1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmit'teki yamuk binanın altından su çıkıyor
İzmit'teki yamuk binanın altından su çıkıyor

İzmit'teki yamuk binanın altından su çıkıyor

Kocaeli Adliyesi karşısında bulunan 5 katlı binanın bodrumunda daha önce molozlarla kapatılan dükkân yeri yeniden açılıyor. Yasal izinler alınarak çalışma başlatan dükkân sahibi Esat Kaboğlu, bina altından çıkan su ile mücadele ediyor.

A+A-

ZEMİN BALÇIK ÇIKTI

Kocaeli Adliyesi’nin karşısında bulunan her biri 5-6-7 katlı binalar, 17 Ağustos 1999 depreminde farklı oranlarda hasar aldı. Bazı binalar yamulup yumuldu, bazı binalar ise yan yattı. Depremden sonra bu binalarda yapılan incelemede binalara orta ve sağlam raporları verildi. Uzmanlar, binaların taşıyıcı kolonlarının sağlam olduğunu fakat zeminden dolayı yamulup yumulduklarını açıklamışlardı. Depremin üzerinden 21 yıl geçti ve bu binaların boşaltılması veya yıkılması için hiçbir işlem yapılmadı.

YASAL İZİNLERİ ALDI

Adliye binasının karşısında bulunan Yıldız, Yılmaz ve Önder apartmanları, 17 Ağustos 1999 depreminde zeminin balçık olması nedeniyle yamularak birbirlerinden ayrıldı. Yamulan bu binaların yanında bulunan, kat malikleri farklı olan 5 katlı bina sağlam duruyor. Depremden sonra uzmanlar binaya sağlam raporu verdi. Ancak binanın zemin altı bodrum katında bulunan dükkân yıllar önce molozlarla doldurularak kapatılmıştı. Dükkânın ve Es Kaboğlu İnşaat firmasının sahibi Esat Kaboğlu, kapatılan dükkânı yeniden açmak için İzmit ve Büyükşehir Belediyesi’ne 3 yıl önce başvurmuştu. İzin çıktı. Kaboğlu, gerekli yasal tüm izinleri aldıktan sonra çalışma başlattı.

bina-.jpg

BİNA- Esat Kaboğlu’nun sahibi olduğu dükkânın bulunduğu bina Kocaeli Adliyesi karşısında bulunuyor.

TRAMVAY ENGELİ ÇIKTI

Dükkân sahibi Esat Kaboğlu’nun sahibi olduğu firma tarafından çalışma yürütülüyor. Gazetemize bilgi veren Kaboğlu şunları söyledi: “Bu binanın bodrum katında bulunan dükkân bize ait. Uzun yıllar önce dükkâna molozlar doldurularak kapatıldı. Biz, dükkânı yeniden açmak için gereken tüm yasal izinleri almak için yıllar önce İzmit ve Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunduk. İzinler yıllar sonra çıktı. Ancak bu kez de çalışma başlatmak için tramvay hattı engeli çıktı. Binanın tam önünden tramvay hattı geçtiği için tam gün çalışamıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nden aldığımız kısıtlı izin ile ancak gece yarısından sonra çalışabiliyoruz” dedi.

OLUK GİBİ SU ÇIKIYOR

Binanın bulunduğu bölge deniz seviyesinde olduğundan dolayı binaların altının balçık olduğunu söyleyen Esat Kaboğlu, bölgenin tamamının balçık olduğunu söyledi. Kaboğlu, “Binanın adliyeye bakan cephesinin ön kısmında kazı başlattık. Yerin bir metre altına girdiğimizde karşımıza oluk oluk akan su çıktı. Su sızıntısı fazla. Suyu kurutmak için pompalar koyduk. Suyu ne zaman kurutabiliriz şimdilik bilemiyorum. Suyu kurutmak için son teknolojileri kullanacağız. Suyu kurutarak aynı zamanda binanın zeminini de güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

kapatilan-dukkan-.jpg

KAPATILAN DÜKKÂN- Binanın bodrumunda bulunan dükkân 2004 yılında doldurularak kapatılmıştı. Kapatılan dükkân yeniden açılacak.

DÜKKÂN AÇILACAK

Çalışmaların tamamını yasal izinler çerçevesinde yaptıklarını, binanın bodrum katında açacakları dükkânın da ruhsatı olduğunu söyleyen Esat Kaboğlu, “Bodrum katında bulunan işyerinin ruhsatı var. Her şeyi yasal statüde yapıyoruz. Yıllar önce içine molozlar konularak kapatılan dükkânı açıp işleteceğiz. Dükkânı açmak için önce suyu kurutacağız, ardından da dükkân içerisindeki molozları çıkartacağız. Binayı yıllar öncesindeki eski haline getirmek için uğraşıyoruz” dedi.

su-cikiyor-.jpg

SU ÇIKIYOR- Binanın çevresi kazıldıkça oluk oluk su fışkırıyor. Çıkan su pompalarla çekiliyor. Su kurutulduktan sonra dükkanın içindeki molozlar çıkartılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum