1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KABULLENİLMİŞ ÇARESİZLİK
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KABULLENİLMİŞ ÇARESİZLİK

A+A-

Ana muhalefet partisinin alternatif olamamasının, kader değil, kabullenilmiş çaresizlik olduğu gerçeklik durumuna gelmiştir. CHP Kurultayının üzerinden üç ay geçti. Kurultay, iki  yıl içerisinde yapılan dört seçimin değerlendirilmesi, eksiklerin, yanlışların aşılması yaklaşımı üzerine oturtulamadı. 7.Haziran. 2015 seçimlerinde, tek başına iktidarını kaybeden ancak buna rağmen beş aylık belirsizlik sürecini daha iyi yöneterek güçlenmiş olarak 1.Kasım.2015’ de dördüncü dönem iktidarını kazanan siyasi anlayış da yeteri kadar değerlendirilemedi. En önemlisi ana muhalefet partisinde, kendi sorunlarıyla ve politikalarıyla yüzleşmesini sağlayacak, yapısal dönüşümünü başarabilecek program ve proje önerileri de tartışılıp karar altına alınamadı. Bu eksikliklere rağmen göreceli olarak diğer adaylardan daha fazla demokratikleşmeden yana olan mevcut genel başkan ve kadrosu yeniden parti yönetimine geldi.
 

İKTİDAR PARTİSİNİN YETMEZLİĞİ
Türkiye yapısal dönüşüm süreci içerisinde olması nedeniyle, hem pek çok temel sorununu çözmek, hem de yaşanan hayatı her gün daha iyiye taşımak durumundadır. Yapısal demokratik dönüşüm sürecinde iktidar partisinin tek başına çözemeyeceği, en azından nitelikli çoğunlukla, katılımcı demokratik yaklaşımlarla çözmesi gereken ertelenemez sorunları bulunmaktadır. Yeni anayasanın üretilip, uygulamaya konulabilmesi demokratik yapısal dönüşümün en kritik sorunudur.
Türkiye’ nin içerisinde bulunduğu sorunlarının, iktidar partisini yetemez duruma getirmesine, hatalara sürüklenen konumuyla alternatifliği besleyen hale gelmesine  rağmen alternatifliğin geliştirilememesi aşılması gereken  öncelikli sorun durumundadır.


MUHALEFETİN  ETERSİZLİĞİ
Geçtiğimiz iki yılda, Türkiye’ nin demokratik dönüşüm döneminde yapılan seçimlerde muhalefet partileri  alternatif olamadılar. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde iktidar partisinin tek başına iktidar olamamasıyla ortaya çıkan konumu doğru yönetemediler. Demokratik Türkiye’nin inşasını merkeze alacak yaklaşımları sergilemesi gereken muhalefet partileri bunu başaramadıkları  için beş ay sonra tekrarlanan seçimlerde, iktidar partisini yüzde elliye yaklaşan oranla tekrar iktidara taşıdılar. Yaşanan bu genel başarısızlıkta en büyük sorumluluk ana muhalefet partisindedir. Öncelikle Türkiye’nin demokratik dönüşüm dönemini, Demokratik Hukuk Devleti’nin inşasının sorumluluğunu yeterince içselleştirip, sahiplenemedi. Bu temel eksiklik, seçimler için yapılan hazırlıklara, üretilen politikalara, çalışmalara yansıdığı için alternatiflik oluşturulamadı. Seçimlerden sonra, seçim sonuç analizleriyle, yanlışların, hataların, eksiklerin görülebilmesi de sağlanamadı. Yanlışların, eksiklerin giderilmesini, Demokratik Türkiye hedefinin sahiplenilmesini, parti içi demokratik dönüşümünün tamamlanmasını sağlayacak örgüt seçimleri de eski alışkanlıklarla geçiştirildi. 
ALTERNATİFLİĞE KİLİTLENME KARARLILIĞI
Ana muhalefet partisi daha fazla gecikmeden, alternatiflik oluşturamayan, büyümeyi, çoğalmayı sağlamayan, kendisini günlük, anlık, işlevsiz politikalara sürükleyen, tutumundan kurtulmalıdır. Genel başkan, MYK, Parti Meclisi, İl örgütleri, ilçe örgütleri vb. bütün ana muhalefet organizasyonları tek, tek veya  birlikte aynı kararlılığı gösterebilmelidir. Kararlılık gösterilebilirse, yetki kullanan , sorumluluk yüklenenler, sorumluluklarını yerine getirmek üzere posizyon  almak zorunda kalacaklardır. Türkiye’ nin içesine süreklendiği, çözemediği için gerginliğın, umutsuzluğun yoğunlaşmasına neden olan sorunları, ana muhalefet partisinin alternatif insiyatifler yüklenmesini zorunlu kılmaktadır. İktidarın yetemezliğini, alternatifliği besleyen kaynağa dönüşen konumunu okuyamayan ana muhalefet partisinin bulunduğu konumu sürdürmesi imkansızdır. Yanlışlarıyla, hatalarıyla, eksikleriyle yüzleşebilmek kararlığı, hem kendisini yeniden üretebilmeyi, hem de alternatif hale gelmeyi sağlayacaktır.

 

Bu yazı toplam 1585 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.