• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 14 °C

İZMİT’TEN BİR ÇINAR DAHA EKSİLDİ. GÜLE GÜLE İHSAN AMCA..

Cem ŞAKOĞLU
Eski İzmit anılarını dinleyebileceğiniz, dinlerken kendinizden geçebileceğiniz, esnaflığın, komşuluğun, yaşadıkları zamanlardaki insanlığın güzelliklerinin bir tanığı daha aramızdan ayrıldı. Sarsıntılı oluyor elbette eskilerin gidişi. Bunu içtenlikle söylüyorum ki sanki Yürüyüş Yolundaki o koca çınarlardan birisini söküyorlar her birisinin gidişinde. İçiniz acıyor bildiğiniz. İşte bu heybeti hissettiren isimlerden birisiydi eskilerin deyimiyle Manifaturacı İhsan UYGUN amca. Canlı İzmit tarihinin anılarını artık çocukları ve torunları yaşatacaklar onun adına. Dedelerinden ve babalarından kalan en güzel miras o anılar şimdi. 
İstiklal Caddesinin en eski esnaflarından birisiydi Rahmetli İhsan amca. Babası Rahmetli İlyas UYGUN ile birlikte 1942 yılında kurmuşlar UYGUNLAR TİCARETİ. O zamanlar Postane Caddesi sanıyorum. Sokaklar bomboş. Yoldan bir müşteri geçse esnafın birbirine haber verdiği zamanları o sokakların. Büyük bir cesaretle açılan bir dükkân. Zorluklar, darlıklar, dünyada savaş yılları. Hepsinin üstesinden gelmişler. Kimleri kimleri görmemişlerdir. Bu yazıyı okuyan birçok okur öyle ya da böyle illa ki girmiştir o dükkânın kapısından içeri. Siz girmediyseniz, Anne Babalarınız ve hatta onların Anne Babaları bile girmiş olabilir o dükkânın kapısından içeriye ve illa ki alışveriş yapmış, iki sohbetin belini kırmışsınızdır Rahmetli İhsan UYGUN amcayla. 
Bizim öyle çok uzun uzadıya hasbıhalimiz olmadıysa da kendisiyle Sevgili Ali UYGUN ağabey ile olan diyaloglarımız sayesinde ve dükkana gidip gelişlerimiz esnasındaki denk gelmelerimizden bilirim Rahmetli İhsan amcayı. Eskilerden olan, İzmit’li olan hemen hemen bütün esnaf tanır, bilir, saygı duyarlardı kendisine. Yetiştirdiği evlatları Rahmetli İhsan amcadan aldıkları terbiye ile yetiştirdiler evlatlarını. Onun için her birisi ayrı bir değerdir benim için. Dostlukları çok özeldir. 
Acıyı paylaşmak usulendir. Yoksa her dem ateş düştüğü yeri yakar ancak zor günde yanında olmak dosta has bir şeydir. Artık eski dostlukların zerrelerini yaşıyoruz maalesef. Onun için büyük kayıptır Rahmetli İhsan amca bu kent için. Onun o vakur duruşu, onun o şükür edişi hiç gitmeyecek gözümün önünden. Sadece duyduğum bir anekdotu paylaşmak istiyorum sizinle. Rahmetli İhsan amca son zamanlarda hastalığı gereği maalesef bir ayağı kesilmişti. Tam da o dönemde hastaneye geçmiş olsun ziyaretine gidenler zor bir söylemde olsa üzüntülerini dile getiriyorlarmış. Rahmetli İhsan amca yüzünde hiçbir üzüntü belirtisi olmadan gelenleri teselli ediyor ve ‘Üzülecek hiçbir durum yok. Bu kadar yıl hiç sorun çıkartmadan taşıdı onlar beni. Biraz da ben onları taşıyayım, çok mu?’ diyormuş. Bu başka bir şey, başka bir bakış açısı. Başka bir olgunluk. Bunu birinci ağızdan yaşayanlardan dinlediğim için yazıyorum. Bir de Rahmetli İhsan amcayı hiç tanımamış olanlara bir çağrışım olsun diye.
Toprağın bol, mekânın Cennet olsun İhsan amca. Sevgili Ali ağabey, Sevgili Handan abla ve çocuklar, torunlar, akrabalar hepinize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Köklü bir hayatın devamısınız unutmayın. Acınız büyük biliyorum ama unutmayın mirasınız da çok büyük. Müthiş bir yaşanmışlık ve o yaşanmışlıkların gururunu taşıyorsunuz siz. Bundan sonra yaşadığınız sürece İhsan UYGUN’un çocukları ve torunlarısınız. Üzerine koymadan da kendi adınız ile anılmayacaksınız bilin. Çünkü o sizin adınıza çok yatırım yaptı bu hayatta. Adını ve adamlığını, dürüstlüğünü bıraktı sizlere. Bu harika bir miras. Yaşatacağınızdan en ufak bir şüphem yok. Şimdi anılar kaldı geriye Rahmetli İhsan amcadan, onları yaşatmaksa bizlere. Güle güle İhsan amca. Allah sana Rahmetinle muamele eylesin. 

BAŞİSKELE BELEDİYESİ FARKI AÇIYOR..
Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, Gölcük, İzmit, Kandıra, Karamürsel, Kartepe, Körfez. Bunlar son düzenleme sonrasında Kocaeli’nin 12 İlçesi, 12 Belediyesi. Birleşenler sonrasında küçülen olmadı. Sınırları genişleyen belediyeler yeni adayları ile seçimlere girdi. Kimisinin o süreç sonrasında başkanları birkaç kez değişti belki ama aynı kalarak devam edenleri de mevcut. Bu elbette ki bir istikrarın ve memnuniyetin göstergesi. Büyüdüğü halde ilçesinin nimetlerinden faydalanamayan belediye başkanları da mevcut. Ya da belki duruma bir başka açıdan daha bakmak lazım ki o da iletişim. Bir dolu işler yapan ancak yaptıkları işleri kamuoyuna sunamayan başkanlar ya da belediyeler var mı? Evet var. 
Şimdi kimdir bu belediyeler veya kimdir bu belediye başkanları diye bir soru atsam ortaya biliyorum ki hemen hepimiz asgari müştereklerde buluşarak üç aşağı beş yukarı aynı isimler üzerinde bütünleşiriz. Bundan adım gibi eminim ki bunu dışarıya vuramasalar bile kendileri de kim olduklarını isimleri gibi biliyorlardır. 
Artık belediyecilik sadece hizmet üretmekten ibaret değil maalesef. Çöp toplamak, yol yapmak, park yapmak, belde halkını işe sokmak gibi işler artık eskilerde kaldı. Bunlar yapılmıyor mu? Yapılıyor elbet ama bunlar inanılmaz basit işler artık. Çünkü belediyeler artık son derece yüksek bütçelerle yönetiliyor. Bu bütçelere uygun projeler üretmek durumundalar. Aksi durumda bütçe kesintisine bile gidilebilir. Tabi hiçbir belde de belediye başkanı da bunu istemez. Neyse bizim derdimiz, tasamız ya da yazımızın konusu bu değil elbet. 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı 12 ilçe belediyemiz var. Hepsi de güzel hizmetler üretiyor elbet. Ne ürettiğini hiç duymadığım, haksızlık etmeyelim belki de takip etmediğimden dolayı duymadığım bir dolu belediye var bu 12 sayısının üzerinde. Ancak var olan, ismi duyulan birkaç belediyenin içerisinde birisi var ki, bu oyunu tam da kuralına göre oynuyor. Bu belediye de

BAŞİSKELE BELEDİYESİ. 
Başiskele Belediye Başkanı Sayın Hüseyin AYAZ yıllarca Yeniköy Belediye Başkanlığı yapmış, bölgede yapılan ilk seçimde birçok siyasetçinin tahminlerinin aksine Başiskele Belediye Başkanlığına seçilerek koltuğa oturmuş bir Belediye Başkanı. Büyüyen Belediye sınırlarını son derece modern ve geleceğe yönelik bir şekilde planlayarak, bölgede hem sanayi, hem de turizmin aynı anda gelişmesine olanak sağlamış bir Başkan. Bunların hepsi zaten herkesin bildiği şeyler ancak ortada bir durum var ki bana sorarsanız iş tam da bu noktada Başiskele Belediyesi ve Sayın Hüseyin AYAZ farkı ortaya koyuyor. O da iletişim. 
Sayın Hüseyin AYAZ’ı tanıyanlar bilirler, hani eskilerin bir tabiri vardır 7 kralla barışık diye. Tam da bu tanıma uyan bir yapısı var. Samimi, içten, sıcakkanlı ve herkesle oturup konuşabilen, iletişimci bir yapı. Gerek çalışanları, gerek hizmet verdiği belde insanı ile kurduğu diyaloglar belediyelerde bildiğiniz ders olarak verilebilecek nitelikte. Kentimizde görev yapan diğer belediye başkanlarının da özellikle Sayın AYAZ’ı takip etmesini öneriyorum. Egolarını yenmiş, insanlarla aynı seviyeye inmiş, paylaşımcı ve personeli ile iyi diyaloglar içerisinde. Bakın bunların hiç birisini abartmıyorum. Çünkü bu yeni Hüseyin AYAZ değil. Eskiden de bu yapısı olan ancak kendisini bu konuda her gün biraz daha geliştiren bir yapıya sahip. Bir iletişimci olarak bunu çok net izleyebiliyorum ve diğer belediye başkanlarında maalesef ki ondaki iletişimci yanın % 10’unu bile göremiyorum. Bu çok açık ve net. 
Geçtiğimiz günlerde 37 mahalle muhtarı ile gerçekleştirdiği toplantıyı bir parça da olsa izleyebilme fırsatım oldu. İnanın müthiş bir hayranlıkla izledim. Bu hayranlığım bir Hüseyin AYAZ hayranlığı değildi. Özlediğimiz belediye yönetim şeklini, uygulanması gereken belediye yönetim şeklini birilerinin uyguluyor olması büyük keyif veren bir durum olduğu için hayranlıkla izledim. Bölgesindeki 37 mahalle Muhtarı ile olan uyumu ve inanın birbirlerinin gözlerinin içerisine bakışları bile başka bir şeydi. Bir inanmışlık, bir ekip ruhu, leb demeden leblebiyi anlamak gibi bir dolu durum sayabilirim size. Kenarda duran büyük bir tablo dikkatimi çekti. Büyük bir çerçevenin içerisinde 37 mahalle muhtarının imzası ile taçlandırılmış bir belgeydi bu. Bir teşekkür belgesi.

Şöyle yazıyordu;
‘Sayın Hüseyin AYAZ Başiskele Belediye Başkanı
Bu güne kadar olduğu gibi bu yılda karla mücadelede tüm mahallelerimizde Kocaeli’ye örnek özverili çalışmalarınızdan dolayı teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz’ 
Bu teşekkür belgesi bile bir ekip ruhunun göstergesiydi. Başiskele bölgesinde yapılan turistik oteller, bu otellerin tanıtımları için yapılanlar, bölgeye sanayici desteğinin alınması ve daha bunlar gibi bir çok eylemde söylemden çok ötelere giden Sayın Hüseyin AYAZ’a buradan bir kez de ben teşekkür etmek istiyorum. 
Yıllar öncesine dayanan bir dostluğun sıcaklığını her karşılaştığımızda yaşatan, bunu sadece bana değil, beldesindeki, çevresindeki herkese de yansıtan Sayın Hüseyin AYAZ’ın egolarını bir türlü halk seviyesine indiremeyen ve bir üstünlük abidesiymiş gibi dolaşmaktan halkın ciddi tepkilerini çeken belediye başkanlarına örnek olması en büyük temennim. Diliyorum bu yazı onlara da teşvik olur, diliyorum Başiskele Belediyesinin yaşattığı bu güzellikleri onlarda hepimize yaşatırlar ve onları da büyük bir mutlulukla bu satırlara taşırız. 
Örnek almak ayıp değil, iyiyi taklit etmek de öyle. Ben büyüğüm demekle büyük olunmuyor, icraat gerekiyor. Bir de o icraatı insanlara iyi aktarabilme kabiliyeti. Bunun için de kendiniz yapamıyorsanız, profesyonel insanlar görev bekliyor. Yapmanız gereken sadece etrafınıza şöyle bir bakmak. 
Sayın Başkan, Sayın Hüseyin AYAZ büyük bir keyif ve büyük bir saygıyla kutluyorum. Hizmetlerinizi keyifle ve hayranlıkla takip ediyorum. Diliyorum hep örnek olmaya devam edersiniz ve diliyorum bu enerjiniz sadece kentimize değil, tüm Türkiye’ye yansır. Yolunuz açık, hizmetiniz bol, Allah yardımcınız olsun. 

TERZİ…
Genç adam iyi bir terziymiş. Bir dikiş makinesi ve küçücük bir dükkânı varmış. Sabahlara kadar uğraşıp didinir ama pek az para kazanırmış. Çok soğuk bir kış gecesi dükkânı kapatırken elektrik sobasını açık unutmuş ve çıkan yangın onun felaketi olmuş. Artık ne bir işi varmış ne de parası. Günler boyu iş aramış ama bulamamış. Yük taşımış, bulaşıkçılık yapmış, yine de evinin kirasını ödeyecek kadar para kazanamamış. Sonunda ev sahibinin de sabrı taşınca, küçük bir bavula sığan eşyalarıyla sokakta bulmuş kendini. Mevsim kış, hava ayaz olsa da genç adamın köşedeki parktan başka gidecek yeri yokmuş. Bir sabah iş arayacak derman bulamamış bacaklarında. Açlıktan ve soğuktan bitkin bir şekilde bankta otururken, kocaman bir araba yanaşmış kaldırıma. Arka kapıyı açmaya çalışan şoförü kızgınlıkla yana itmiş arabadan inen yaşlı adam, "yalnız bırakın beni, parkta dolaşırsam belki sinirim geçer" diye söylenmiş. Zengin bir işadamı olduğu her halinden belli olan ihtiyar, birkaç adım attıktan sonra bankta titreyen terziyi görmüş. Terzi, adamın üzerindeki paltoya bakıyormuş dikkatle. Birden siniri geçiveren ihtiyar, "zavallı adamcağız kim bilir nasıl üşüyordur, ona nasıl yardım etsem acaba?" diye düşünmeye başlamış. Oysa terzinin düşlediği paltonun sıcaklığı değilmiş. O, çok kalın ve kaliteli bir kumaştan üretilen bu paltonun sahibine hiç de yakışmadığını ve onun vücuduna uygun şekilde dikilmediğini düşünüyormuş. Yaşlı işadamı terzinin yanına yaklaşıp, "ne o evlat, bu ayazda parkta donmuşsun. İstersen paltomu sana verebilirim" deyince, "hayır, teşekkür ederim. Ben sadece bu paltonun size göre olmadığını düşünüyordum. Kumaşı fazla kalın ve sizi olduğunuzdan şişman göstermiş" diye yanıt vermiş terzi. Yaşlı adam bu cevabı alınca hayli şaşırmış. Çünkü o da üzerindeki paltoya onca para ödediği halde kendisine bir türlü yakıştıramıyormuş. "soğuktan titrerken nasıl böyle bir şeye dikkat edebiliyorsun?" diye soran yaşlı adam, "ben terziyim" yanıtını alınca "benimle gel, hayat hikâyeni yolda anlatırsın" diyerek arabaya bindirmiş bizim terziyi. Bu karşılaşma, terzinin hayatındaki dönüm noktası olmuş. Böyle yetenekli bir insanın işsiz ve evsiz kalmasına çok üzülen iyiliksever yaşlı adam, terziye bir dükkân açmasına yetecek kadar para vermiş. Bunun karşılığında tek istediği kendi giysilerini bu genç adamın dikmesiymiş. Terzi yeniden bir işe hem de kendi işine başlamanın heyecanıyla deliler gibi çalışmaya başlamış. Bu arada yaşlı işadamı da desteğini esirgemiyor, onu kendi çevresinden zengin kişilerle tanıştırarak yeni siparişler almasını sağlıyormuş. Küçük dükkân önce kocaman bir modaevine dönüşmüş, sonra da pek çok ünlü marka için üretim yapmaya başlamış. Terzi artık "ünlü işadamı" diye anılır olmuş. Bir gün ihtiyar adam onu ziyarete gitmiş. Terzi çok büyük bir iş bağlantısı yapmak üzere yurt dışına gidecekmiş ve uçağa yetişmesine az bir zaman varmış. Biraz sohbet ettikten sonra yaşlı adam birden fenalaşmış, kalp krizi geçiriyormuş. Hemen bir ambulans çağırılarak hastaneye kaldırılmış. Yeni işadamımız ise büyük işi kaçırmak istemediği için uçağa yetişmiş. Yaşlı adam krizi atlatmış ve uzun süre hastanede yatmış, bir yandan da sadece bir kez telefon ederek durumunu soran terziyi bekliyormuş. Fakat terzi daha çok para kazanmak için oradan oraya koştururken bir türlü yaşlı adamı ziyarete gidememiş. Aradan o kadar uzun bir süre geçmiş ki bu sefer de utancından yaşlı adamın kapısını çalamaz olmuş. Bir süre sonra terzinin işleri yolunda gitmemeye başlamış. Fabrikalarını kapatmak zorunda kalmış ve elinde kala kala yine küçücük bir dükkân kalmış. Utana sıkıla yaşlı adama koşmuş hemen nerede hata yaptığını sormak için. Son derece kırgın olan ihtiyar yine de onu kabul etmiş ama anlatacağı öyküyü dinledikten sonra hemen çıkıp gitmesini istemiş. Ve başlamış anlatmaya: 
"Bir zamanlar fakir bir oduncu varmış. Ormandaki bir kulübede yaşar ve odun keserek hayatını kazanırmış. Bir gün kulübesinde yangın çıkmış ve bu yangın bütün ormanı kül etmiş. O çevrede kimse ona güvenip iş vermeyince, çıkınını alan oduncu, eşeğine binip yola koyulmuş. Ağaçların arasında yürürken birinin kendisine seslendiğini duymuş. Başını kaldırınca konuşanın bir bülbül olduğunu görmüş. Bülbül ona "senin haline çok üzüldüm, şimdi öyle bir büyü yapacağım ki eşeğin çok güzel şarkı söylemeye başlayacak, sen de onunla gösteriler yapıp çok para kazanacaksın" demiş. 
Gerçekten de eşek birbirinden güzel şarkılar söylemeye başlamış. Oduncu o şehir senin bu kasaba benim dolaşıp eşeğine şarkı söyletiyor ve herkes onları izlemek için birbiriyle yarışıyormuş. Oduncu ve şarkı söyleyen eşeği bütün ülkede ünlenmişler. Bir gün yine bir gösteriye yetişmek için koştururlarken, bülbülün yardım isteyen sesini duymuş oduncu. Bir kedi bülbülü yakalamış ve yemek üzereymiş. Şöyle bir duraklamış ama gösteriye gitmemeyi, onca parayı kaçırmayı gözü yememiş, arkasına bakmadan kaçmış oradan. Gösteri başladığında ise eşeği her zamanki gibi güzel şarkılar söylemek yerine sadece bir eşeğin çıkarabileceği sesleri çıkarmış. Oduncu kendisini şarlatanlıkla suçlayan izleyicilerin elinden canını zor kurtarmış. İşte o zaman bülbül ölünce büyünün bozulduğunu anlamış. 
Ben de senin bülbülündüm ve sen beni öldürdün, büyü de o yüzden bozuldu. Keşke güzel giysiler dikerken dostluk ipliğini koparmasaydın..." Öyküyü dinleyince hemen çıkıp gitmiş terzi, çünkü söyleyecek bir sözü yokmuş…
BİR BİLGEYE SORMUŞLAR…
Sanıyorum son günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey bir bilgeye sorulup alınacak ders niteliğinde cevaplar. Hayatın yaşanmışlarından çıkartılabilecek dersler. İnsanlara diliniz döndüğünce, elinizden geldiğince anlatacağınız ders niteliğinde öyküler. Her Pazar yazıyorum, yazmaya da devam edeceğim. Kimi değiştirebilirim bilmiyorum. Ama umudumu yitirmeden yazmaya devam edeceğim. Onun için lütfen bu yazılara internetten alınmış ve sırf sayfa doldurmak için yazılmış yazılar olarak bakmayın. Herkese İyi Pazarlar…
Bir bilgeye sormuşlar:
"Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?
"Terzimi severim," diye cevap vermiş. 
Soruyu soranlar şaşırmışlar: 
"Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor? 
O da nereden çıktı? Neden terzi?" 
Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş: 
"Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. 
Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler. 
Bir bilgeye sormuşlar: 
- Bir insanın zekâsını nereden anlarsınız? 
- Konuşmasından. 
- Ya hiç konuşmazsa? 
- O kadar akıllı insan yoktur ki!.. 
Bir bilgeye nasıl bu kadar doğru kararlar alabildiğini sormuşlar, 
"Deneyim" demiş. O deneyimi nasıl kazandın, diye sormuşlar "Hatalarımla" demiş 
Bir bilgeye " Nasıl insan oluruz?" diye sormuşlar 
"Üç adım atlama" gibi bir cevap vermiş bilge kişi: 
Önce sana kötülük yapanlara kötülük düşünmemen gelir, İnsanlığa attığın ilk adım budur. 
Sana kötülük yapanlara iyilik yapabildiğin an ise ikinci büyük adımı atar ve hakiki insan olmaya başlarsın. 
Nihayet, sana iyilik yapanla kötülük yapan arasında bir fark hissetmeyecek hale geldiğin zaman insan olursun 
Bilgeye sormuşlar dünya da en güzel şey ne diye? 
´Sevmek´ demiş. 
Peki sonra? demişler. 
´Sevilmek´ demiş. 
Peki neden sevmek sevilmekten önce geliyor? demişler. 
O da demiş ki ´insan sevdiğine sevildiğinden daha çok emindir..
Akıllı insan zor duruma düştüğünde o durumdan çıkmayı başaran insandır
Bilge insan o duruma düşmeyen insandır.
Bilgeye Sormuşlar;
İnsan neden dilek diler?
İnsan gerçekleşmesi için diler, ama bilmez ki gerçekleştirmek için dilemek gerek. 
 Bir bilgeye sormuşlar en mutlu insan kimdir. İşte o dağdaki çobandır demiş.
Neden diye sormuşlar. Çünkü demiş insan bildikleriyle yaşar, onun
bildikleri koyunları ve çevresiyle sınırlı kendisini mutsuz edecek veya kafasını karıştıracak fazla bir bilgiye sahip değil. 
 Sen gülerken yanındakiler de güler,
Ama ağlarken yalnız ağlarsın,
Onun için öyle bir ağaca yaslan ki,
Asla yıkılmasın.
Öyle bir dost edin ki,
Seni asla bırakmasın
Öyle bir sev ki yüreğinden kimse ayırmasın
Ve öyle birini sev ki seni gözleriyle bile aldatmasın.

TEMEL’CE..
Temel askerliğini yunan sınırında yapıyormuş.
Temel'in canı çok sıkılıyormuş.
Yunan'a bir ıslık çalmış elleriyle "Havacı mısın?" işareti yapmış,Yunan aldırmamış.
Bir ıslık çalmış elleriyle "Karacı mısın?" işareti yapmış, Yunan aldırmamış.
Bir ıslık daha çalmış "Denizci misin?" anlamında yüzme işareti yapmış, yunan aldırmamış.
Bir ıslık daha çalmış. El hareketi yaparak "Topçu musun?" demiş, yunan aldırmamış.
Bir ıslık daha çalmış "Gözcü müsün?" anlamında dürbün işareti yapmış, yunan aldırmamış.
Nöbetler değişmiş sıra yine Temel'le Yunan'a gelmiş.
Yunan'a hadi sınıra git demişler yunan da:
- "Ben oraya gitmem. Orada bir deli Türk askeri var, bana hava kararınca yüzerek gelip sana bir koyacam gözlerin fırlayacak diyor.." 
GÜNÜN ÖZÜ..
Heyhat!
Mum gibi erimiyorsa insan ‘YANIYORUM’ dememeli
Yanmaktan korkuyorsa kişi ‘AŞK KAPISINDAN’ girmemeli
Ya ‘KOR YÜREKLİ’ olmalı insan
Ya da ‘KOR BARINDIRACAK’ yürekli
(ŞEMSİ TEBRİZİ)
Bu yazı toplam 423 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37