1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kabullenemiyorum
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kabullenemiyorum

A+A-
1960’lı yıllardı, çocuktum. Seka vazife evlerinde oturan, orta halli bir işçi ailesinin çocuğu. Talaş sobası yanardı kışın evimizde. Ama elektrik vardı. Bayram günlerinde, anneannemle dedemi ziyaret için Gölcük’ün İhsaniye köyüne giderdik. Bazen, gece yatısına da kalırdık. İhsaniye’de henüz elektrik yoktu. 
Hatırlarım elektriksiz yaşamanın ne olduğunu.. Aydınlanmak için, üç temel enstrüman vardı. Biri mum.. Dibini aydınlatır. İkincisi fitilli gaz lambası(idare lambası).. Tuvalete, arka odaya, yan odaya gideceğiniz zaman elinize tutuşturulur.. Dikkatle elinizde taşır, gittiğiniz yeri aydınlatırsınız. Üçüncüsü “Lüks” denilen, yine piknik tüpüyle yanan, ama bir tanesi ile bir büyük odayı aydınlatabilecek kadar ışık alabildiğiniz, yaşanılan odada sabit bir yerde ampul gibi duran lamba..Mutfakta da kuzine denilen, üstü ocak, altı fırın, odunla yanan, hem yemeğinizi pişiren, hem bulunduğu yeri ısıtan  alet..
Bunlar, 1960’lı yılların tablosuydu.  Şimdi 2015 yılındayız. Günlerdir ilimizde pek çok yerleşim birimi, 1950’lerin 60’ların o idare lambalı, lüks lambalı günlerini yaşıyor. 
Ben kabul etmiyorum, kabullenemiyorum. Hatta bu tabloya isyan ediyorum. 
……….
İlimizin çeşitli bölgelerinde elektrik arızaları 30 Aralık günü gecesi başladı. İzmit’in, Gölcük, Başiskele, Kartepe, Kandıra’nın köylerinde, beldelerinde, iki parmak kar yağınca elektrikler kesildi. Bazı bölgelerde 10 günü bulan kesintisiz elektrik kesintisi yaşandı. Teller yerlerde süründü.  İnsanlar perişan oldu. Hastalandı. 
Akmeşe’de günlerce süren elektrik kesintisinin ardından, tek fazlı elektrik geldi. Belde sakinleri isyan etti. Lambalar yanıyor, elektrikli aletler çalışmıyordu. Sonra arızayı giderdik diye beldeye elektrik verdiler. Yüksek voltaj geldi. Herkesin ev aletlerinden ateş fışkırdı, duman çıktı. Buzdolapları, televizyonlar yandı. 
Karatepe köyü günlerce elektriksiz kaldı. Dün sabah (13 Ocak 2015), gazeteye geldiğimde Akmeşe Sapakpınar’dan Ayhan Yıldız isimli vatandaş telefonda öfkesinden ağlıyordu. Gece yine elektrik kesilmiş. Sabaha karşı yüksek voltaj gelmiş. Evdeki bütün aletleri yanmış. 
Bugün hala ilimizin pek çok bölgesinde elektrikler kesiktir. 
Bu tabloyu kabul edebilir misiniz?.. İçinize sindirebilir misiniz?.. Böyle bir kentte, insanların oylarıyla seçilmiş, bakan, milletvekili, belediye başkanı olmuşsanız, utancınızdan yerin dibine girmez misiniz?.. Hala “Ben bu kentin halkına layık olamadım” diyerek istifa etmeyi düşünmez misiniz? 
…………
Elektrik mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi Başkanı geçen gün açıklama yaptı. Sedaş’ın bakım-onarım kadrolarında eleman, araç gereç eksiği bulunduğunu, değerli bütün mühendislerin şirketin “Düşük ücret” politikası nedeniyle işten ayrıldığını, bakım onarım işlerinin deneyimsiz, acemi, ucuz ve eksik elemanlarla götürüldüğünü söyledi, “Bu tablo ile, Sedaş bu işlerin altından kalkamaz” dedi. 
Olay, Soma Maden Ocağı’nda göz göre göre hayatını kaybeden 302 madencinin durumuyla aynıdır. Sedaş özelleştirilmiş, kar hırsı içindeki şirket, maliyetleri düşürmek amacıyla, çok kazanmak amacıyla  koca bir şehri perişan etmiştir. 
………
Yanıt aradığım bir tek önemli sorum var:
Malum, Sedaş sadece Kocaeli’nin elektriğinden sorumlu değil. Sakarya, Bolu, Düzce illerinin elektrik dağıtımı da Sedaş’ta.  Sorum şudur:
30 Aralık günü akşamı bu kentin çeşitli bölgelerinde başlayan ve devam eden elektrik kesintilerinin bir benzeri, Sedaş’ın sorumluluk alanı içindeki diğer illerin sınırları içinde, sadece 3 hanelik bir mezrada bile yaşanmış mıdır? 
Mümkün değil. Olamaz, olmamıştır.  Hele Sakarya’da üç hanelik bir mezrada bizim Akmeşe’deki, ya da Karatepe’deki elektrik sorununun aynısı yaşanmış olsun.. Sakaryalı kadın  Bakan, o Sedaş’ı içindeki yöneticilerinin başına yıkmaz mı?..
Bakın, bizim şehrimizde “Kocaelispor battı” dediler, bu şehrin kulübünün poposuna tekmeyi vurup, Amatör Küme’ye gönderdiler. Yerine Birlikspor’u kurdular. 
Sakaryaspor, bizim Kocaelispor’dan daha çok batmıştı. Sakaryalı Kadın Bakan Ayşenur İslam, vergi borçlarını ödetti, Sakaryaspor’u kurtardı. Üstelik Sakaryspor bünyesinde bir de basketbol takımı kurdurdu. Sakarya’nın hem futbol, hem basketbol takımı şampiyonluğa oynuyor. 
Bir de bizim halimize bakın.. Yıl 2015, bu şehirde hala pek çok yerleşim merkezi ortaçağı yaşıyor. 
………..
Pekiyi, bu tablonun temel nedeni nedir?.. Onu da anlatayım.. Bizim şehrimizde 2002 yılından bu yana AKP’liler alıştılar. Onlar için, vatandaşın önemi yok. Eskiden Recep Tayyip Erdoğan’ın gözüne girip, aday gösterilmek yeterliydi. Şimdi de biliyorlar ki, Ahmet Davutoğlu kendilerini aday gösterirse, nasıl olsa bu millet oy verecek, seçilecekler. Yani, kendilerini halka karşı sorumlu görmüyorlar. Onlar, partilerinin Genel Başkanına, kendilerini aday gösterene karşı sorumlular. Bir şehirde binlerce kişi, günlerce elektriksiz kalacak. Binlerce kişinin evindeki aletler yanacak. O şehrin seçilmiş insanları hala o görevde kalabilir mi?.. Kent Kocaeli ise, kalır, kalıyor.. 
30 Aralık gününden beri, gazetede bu kentin elektriksiz kalan, ihmal edilen, yok sayılan insanlarının dertleri ile içim dağlanıyor. 1960’lı yıllarda, İhsaniye’de anneannemin evinden hatırladığım tablolar rüyalarıma giriyor. 
Not aldım her tarafı.. Akmeşe’yi; Karatepe’yi,  Kandıra’nın, Gölcük’ün uzak köylerini.. Her şeye rağmen, hala demokrasimiz var. 7 Haziran’da sandık milletin önüne gelecek. Bakalım,  günlerdir göz göre göre bu çileyi çekmiş, yaşamış, bu hakarete maruz kalmış insanların yaşadığı yerlerde, sandıklardan nasıl sonuç çıkacak?.. 
Demokrasilerde vatandaşlar, kendilerine yapılan haksızlığın, kendilerine karşı gösterilen sorumsuzluğun hesabını sandıkta sorarlar. Yok eğer bu hesabı sormuyorlarsa, onlar da başlarına gelecek her türlü olumsuzluğu hak ediyorlar demektir. 

Bu yazı toplam 423 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum