1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit'te çok fazla dilenci var
İzmit'te çok fazla dilenci var

İzmit'te çok fazla dilenci var

Mübarek Ramazan ayı yaklaşırken, İzmit şehir merkezindeki dilenci bolluğunu fark etmişsinizdir. Havalar da sıcak ya; kimileri Yürüyüş Yolu'na postu sermiş. Kimileri, Hürriyet ya da Cumhuriyet Caddeleri

A+A-

Mübarek Ramazan ayı yaklaşırken, İzmit şehir merkezindeki dilenci bolluğunu fark etmişsinizdir.

Havalar da sıcak ya; kimileri Yürüyüş Yolu'na postu sermiş. Kimileri, Hürriyet ya da Cumhuriyet Caddeleri'nde bir ağaç gölgesini bulup, kaldırıma oturmuş.

Sakat olanlar var. Yaşlılar var. Bazı dilenciler şehrin bazı bölgelerini, adeta kendilerinin tapulu yeri yapmışlar. Her gün aynı yerde oturuyorlar. Kucaklarında küçücük bebekleri ile kadınlar var.

Yolda yürüyen, kafede oturan dilenci taarruzuna uğruyor.

Türkiye'de yoksullar için pek çok sosyal yardımdan, destekten söz ediliyor. Büyükşehir Belediyesi 5 bin yoksul aileye kumanya dağıtacak, harcama kartları verecek. Başbakanlığın fonları var. Valiliğin yoksullar için fonları var.

Sokaklarda dilenenleri devletin takip etmesi lazım. Gerçekten çok yoksulsa, dilenmeye ihtiyacı varsa, bunların korumaya alınması, sosyal destek fonlarından faydalanmaları lazım. Yok, eğer dilenecek durumda değillerse, onların da cezalandırılması, sokaklarda dilenmelerinin önüne geçilmesi şart…

Yenidoğan-Serdar-Zabıtan Polis Merkezi

Geçtiğimiz yıllarda, bu sütunlarda bu konuyu pek çok kez ele almıştık. İzmit'in batısındaki Yenidoğan, Serdar, Zabıtan Mahalleleri bölgesi, asayiş açısından Kuruçeşme Polis Merkezi'ne bağlıydı. Yani, bu geniş ve kalabalık bölgenin asayişi, bölgenin hayli dışındaki bir merkez tarafından gözetiliyordu.

Yenidoğan Mahallesi'nde D-100 karayolu kenarında yıllarca hizmet veren Sümer Karakolu'nun kaldırılmasından sonra, Yenidoğan-Serdar-Zabıtan Mahallelerinde ciddi sıkıntılar yaşandı. Birbirlerine düşman gruplar arasında adeta sokak savaşları oldu, insanlar öldü. Polis her defasında müdahale için gecikmişti, çünkü uzaktaydı.

Üç mahallenin muhtarları, bölgede bir polis karakolu açılmasını istediler. Bu konuda bastırdılar. Büyükşehir Belediyesi'nin Yenidoğan Mahallesi'nde bir muhtarlık binası inşaatı vardı. Bölgede karakol için başka uygun yer bulunamayınca, inşaatı başlayan bu muhtarlık binasının karakol olarak Emniyet Müdürlüğü'ne tahsisine karar verildi.

Ne yazık ki, bu iki katlı basit binanın inşaatı neredeyse üç yıl sürdü. Sonunda bitmiş. Yarından itibaren, Kuruçeşme Polis Merkezi, aynı isimle, Yenidoğan'daki bu yeni binaya taşınmış olacak. Yenidoğan, Serdar ve Zabıtan Mahallelerinde asayiş sorunu büyük ölçüde ortadan kalkacak...

Ancak bu defa da İzmit'in daha batısında, Kuruçeşme, Yenimahalle, Hatipköy bölgesinde polis bulunmayacak. Yenidoğan'daki polis, Kuruçeşme'ye kadar sorumlu olacak. Halbuki, Kuruçeşme Polis Merkezi'nin komple Yenidoğan'a taşınması planlanmamıştı. İki merkez de ayrı ayrı görev yapacaktı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün yeterli kadrosu olmayınca, Kuruçeşme'deki Polis Merkezi alındı, komple Yenidoğan'a götürülüyor. Bir bölgede var olan asayiş sorunu çözülürken, bu kez başka bir bölgede sıkıntı olabilir.

Kuruçeşme Bölgesi nüfusu hızla artan, sık sık asayiş sorunu yaşanan bir bölge. Bu bölgede de bir karakol veya polis merkezine mutlaka ihtiyaç olduğunu düşünüyorum.

Böyle bir Afet Merkezi gerekli miydi?

Türkiye'de sadece Ankara'da çok büyük yer altı sığınaklarının olduğu bilinir. Bir savaş hâlinde, ülkeyi yönetenler, devletin başında bulunan, savaşı yönetmek durumunda olanlar rahat çalışabilsin, aileleri güvende olsun diye yapılmıştır.

Diğer illerde bulunmayan böylesi büyük bir güvenlik sığınağı “Afet Koordinasyon Merkezi” adı altında ilimizde yapılıyor.

Kocaeli İl Özel İdaresi'nin yıllık bütçesi 30 milyon TL civarında. Bunun neredeyse yarısı Uzunçiftlik'te yapımına başlanan Afet Koordinasyon Merkezi için harcanacak. Bu merkezin yer altında çok büyük, konforlu odaları bulunacak. Allah korusun, büyük bir deprem olursa, taş taş üstünde kalmazsa ya da bir savaş çıkar da çok stratejik olan ilimizi düşman uçakları bombalarsa, ilimizin yetkilileri, ailelerini de yanlarına alıp, bu sığınakta aylarca yaşayabilecekler.

Dev su depoları var. Her türlü haberleşme olanağı bulunuyor.

İzmit'te böyle bir tesise ihtiyaç var mıydı?. Ya da Türkiye'nin başka illerinde böylesine dev bir sığınak düşünülmüyor, gerek duyulmuyor da, neden İzmit'te yapılıyor?.. Bu dev sığınak için harcanacak 12 milyon TL ile acaba kaç tane okul yapılırdı? Bunları da birilerinin sorması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.