği İzmit İlçesi 3. Dönem muhtarlar toplantısı Vali Hüseyin Aksoy başkanlığında valilikte bulunan Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Toplantıya Jandarma Asayiş Komutanı Yarbay Murat Filiz, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İzmit İlçe Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İzmit İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Karakaş, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şube Başkanı Vedat Yoldaş, daire müdürleri ve İzmit İlçesi mahalle muhtarları katıldı.

BÜYÜK HASSASİYET GÖSTERİYORUZ
Toplantıda konuşan Vali Aksoy şu ifadelere yer verdi:“ Muhtarlarımız halkın doğrudan seçtiği halk iç içe mesai arkadaşlarımız. Bundan dolayı onların çalışmalarını önemsiyoruz. Onların bize aktardığı sorunları ilgili kurumlarla birlikte çözmeye çalışıyoruz. Eğitim öğretim bu hafta başladı. Okulların güvenliği için birçok kurumla iş birliği yapıldı. Bu konuda il emniyet ve il jandarma komutanlığımız her okula bir irtibat belirledi. İş birliği içinde çalışmalar ortaya kondu.  Servis araçlarının güvenliği konusunda büyük hassasiyet gösteriyoruz.

baskan-006.jpg

EĞİTİM BİZİM İÇİN ÖNEMLİ
Eğitim bizim için ön önemlisi. Eğitim çağına gelip okula gitmeyen öğrenci varsa muhtarlarımızdan bunu bize iletmesini istiyoruz. Bir de çocuk okula kaydını yaptırıyor ve devam etmiyor. Devamsız durumda öğrenci varsa bunu tespit etmeli ve okula kazandırmamız gerekiyor. Hiçbir çocuğumuz eğitim dışı kalmamalıdır. Okul öncesinde önemsiyoruz. 5 yaş grubunun okumasını yüzde 100’e çıkmasını istiyoruz. Şu an yüzde 95 oranında. 3-4-5 yaş bizim hedef kitlemiz. Onları bu kapsama alarak eğitime devam etmeliyiz.

YÜZDE 37 SEVİYESİNDEYİZ
Okuma yazması olmayanların insanların var olduğu kayıtlara çıkıyor. Muhtarlardan talebimiz bunu tespit edip bildirmeleri. Halk eğitim de daha fazla katılımcının daha fazla kurs almasını istiyoruz. Varsa talebiniz kurslar açılsın, daha fazla insanlar eğitimden yararlansın. Nüfus kimlik kartları değiştiriliyor. Şu an Kocaeli olarak yüzde 37 seviyesindeyiz. Varsa yeni kimlik kartı almayan bunları teşvik etmelisiniz. Pasaport ve ehliyet kimlikleri de buradan veriliyor. Bunlara da teşvik edebilirsiniz.

GEÇEN YIL EMİR YAYINLADIK
Uyuşturucu konusunda güvenlik güçlerimiz mücadelede. Bunu sadece emniyet ve jandarmaya bırakırsak başarılı olmalıyız. Bölgenize bunla ilgili duyum ve tespitlerimiz varsa ilgili makamlara seri şekilde iletmenizi istiyoruz. Açık kapı sistemimiz var buraya ihtiyaçlarınızı iletebilirsiniz. Okullarımızın güvenliği ve uyuşturucu konusunda geçtiğimiz yıl bir emir yayınladık. Özellikle okul çevresinde farklı kişiler öğrencilere musallat olabiliyordu. Bizde bu kişilerin okul çevresinde beklemesini yasakladık. Bu tür bekleyenler varsa kabahatler kanunuyla işlem yapacağız.  Eğer okul saatinde öğrenci internet kafedeyse yine işlem yapıyoruz.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ TESPİT EDİN
Sosyal yardımlaşmamız her ilçede var. İhtiyaç sahibi varsa bunları tespit edin. Özellikle yatak olan hastalara ede sağlık hizmeti veriliyor. Bu hizmeti almayan vatandaş varsa sağlık müdürlüklerine bunları bilgilendirin. Çocukların aşılarını önemsiyoruz. Çevrenizde aşılanmamış çocukları sağlık ocaklarına bildirin. Kocaeli ilinin genelini kapsayan engelli veri projesi paylaştık. Amacımız tüm engelleri bir araya toplamak. Bu konuda ilgili birimler çalışmalar yapıyor. Bu tür engelliler varsa bizlerle bunları paylaşın.  Sokakta dilenen ve çalışan çocuklara yönelik proje başlattık. 700’e yakın çocuk tespit ettik. İşlemlere başladık. Sokakta dilenen ve satış yapan çocuk görmek istemiyoruz.”

ÇATISI TAMAMLANDI
Vali Aksoy ardından mahalle muhtarlarına söz verdi.  Gündoğdu Mahalle Muhat Çetin Ersoy, 16 yıldır imarda yol gözükmesine rağmen açılmayan bir yol var. Cephanelik mesire alanından geçip gidiyor. Yol açılmadığı için bu sorunu İSU’ya yaptıramıyoruz. Mahallede bir ilkokul var ama çevresinde duvar yok. Yaptıramayınca hayvanı, kedisi, köpeği bahçe içinde cirit atıyor” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, konuyla ilgili “Okulumuzun mantolaması ve çatısı tamamlandı” dedi.

FİYATLAR AŞAĞIYA ÇEKİLSİN
Çavuşoğlu Köyü Muhtarı Salim Şener, köylerimizin lise öğrencileri Akmeşe 22 Nolu taşıma araçları ile geliyor. 16 talebemiz var. Bu öğrencileri okula yetiştireceksek bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Mümkünse bu köylere (Çavuşoğlu Ambarcı Yenice ve Güvercinlik) servis istiyoruz. Normal taşıma 14 Bin TL’ye mal oluyor. Vatandaş bu fiyattan da muzdarip. Ya fiyatlar aşağı çekilsin ya da belediye mazot versin” dedi. Konuyla ilgili cevap veren İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, “Düzenli taşımanın olmadığı bölgelere taşıma yapıyoruz. Burada toplu taşıma olduğu için taşımalı sistem kapsamına almadık” dedi.

ÇÖZÜLMESİ İÇİN ÇALIŞACAĞIZ
Çubuklu Osmaniye Mahalle Muhtarı Kadir Gürkan, Ana sınıfı öğrencilerimizin okulu çok uzak kalıyor. Servisler oradan geçiyor ama öğrencileri almıyor. Buna çözüm bulunmasını istiyoruz. Yukarıdaki mahallenin iki fosseptik çukuru dolup taşıyor. Evleri fareler basıyor, İSU’ya gittik geciktirdiler ve yapmadılar. Dar bir köprümüz var. Kazaya sebebiyet verecek durumda. Bunların yapılmasını istiyoruz” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Çubuklu okul öncesi eğitim çok önemli. Geçen yıl 386 tane okul öncesi dersliği yaptık. Taşıma sistemi zorunu olmadığı için taşıma sistemi yapamıyoruz. Lise taşıma de ihaleleri tamamlandı” dedi. Konuyla ilgili Vali Aksoy da konuşarak “Okul öncesine servis verme imkanımız yok. Ancak durumu iyi olmayan aileler için farklı bir yöntemle çözülmesi için çalışacağız” dedi.

KÖPEKLER ÇOK FAZLA
Tepeköy Mahalle Muhtarı Celalattin İçöz, “İnternet ağımız yok. Başıboş köpekler çok fazla. Belediyemiz ilgileniyor ama koordineli bir çalışma yaparsanız daha iyi olur” dedi. Telekom yetkilisi bu konuda Süerler’de bakım çalışması programı yapacağını belirtti. Yenişehir Mahalle Muhtarı Mesut Belhan, “Bölgemizde 1 ilkokula ihtiyacımız var. Otoban köprüsü ile otogar yolu arasına isteniyor.Okul yapılacak boş araziler var. Aile sağlık merkezleri iler ilgili sıkıntılarımız var. Her yağmurda birinci katları su basıyor. Roman vatandaşlarla ilgili sıkıntılarımız var. Mümkünde mahallemize kamera sistemi istiyoruz. Burada değişik şeyler oluyor” diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “Yenişehir mahalle ilkokul için program yaptık” dedi.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ DEVAM EDİYOR
Veli Ahmet Mahalle Muhtarı Kadir Kızıl, İzmit Lisesi ne zaman taşınacak, Hızır Reis ilk ve ortaokulu sıkışmış vaziyette. Taşınma için kesin bir tarih verebilir misiniz?” dedi. Konuyla ilgili Vali Aksoy, “Önümüzdeki ay sonuna kadar taşınmayı planlıyoruz. Trafoyla ilgili ithal gelen bir bölüm var. Enerjiden kaynaklanan bir gecikme var. Enerjiyi vermeden okulu açma şansımız yok” dedi. İzmit Lisesi kampüs alanında oluşacak izdiham sorunuyla ilgili konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, “3 Bin yakın öğrenci oraya gidecek. Çevre düzenlemesi devam ediyor” dedi.

İHTİYAÇ VARSA YAPALIM
Yeşilova Mahalle Muhtarı Selahattin Kural, “Kandıra yolu üzerinde yeni bir çalışma var. 2 aylığına trafik bizim mahallemizden geçecekmiş. Normal trafik bile fazla geliyor. Otoyol kapsamında Umuttepe’ye gidecek olan araçlar bizim oradan geçecek ancak bu bizim için büyük bir trafik sorununa neden olacak” diyerek sıkıntının çözülmesini talep etti. Kural ayrıca “Yarbay Refik Cesur İİkokulu’nda öğrenci fazlalığı var. Ana sınıfına öğrencilerimiz yer olmadığı için kayıt yaptıramadı. İmkanları olmadığı için de özel okula gidemediler” dedi. İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Yeşilova Mahallesi’nde Yarbay Refik Geçen yıl 8 derslikli anaokulu (400 öğrenci kapasiteli) yaptık. O yetmezse ihtiyaç dahilinde yine yaparız” dedi. Vali Aksoy, ise “İnceletip ihtiyaç varsa yapalım” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.