1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İzmit'te ikinci miting HDP'den
İzmit'te ikinci miting HDP'den

İzmit'te ikinci miting HDP'den

İzmit'te ikinci mitingi HDP düzenliyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katıldığı miting Perşembe Pazarı alanında geniş bir katılımla yapıldı.

A+A-

HDP Kocaeli İl Örgütü tarafından İzmit Perşembe Pazarı alanında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın katılımıyla büyük bir miting düzenledi. Mitinge, HDP Kocaeli milletvekili adayları, HDP Kocaeli il ve ilçe örgütü üye ve yöneticileri binlerce partili katıldı. HDP bayraklarıyla donatılan miting alanına partili kadınların yöresel kıyafetler giymesi dikkatlerden kaçmadı. Mitinge katılanlar "Seni başkan yaptırmayacağız" yazılı dövizler ve Abdullah Öcalan posterleri taşıdı. Miting, Koma Rojevin tarafından Kürtçe ve Türkçe seslendirilen şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla başladı. 

ADAYLAR KONUŞTU

Halaylarla başlayan miting HDP Kocaeli Milletvekili Adaylarının konuşmalarıyla devam etti. HDP Kocaeli Millletvekili Adayı Güner Kizir yaptığı konuşmada, “İşçilerin ve halkların birliğini bu topraklarda meclise girerek temin edeceğiz” dedi. Sinan Odabaş ise, “HDP ile artık bizde buradayız diyerek barajları yıkacağız” dedi. Ali Haydar Konca ise, “Bu çoşku hiçbir baraj tanımayacaktır. Barajları yıkıp aşacaktır. Centilmence yarışın seçimlerin sonuna kadar devam etmek istiyorum. Kocaeli’nin yerel basınına teşekkür ediyorum” dedi. 

BASINA TEŞEKKÜR

Konca konuşmasına şöyle devam etti, “Bütün olanaksızlıklara karşı, birkaç istisna dışında, objektif bir yaklaşımla kamuoyuna kendimizi duyurmamıza vesile oldu. Biz barışı halklarımıza armağan etmek için yola çıktık ve bunu yapacağımızdan kuşkunuz olmasın. Kocaeli bir emek kenti. Kocaeli, HDP’nin yaşam projesine uygun bir kent. Türkiye’nin aynası olan Kocaeli’nin bütün sorunlarını çok iyi bildiğimi zannediyorum. Kocaeli’nin Türkiye’nin aynası olduğunu düşündüğümüzde, Kocaeli’nin sorunlarını çözen bir kadronun Türkiye’nin sorunlarını da çözeceğinden hiç kuşkunuz olmasın” 

KOCAELİ’Yİ MEMLEKET YAPAN İNSANLAR

Konca’nın ardından söz alan HDP Kocaeli İl Başkanı Mehmet Akgül, “Yurdun dört bir yanından kopup gelen ve Kocaeli’yi memleket yapan insanlar, selam. 7 Haziran seçimleri hepimiz için bir dönüm noktası. Yeni yaşamı birlikte kuracağız. 8 Haziran’da milletvekillerimiz bizleri mecliste temsil etmekle kalmayacak. Bizlerin taleplerini halkların taleplerini yerine getirecektir. Bundan hiç kuşkunuz olmasın. Emekçiler, istismar edilenler ve tüm inanç grupları mecliste olmalı. Doğası, tarım alanları tahrip edilmemiş Kocaeli için bizler mecliste olmalıyız” şeklinde konuştu. 

DEMİRTAŞ İZDİHAMI

Akgül’ün konuşmasının ardından sahneye sevgi gösterileri, konfetiler ve “En büyük başkan bizim başkan, Biji Serok Apo” sloganlarI eşliğinde HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Partililer Demirtaş’a ulaşabimek için izdihama neden olunca sahnenin önünde görevliler tarafından etten duvar örüldü. Ancak Demirtaş’ın konuşması boyunca bariyeri aşan partilileri sakinleştirmek hiç kolay olmadı. Demirtaş konuşmasını bölerek sık sık kendisine sevgi gösterisinde bulunan partililere sakin olmaları konusunda çağrıda bulundu. Demirtaş’ın konuşması sırasında sık sık mizahi yönünü ortaya çıkararak yine Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yüklendi. 

KOCAELİ HAZIRSA HDP’DE HAZIR

Demirtaş konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Siz böylesine coşkulu bir seçim kampanası yürüttükçe birileri ağlıyor. Ne yapalım, hep ülkenin sultanı mı gülecek, biraz da yoksullar, emekçiler, ezilenler gülsün. Hep birlikte güleceğimiz günler yakındır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa halk kendi iktidarını yani; yoksulun, bağda, bahçede, tarlada çalışanın, memurun, işçinin iktidarını kuracak.  Biz ülkemizi, bir Türkiye’yi yönetmeye hazırlanıyoruz. Sizler hazırsanız, Kocaeli hazırsa HDP’de hazırdır. İşçi kenti Kocaeli alın teriyle çalışmanın ne demek olduğunu herkesten iyi bilir. Günlük bazen 14 saat çalışarak asgari ücrete talim etmek nedir siz iyi bilirsiniz. Biz asgari ücreti 1 800 TL vereceğiz deyince iktidar panikliyor. 

KAYNAK SİZSİNİZ

Kaynağı nereden bulacaksınız diyorlar, kaynak sizsiniz. Adil paylaşım olacak. HDP bunu yapabilecek güçte. Biz saraya tapanların değil, Allah’tan başkasının önünde diz çökmeyenlerin, ezilenlerin umudu olarak iktidara yürüyoruz. Sizler, ülkenin en ağır bedelleri ödeyerek zorlu yaşam koşulları içinde çabalıyorsunuz. Sizlerin üniversite bitirmesi de artık yeterli olmuyor. Mühendisi, doktoru işsiz. Biz gençlere iş yaratmak zorundayız. Haftalık çalışma saatlerini 35 saate düşüreceğiz. Biz asgari ücrete 1 800 TL yapacağız ama asgari ücretin üzerindeki vergiyi de kaldıradağız. Sadece israftan, hırsızlıktan vazgeçerek bile bu ülkede tek bir yoksul kalmaz. Vergi adaletini sağlamakta hiç zor değil. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alacağız. 

BIRAK O’DA KONUŞSUN

Türkiye’nin en fazla vergisini siz ödüyorsunuz. Kendine Saray yaptırmış ‘ne var canım diyor, aslan yattığı yerden belli oluyor’ diyor. 1 Milyar dolara yaptırdım küçücük bir paradır diyor. Bunu da doğru söylemiyor. Önümüzdeki dönem sarayla ilgili soruştuma açtıracağız. Onun da hesabını soracağız. Cumhurbaşkanın işi, halkın parasıyla siyasi partilere miting yapmak değildir, Bu suçtur. Hiçbir savcı da hesap soramıyor. Cumhurbaşkanı AKP’ye oy toplamaktan vazgeçmiyorum diyorsa Başbakanın ne işi var meydanlarda. O zavallının ne suçu var. Müsade et O’da biraz konuşsun. Madem koltuk verdin, bırak kendini iyi hissetsin, başbakan gibi hissetsin. Başbakanın hakkını korumak da bize düşüyor.  

ZAVALLIYA BİZ SAHİP ÇIKACAĞIZ

AKP seçim kazanırsa Ahmet Davutoğlu diye bir başbakan kalmayacak. Ve sayın başbakan meydan meydan dolaşıp bana oy verin ben başbakanlıktan kurtulayım diyor. Çünkü Cumhurbaşkanı’ndan çektiği bir değil iki değil. Fakat biz başbakanımızı ezdirmeyiz. Zavallıya biz sahip çıkacağız. Gün geçmiyor ki başbakanın bir yalanı daha alenileşmesin. Ülkenin dış işleri bakanıyken Ahmet Davutoğlu beyefendi bugün terör örgütü lideri diye görüştüğü kişiyle yani Fetullah Gülen ile gidip gizli görüşme yapmış. Bu ortaya çıktı. Peki sen, paralele örgüt dediğinde gizli gizli buluşup ağlaşırken her şey iyiydi şimdi öküz öldü ortaklık bozulunca mı biz suçlu olduk. 

AMPÜLÜN SÖNMESİNİN ZAMANI GELDİ

12 yıl boyunca bunlar bütün kirli işleri birlikte yaptı. Şimdi neymiş, HDP ve paralel ile işbirliği yapıyormuş. Sizden daha büyük paralel ve iş birlikçi yoktur. Gülen cemaatini devlet içinde büyüten sizlersiniz. Kirli iş birliğini AKP olarak siz yaptınız. Artık HDP’yi durdurmak için kışkırtma dışında ellerinde hiçbir imkan kalmadı. Bütün istekleri vatandaşı korkutmak ve AKP’ye mecbur bırakmaktır. AKP’nin etrafında tekrar birleşsinler diye kendi savcısını askerini göz göre göre ölüme gönderenlerin meşruiyeti bitmiştir. Artık Türkiye’de AKP’nin ampulünün sönmesinin zamanı gelmişir. Bu da ancak HDP’nin barajı aşmasıyla mümkündür. HDP’nin barajı aşmadığı bir ülkede, AKP’nin eziyeti vardır. AKP’yi durdurabilecek en güçlü iradeyi, HDP’yi 7 Haziran’da Ankara’ya göndereceğiz. Sizleri kışkırtmaya, tahrik etmeye çalışacaklar. Dikkatli sabırlı olun.

MERCEDES’İ GERİ ALDIK

41 tane HDP binası yakıldı ve yıkıldı. Tek bir kişi gözaltında değil. Basının huzurunda HDP bayraklarını yaktırdılar tek bir kişi gözaltında değil. Amaçları sizi kışkırtmak. Biz hiçbir parti bayrağını yakmayız. O parti ister bizim rakimiz olsun bizim kardeşimizdir. Bizim hiçbir düşmanımız yok. O sarayı Cumhurbaşkanlığı Sarayı olmaktan çıkaracağız. Çünkü orası senin için yapılmadı. Sarayın harcamasının her kuruşunun hesabını soracağız. Bu kadar yoksulluk içerisindeki bir halka bunun yapılmayacağının hesabını soracağız. Bak daha iktidara gelmeden 1 trilyonluk Mercedes’i geri aldık. 

TÜM PARTİLERİN OYLARINA SAHİP ÇIKMALIYIZ

Sandık başında görev yapak arkadaşlarımın da dikkatli olması lazım. Çünkü hırsız, hırsızdır. Huylu huyundan vazgeçmez. Gelecekler oyları da çalmaya çalışacaklar. Sadece HDP’nin oylarına değil bütün partilerin oylarına sahip çıkmalıyız. Hile yapılmaması için çalışacağız. İnsanları düşürdükleri yerden ayağa kaldıracağız. İnsanları yok sayanlara karşı büyük insanlık dersi vereceğiz. Sizlerden her birinizden özel istirhamımdır. Milletvekili adayı arkadaşlarımızın arkasında kenetlenmeniz lazım. Onlarla birlikte sanki siz milletvekili adayıymışsınız gibi çalışmanız lazım. Arkadaşlarımız seçilirler ya da seçilmezler o Kocaeli halkının tercihidir, saygı duyacağız. Seçilmezlerse mücadele etmeye devam edecekler. Onlar koltuk için değil, gönülden bu halka bağlı oldukları için HDP’liler. 

POLİSİN TAVRI ŞAŞIRTTI

Hayran oldukları Selahattin Demirtaş’a ulaşabilmek için etten örülen duvarları yıkan partililer bunda başarılı olamayınca parti liderinin içinde bulunduğu aracın önünü kesti. Coşkulu kalabalığı sakinleştirmek mümkün olmadı. Kent merkezinde en küçük bir basın açıklamasında bile göz altı işlemini gerçekleştiren emniyet güçleri olaya uzun bir süre müdahale etmedi. Yolu kapatan ve trafik akışını durduran kalabalık grubu mitingde görevli partililer sakinleştirdi. Partili grup tarafından kapatılan yol bir süre tek taraflı işledi. Kısa bir sütre sonra kalabalık dağıldı. Yol trafiğe açıldı. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
39 Yorum