1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kaba kuvvet kazansaydı İzmit kaybedecekti
Kaba kuvvet kazansaydı İzmit kaybedecekti

Kaba kuvvet kazansaydı İzmit kaybedecekti

İzmit dün, pek alışık olmadığı gergin saatler yaşadı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, geçen hafta açıklama yapmış, şehir merkezinde “Bağdat Caddesi” üzerinde 60 yıldan beri kurulan Cuma

A+A-

İzmit dün, pek alışık olmadığı gergin saatler yaşadı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, geçen hafta açıklama yapmış, şehir merkezinde “Bağdat Caddesi” üzerinde 60 yıldan beri kurulan Cumartesi Pazarı’nın bu haftadan itibaren Perşembe Pazarı alanına taşınacağını açıklamıştı.

Pazarcılar, kararı tanımak istemediler. Adeta sabah saatlerinden itibaren yerel otoriteye bir başkaldırı gösterisi ortaya çıktı. İnsanlar tedirgin oldu. İtiş kakış yaşandı.

Şükürler olsun ki, güvenlik güçlerinin duyarlılığının da etkisiyle, olaylar çok üzücü, ürkütücü boyutlara ulaşmadan duruldu.

Eğer dün kaba kuvvet, kararı tanımama operasyonu kazanmış olsaydı, emin olun İzmit çok büyük kayıplara uğrar, İzmit’te bütün resmi kurumların otoritesi kaybolur, düzen bozulurdu.

Konunun iki boyutu var. Biri, Cumartesi Pazarı’nın taşınması kararı.

Bu karar sürpriz değil. Daha önce de yazdım. İzmit’i yönetmeye talip olan her Belediye Başkanının seçim öncesinde söylediği, seçimi kazandıktan sonra yeniden üstünü çizerek vurguladığı artık uygulanması kaçınılmaz olan karardır.

Önceki Belediye Başkanları, bu cesareti gösteremediler. Nevzat Doğan gösterdi. Geçen hafta, “Tamam, haftaya kalkıyor” dedi.

Cumartesi Pazarı kapatılmadı. Perşembe Pazarı alanına kaydırıldı. Cumartesi Pazarı’nın kurulduğu alan ile, Perşembe Pazarı alanı arasındaki mesafe, 150-200 metre.

Cumartesi Pazarı’nın taşınmasıyla ilgili karar, kimsenin işini elinden almıyor. Pazarcının hakkı yerinde duruyor.

Belediyelerin, Cumartesi Pazarı için yeni bir yer sözü var. O yer duruyor. Şimdiye kadar kamulaştırmaların bitmiş, Kapalı Pazar Yerinin kurulmuş olması gerekirdi. Pazarcı esnafının ve onların temsilcisi olan Oda’nın da bu kavga içinde haklı olduğu tek konu budur:

“-Bize söz verilen yeri tamamlasınlar,  oraya taşınalım. Perşembe Pazarı alanı olmaz” diyorlar.

Büyükşehir Belediyesi’nin şimdiye kadar o yeni alanı bitirmiş, pazarcıya teslim etmiş olması gerekirdi. Ama bu da mecburiyet değil...

Şöyle düşünün... İzmit’te sermayeniz varsa, uygun binanız varsa, ticaretin her alanında gerekli izinleri alıp, kendinize bir işyeri açabilirsiniz.

Kasap, bakkal, manav, çiçekçi, lokantacı, kebapçı, hatta yeni bir yerel gazete kurabilirsiniz.

Ama gidin bakalım, herhangi bir pazar yerinde kafanıza göre 1 metrelik tezgah kurup, üzerinde soğan-patates satabilir misiniz? Mümkün değil.

İzmit’te bir minibüsçülük, bir pazarcılık büyük haktır, imtiyazdır. Kimse, pazarcının elinden bu hakları almıyor.

Konunun ikinci boyutu, Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu’nun yaptığı büyük hatadır. Karaosmanoğlu, Başkan Doğan’ı ezmek, bitirmek istedi. Sonra da konuyu ortada bırakıp, Suriye gezisine çıktı.

Önceki cumartesi günü İzmit Belediyesi, Cumartesi Pazarı esnaflarına “Bu hafta burada son. Haftaya Perşembe Pazarı alanına” kararını tebliğ etmek istedi. Pazarcılar kararı imzalamadı. Oda Başkanı açık açık söyledi:

“-Biz pazartesi günü Büyükşehir Başkanı ile görüşeceğiz. Orada bu konuyu hallederiz” dedi. Yani, “Kim takar Nevzat Doğan’ı demeye getirdi.

Başkan Karaosmanoğlu, pazartesi akşamı pazarcılarla buluştuğunda, ya İzmit Belediyesi’nin kararının arkasında durmalı, “Arkadaşlar bu karar alındı. Birlikte aldık. Dönüşü yok. Haftaya Perşembe Pazarı alanına gideceksiniz” demeliydi; ya da o toplantıya İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı da çağırmalı, eğer karardan geri adım atılacaksa, bunu birlikte yapmalıydılar.

Karaosmanoğlu, “Tavşana kaç, tazıya tut” politikası uygulamaya kalktı. Hiç yakışmadı. Bu yüzden dünkü olaylar yaşandı.

Cumartesi Pazarı’nı yıllardır kurulduğu yerden kaldırıp, Perşembe Pazarı alanına taşımak çok yanlış bir karar olabilir. Ben öyle olmadığını, çok haklı, doğru ve gecikmiş karar olduğunu düşünüyorum. Kimse zarara uğramıyor. Kimsenin hakkı kaybolmuyor. Ama diyelim ki, yanlıştı. Yine de pazarcıların dün İzmit’te kaba kuvvet gösterisine girişme hakkı olamazdı. Yapılanlar, gösterilen tepki, adeta otoriteye başkaldırı girişimiydi ki, başarıya ulaşsa, İzmit biterdi.

Sefa Sirmen kendi döneminde Perşembe Pazarı’nı şehrin göbeğinden kaldırdı. Çok büyük direnişler olmuş, yüzlerce pazarcı, günlerce şehir merkezinde Sirmen aleyhine gösteriler yapmıştı. Sirmen, Belsa inşaatını başlatacaktı, mecburen ve biran önce eski Hal alanını temizledi. Perşembe Pazarı 3 hafta demiryolu kenarında, Hürriyet Caddesi’nde kuruldu. Bütün trafik aksadı. Şehir kirlendi. Ama geçici formüldü, uygulandı. Üç hafta içinde Perşembe Pazarı alanı hazırlandı, pazarcı oraya geçti.

Şimdi de bu yapılabilirdi. İki-üç hafta içinde istese Büyükşehir Belediyesi, o bölgenin planlarında yıllardır pazar alanı gözüken yeri bitirir, Cumartesi Pazarını oraya taşırdı. Yapmadılar. Her konuda olduğu gibi, bu konuda da yavaş kaldılar.

Olay bu aşamaya geldi. Bazı kabul edilemez tezler var. Pazarcılar diyor ki, “Perşembe Pazarı alanı ölüdür. Biz orada fazla satış yapamıyoruz. Cumartesi Pazarı alanı daha uygun. 5 kat fazla satış yapıyoruz.”

Bu mazeret değil. Önemli olan şehrin menfaati, şehrin düzenidir. Aksi halde, daha çok mal satmak için pazarcılara haftanın bir günü de Fethiye Caddesi’ne vermek gerekir.

Dün çok yadırgadığım bir açıklama da Hal esnaflarından geldi. Hal esnaflarının sözcüsü, “Cumartesi Pazarı kurulmayınca, bütün meyveler, sebzeler elimizde kaldı. İzmit Belediyesi, büyük alışveriş merkezlerine insanları göndermek için pazarcıları harcıyor. Biz de malımızı satamıyoruz” demiş.

Ne yani, Haldeki kabzımallar ellerindeki malları satsın diye, İzmit’in her yerinde pazar mı kurulsun?.. Bu tür boş lafları, “Pazarlar kapatılıyor, büyük alışveriş merkezlerinin ekmeğine yağ sürülüyor” palavrasını bir kenara bırakmak gerekir.

Ben Nevzat Doğan’ı kutluyorum. Kararlı, tutarlı davrandı. Doğru olanı yaptı. Cumartesi Pazarı, birkaç hafta Perşembe Pazarı alanında kurulur. Büyükşehir yeni Pazar Yerini bitirir, oraya taşınır. Başkan Doğan’dan biran önce Pazar Pazarı’na da bir alternatif bulmasını bekliyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.