1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. Kaç nefes kaldı ömründen geriye
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kaç nefes kaldı ömründen geriye

A+A-
Hani bir şarkıda “takvimlerden haberin yok mu geçiyor yıllar” diyor ya işte öyle bir şey. Geçen bir yılın bilançosunu şöyle bir masaya yatırdığımızda kar zarar tablosuna bir bakıyorum. Karımız oldukça iyi ama  neye göre iyi diyebilirsiniz. Sağlığımız, huzurumuz, mutluluğumuz, gülümsememiz kar değil de nedir. 
Bunun zor ve önemli olanı her zaman şükredebilmek. Yani yaradana kahrında hoş, lütfun da hoş diyebilmek. Dışarıda serin ama çok güzel bir hava var. İnsanın içini aydınlatıyor. Şükredecek o kadar çok şeylere sahibiz ki çoğu zaman kıymetini bilemiyoruz. Kaybedince anlıyoruz. O zamanda iş işten geçmiş oluyor tabi.
 Bazen nankörlük yapıyor, bazen şımarıyor hatta bazen de haddimizi aşıyoruz. En kötüsü de bu olsa gerek. Olsun ne yapalım insanız diyoruz. Sonra bahaneler uydurarak kendimizi teselli ediyoruz. Hatalarımız o kadar çok ki saymakla bitmez. Kalp kırıyoruz, dedikodu yapıyoruz, kıskançlıklar, hasetlikler daha neler neler.  Ademoğluna hata yapma payını yaradan vermiş.Mükemmel  olan  sadece  yaradan  oda  merhametinden dolayı kullarından  mükemmeliyetlik  beklemiyor  zaten . Kusursuzluk diye bir şey yok ama hata da ısrar etmemek şiarımız olmalı. 
Hiç düşünüyor muyuz? Kaç nefes kaldı ömrümüzden geriye,  görmüyor musun her geçen gün yüzlerce insan toprağa geri dönüyor. Savaşlar,depremler,tusunamiler,yangınlar,trafikkazaları,cinayetler daha neler  neler.  Bir daha geri dönmemecesine bu dünyayı terk edip gidiyor  insanlar. Ölen herkes için yepyeni ve sonsuza kadar bitmeyecek bir hayat başlıyor. Artık ölmek yok sonsuzluk var. Hiç bitmeyecek milyonlarca yıl sürecek bir yaşam var. Geride kalanlar ise hızla kendilerine verilen zamanı çar çabuk tüketme telaşındalar. Bir nefes bir nefes daha alıyorlar. Aslında nefes alırken bile iki kere şükretmeli insan bir alırken birde verirken.
 Her gün adım adım mutlaka gerçekleşecek olan sona doğru yaklaşıyorlar. Ve her gün insanlar mezarlara gidip birilerini toprağın altına koyuyorlar. Ama bir an için bile durup, düşünmüyorlar. Acaba benim kaç yılım, kaç günüm, kaç saatim, kaç dakikam kaldı geriye diye. Çünkü ölümü kendilerine asla ama asla yakıştırmıyorlar. Peki mezarı başında durduğun kişi sence ölümü kendine yakıştırıyor muydu? Yoksa oda tıpkı senin gibi hiç beklemediği bir anda mı karşılaştı ölümle.
 Bir gün hepimiz için dünyada bize verilen süre bitecek. İnsan ömrü için “bulutların geçişi gibi geçer, gider” demiş biri. Fakat farkında olanımız kaç kişi,sadece geçen yılın değil ,geçen bir nefesin bile farkına varmamız lazım. Bu yüzden ömrümüzün kıymetini bilelim. Yaradan bana bir sene, hatta birgün daha verdi. Bugünü yaşıyorum ama nasıl değerlendirmeliyim diye düşünmeli insan. Ve artık öyle bir karar vermelisin  ki bu karar senin için son,  ömrün için bir dönüm noktası olsun. Seni uçurumun kenarından kurtarsın. Öyle bir karar olsun ki seni sonsuza kadar pişman olmaktan da kurtarsın.,
Belki bundan bir yıl sonra yaptıkların değil, yapamadıkların için üzüleceksin. Dalın ucuna gitmekten sakın korkma çünkü meyve oradadır. Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin. Şimdi başla şu anda bulunduğun yerden elindekilerle başla. Çünkü ölüm beklemeden aniden geliyor.Senden evvel ölen insanların  bir gün sonrası için kim bilir ne hayalleri vardı.Ama hiçte öyle olmadı.Toprağın altında hem kendileri hem de hayalleri kaldı.
Gayem ne moralinizi bozmak,nede gününüzü mahvetmek .Gayem sadece ticaret erbabı gibi  geçen senenin kar ve zarar hesabını iyi yapmamız gerektiğini hatırlatmak.Çünkü bize verilen bu ömrün her saniyesinin hesabını vereceğiz. Talebelikteki gibi imtahan kağıdına sadece adımızı soyadımızı yazıp boş bir şekilde geri vermeyelim.Bize sorulan sorulardan hiç olmazsa birkaç tanesini cevaplayalım da belki bir şeyler yapmışız zannıyla kanaat notuyla işi kurtarmaya bakalım.Yoksa işimiz zor.İyi geçen bir gün nasıl mutlu bir uyku getirirse,iyi geçen bir ömür de mutlu bir ölüm getirir.
Tabii ki bu dünya nimetlerinden faydalanıp yiyelim,içelim,gezelim,eğlenelim,ama gayemiz sadece bunlar olmamalı.Yani bu dünyanın büyülü yaşantısı bizi aldatmasın.Hani derler ya derdi dünya olanın,dünya kadar derdi olurmuş ,   ben sadece onu hatırlatmak istedim sizlere..Herkese iyi pazarlar.
Bu yazı toplam 655 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum