1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KABULLENİLMİŞ ÇARESİZLİK HALLERİ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KABULLENİLMİŞ ÇARESİZLİK HALLERİ

A+A-

Dünün, solcuları, sosyalistleri, sosyal demokratları, demokratik solcuları, çağdaşları, modernleri, hem fikirlerinin, hem de kendilerinin, yaşanan hayatın dışında kaldığını hissettikleri dönemi yaşamaktadırlar.  Eskiden hayalleri vardı ve  sadece hayal de  değildi,  dünyanın içerisinde bulunduğu duruma göre gerçekleşebilme ihtimalini barındırıyordu.  Değişimini, dönüşümünü sağlayarak insanların daha mutlu olacağına inanıldığı  haya düşleyebiliyordu. Daha sonraları hayat beklemedik şekilde, bilinemeyen, katılıp  katkı verilemeyen  dinamiklerin etkisiyle değişti. İnsanın merkezde olacağı  değişimin merkezinde  kendilerinin olacağı  sanılıyordu. Yanılmış olunduğu açıktı ancak kabullenmek kolay olmadı, halen de bütünüyle kabullenilememiştir. Eskiden hümanizm adına hayalcilik vardı, hayallere inanç da vardı. Hayalleri için, inandıkları değerler için mücadele ettiler. İnsanlık, dünya, hayat, o eski hayallerin dışında, inanılan değerlerden başka değişti ve  gelişti.  Sonsuz bir özgürlük ve eşitlik sağlanamasa da, insanın önceliği, kendisini en verimli gerçekleştirebilme tutkusu daha fazla gözetilir oldu. Bilgi toplumunun, iletişim devriminin sağladıklarıyla, daha özgürlükçü ve eşitlikçi yaşam tarzı, bireyin iradesinin yapabilirliğiyle sağlanmaya başlandı. Yukarıdan aşağıya, kontrolcü, buyurgan, edilgen, kendi anlayışını ve kadrolarını merkeze alan yaklaşımların dönemsel olduğu,  kurtarma projelerinin göreceli kaldığı gerçeklik durumuna geldi. Eski hayaller, mücadeleler, yapılabilenler ve yapılacaklar, tükendi, dün’ de kaldı.

İKTİDAR OLMAK 

İktidar partisinin en temel farklılığı,  merkez sağı  dünyanın ulaştığı gerçeklik kapsamında tanımlayabilmesi ve değiştiğini açıklayıp kabullenebilmesidir.  Devletin merkezde olduğu sistemin dışında kalan, inancına, ibadetine, kılığına, kıyafetine, geleneğine, göreneğine bağlı  geniş halk kesiminin, eşitlik, özgürlük, değişim, kalkınma taleplerini yapabilir kılmak için organize oldu ve  iktidara gelebildi.  İktidar partisi, doğrular, yanlışlar yaparak, var olan ve ortaya çıkan her soruna çözüm üretmeye çalışarak, düşerek, kalkarak, yanılarak, yenilerek  kabul görmesini sağladı.  Geniş halk kesiminin beklentilerini önemli oranda gerçekleştirebildiği için sürdürülebilirliğe ulaştı. Demokratik Hukuk Devletinin inşasına yetemese de, eksikler’ i, yanlışları olsa da,, bilebildiği, yetebildiği kadar  çözümler üretmeyi sürdürerek, ortaya çıkan ihtiyaçları  karşılamaya çalışmaktadır.

İKTİDAR HEDEFİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

İktidar partisinin dördüncü döneme girebilmesinin temel nedenleri, bilinen gerçeklik  durumundadır. İktidar partisinin aşamadığı temel sorun, demokratik toplum sisteminin inşasında oluşturulması gereken toplumsal uzlaşmayı  yeterince sağlayamamasıdır.  Alternatif olmak, iktidara gelmek hedefini taşıyacak merkez sol birikimin, halkın iradesinin yapabilirliği temelinde, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla hayatı değiştirmek, dönüştürmek kararlılığını ortaya koyması ve bu durumu dünya ve Türkiye gerçekliğine göre tanımlamasına ihtiyaç vardır.  Merkez solu temsil ettiğini iddia eden ana muhalefet partisi  ve  diğer  demokratik duyarlılıklar, ya değişen Türkiye’ nin, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’ si olarak inşasına katılıp,  hayatın değişmesine, gelişmesine  katkı verecekler, ya da sadece bir birlerine anlatırken bile sıkılır hale geldikleri geçmişlerini tekrar etmeye devam  edeceklerdir.

İstanbul’ da yaşanan terör vahşetini lanetliyor, şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza şifalar diliyor, yakınlarının ve tüm toplumun acısını paylaşıyorum.

Bu yazı toplam 1566 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.