1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. JMO: “Doğa olayları insan eliyle afete dönüştürülüyor”
JMO: “Doğa olayları insan eliyle afete dönüştürülüyor”

JMO: “Doğa olayları insan eliyle afete dönüştürülüyor”

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Kocaeli İl temsilciliği, son yağışlarla birlikte bölgemizde meydana gelen sel olayları ve toprak kaymalarıyla ilgili değerlendirme yaptı

A+A-

Açıklamada, doğa olaylarının insan eliyle birer afete dönüştürüldüğü görüşüne yer verildi, “Doğa olaylarının engellenmesi söz konusu değildir, ancak aklın ve bilimin yol göstericiliği ile zararlarının azaltılması mümkündür.” denildi.

 

FARKLI YERLERDEKİ OLAYLAR

Başiskele Yuvacık inşaat alanında, Körfez İlimtepe’deki taş ocağının bulunduğu bölgede, Derince Mersincik mahallesindeki konut projesi inşaatında, Kartepe Balaban mahallesinde İSU tarafından yapılan çalışma sonucu dere yatağında suyun akış yönünün değiştirilmesiyle oluşan toprak kaymaları veya heyelanların bu konudaki bilinçsizliğin göstergesi olarak karşımıza çıktığını dile getiren Jeoloji Mühendisleri Odası Kocaeli İl Temsilciliği’nin açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“- Genel olarak heyelanlar, eğimli arazilerde yağışlı ya da zeminin ıslak olduğu mevsimlerde daha sık oluşmaktadır.

Özellikle dere yataklarında ısrarla yapılaşmaya devam edilmesi, yüksek eğimli yamaçlara inşa edilen konutlar, kontrolsüz yapılan yol ve temel kazıları gibi olumsuz insan etkileri, maalesef bu doğal olayların afet boyutunu arttırmakta, ortaya can ve mal kayıplarının çıkmasına neden olmaktadır. Son yağışlarla birlikte Kocaeli genelinde oluşan heyelan ve toprak kaymaları iklimsel ani değişikliklere bağlı olarak kütle hareketlerinin var olabileceğini göstermektedir.

Son yıllarda, doğa kaynaklı afetlerin önceden kestirimi ve zararlarının azaltılması konusunda bazı atılmış adımlar olsa dahi, bu girişimlerin etkisinin halen ciddi manada eksikli olduğu görülmektedir.

 

AKIL VE BİLİM YOL GÖSTERİYOR

Sonuç olarak, doğa olayları insan eliyle birer afete dönüştürülmektedir. Doğa olaylarının engellenmesi söz konusu değildir, ancak aklın ve bilimin yol göstericiliği ile zararlarının azaltılması mümkündür. Aksi takdirde geçmişte ve günümüzde olduğu gibi gelecekte de doğa olaylarının can ve mal kayıplarına sebep olmaya devam edeceği son derece açık olup ivedilikle konuya ilişkin bilimsel, gerçekçi ve denetleyici somut eylemlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiği hususunu kamuoyu ile bir kez daha paylaşmayı görev biliriz. Bu konudaki her türlü bilimsel ve teknik çalışmada odamız ve meslektaşlarımızın gerekli katkı ve yardıma hazır olduğunu da tekrar vurgulamak isteriz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.