1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kaçırılan kamu görevlileri serbest
Kaçırılan kamu görevlileri serbest

Kaçırılan kamu görevlileri serbest

PKK, Türkiye'de farlı tarihlerde kaçırdığı ve 2 yıldır elinde tuttuğu 8 kamu görevlisini Kuzey Irak'ın Amediye bölgesinde heyete teslim etti. Terör örgütünün yayın organları kaymakam adayı, asker ve polislerin

A+A-

PKK, Türkiye'de farlı tarihlerde kaçırdığı ve 2 yıldır elinde tuttuğu 8 kamu görevlisini Kuzey Irak'ın Amediye bölgesinde heyete teslim etti.

Terör örgütünün yayın organları kaymakam adayı, asker ve polislerin heyete teslim edilmesini canlı olarak yayınladı. Buna göre heyetle bir araya gelen örgüt mensuplarından oluşan başka bir heyet, birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalardan sonra kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, polis memuru Nadir Özgen, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuşlar Zihni Koç ve Kemal Ekinci, erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan'ı heyete protokolle teslim edildi.

Terör örgütünün yayın organı Nuçe TV'deki yayına göre PKK'nın elinde bulunan kişiler teslim olmadan önce şunları söyledi. Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu: "Gelirken farklı bir süreç başlamıştı, giderken farklı bir süreç başladı. Hoş bir süreçteyiz. Olumlu gittiğini gözlemlediğimiz bir süreçteyiz. Biz üzerimize düşeni yaptık. Bizimle birlikte kritik bir süreç başlamıştı. Şimdi daha hoş bir hava ile ayrılıyoruz. Aileme kavuşacağımız için mutluyum."

Astsubay Abdullah Söpçeler: Ailemle buluşacağım için mutluyum. Sonuçta yaşanması gereken yaşandı. Herkes için hayırlı olsun.

Polis memuru Nadir Özgen: Sürecin iyi olmasını bekliyorum. Süreç için hayırlı olmasını bekliyorum. Gelişmeleri radyoda dinledik. Süreç inşallah iyi olur.

Er Hadi Gizli: Uzun bir süre oldu. Hayırlı olmasını diliyorum

Er Ramazan Başaran: Süreç inşallah iyi olur.

Er Reşat Çeçen: Dilerim barış olur.

Uzman çavuş Kemal Ekinci: Süreç güzel işliyor. Hayırlısı olsun. Doğmamış bir çocuğum vardı inşallah onun göreceğiz. Aileme kavuşacağım için mutluyum.

Uzman çavuş Zihni Koç: Ben de diğer arkadaşlarım gibi mutluyum.

Zenderlioğlu: 8 kamu görevlisinin sağlık durumu gayet iyi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, PKK’nın elinde uzun süredir tutsak bulunan 8 kamu görevlisini teslim aldıklarını, sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu söyledi.

PKK’nın elinde bulunan 8 kamu görevlisini almak üzere Kuzey Irak'a giden heyette bulunan Zenderlioğlu, “Heyetle birlikte 8 kamu görevlisini teslim aldık. Sekiziyle de bire bir görüştüm, tutsak kaldıkları süre zarfında herhangi bir kötü muameleye maruz kalmadıklarını belirttiler. Sağlık durumları da gayet iyi durumda. Biri kaymakam, biri polis 8 kamu görevlisi şu an yanımızda Türkiye’ye doğru geliyoruz. Yaklaşık 2 saat sonra Habur Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yapacağımızı düşünüyorum. Görüşmelerde herhangi bir sıkıntı olmadı. Her şey yolunda gitti. Örgüt barışın ilk adımı olarak elindeki kamu görevlilerini serbest bıraktı. Örgütün elinde herhangi bir tutsak kalmadı. Umuyoruz ki ilk adımın başlangıcı barış noktalanır.” dedi.

PKK: Öcalan'ın çağrısı üzerine serbest bıraktık

Terör örgütü PKK, elindeki kamu görevlilerini İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine, sürece katkı sunmak amacıyla serbest bıraktığını açıkladı.

Terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden Baver Dersim, kamu görevlilerini BDP'li heyete teslim etmeden önce yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Buradaki amaç tamamen sürece katkı sunmaktır. Daha önceki esirler gibi bu esirlere de ne onur kırıcı ne de rencide edici bir davranış gösterilmiştir. Önderliğimizin çağrısı üzerine elimizde bulunan 8 tutsağı gelen heyete teslim ediyoruz. Buradaki amaç tamamen sürece katkı sunmaktır. Şimdiye kadar olduğu gibi elimizde bulunan esir askere karşı olumsuz bir muamelede bulunulmamıştır. Önceki yıllarda aldığımız esirlere olduğu gibi bu esirlere de ne onurlarını kırıcı, ne de rencide edici herhangi bir davranış gösterilmiştir. Esirlerin teslim edilmesi tamamen insanidir. Herhangi bir pazarlık konusu değildir. Bugün burada bulunmamızın nedeni Kürt sorununun halen çözülmemiş olmasıdır."

HABUR'DA İFADE ALMA İŞLEMİ OLMAYACAK

Kuzey Irak'tan Habur'a doğru yıla çıkan kamu görevlilerinin saat 14.00'te Türkiye'ye geçmesi bekleniyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yapacak olan görevlilerin ifadesini almayacak.

Terör suçlarıyla ilgili, aralarında Şırnak’ın da bulunduğu illerden sorumlu Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK’nın serbest bıraktığı kişilerle ilgili ‘ifade almama’ kararı almıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Silopi Savcılığı’yla da görüşmüş, kaymakam adayı Kenan Erenoğlu’nun da aralarında bulunduğu kişilerin sadece kimlik tespitinin yapılarak ailelerine gönderilmesini istemişti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, 2009 yılında terör örgütünün Kandil Dağı'ndaki kampları ile Mahmur mülteci kampından gelen 34 kişilik heyet için Habur’a özel yetkili savcı ve hakim göndermişti. Habur’da ifadeleri alınan kişiler daha sonra serbest bırakılmıştı.

PKK'nın serbest bıraktığı kamu görevlileri Habur'a ulaştı

Terör örgütü PKK tarafından değişik tarihlerde kaçırılan 8 kamu görevlisi, kendilerini teslim alan heyetle birlikte Habur Sınır Kapısı’na ulaştı.

Terör örgütü PKK'nın bugün serbest bıraktığı kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, polis memuru Nadir Özgen, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuşlar Zihni Koç ve Kemal Ekinci, erler Hadi Gizli, Ramazan Başaran ve Reşat Çeçan, saat 14.00'te Habur Sınır Kapısı’ndan giriş yaptı. Gümrük binasına giren kamu görevlileri sağlık kontrolünden geçiriliyor. Sınır kapısında çok sayıda basın mensubu görevlilerin çıkışını bekledi.

İçişleri Bakanı: Kamu görevlilerini teslim aldık, bazılarıyla telefonda görüştüm

İçişleri Bakanı Muammer Güler, PKK'nın elindeki kamu görevlilerinin teslim alındığını ve aileleri ile görüştürüldüğünü söyledi.

Muammer Güler, Vilayetler Evi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada "Saat 14.00 itibariyle kaçırılan kamu görevlileri Habur Gümrük Kapısı'nın karşısında bulunan Halil İbrahim Gümrük Kapısı'ndan İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Şırnak Vali Vekili, Habur Mülki İdare Amiri, Silopi Kaymakamı, askeri yetkililer. Emniyet mensupları ve adli yetkililerin bulunduğu bir heyet tarafından teslim alındı. Habur tarafındaki mülki idare amirliği binasında aileleri ile buluşturuluyorlar." dedi.

"TELEFONDA GÖRÜŞTÜK"

Bundan sonraki süreçle ilgili kimlik ve adres tespitleri ile sağlık kontrolü yapılacağını belirten Güler, "Kendilerinin de bir kısmı ile telefonda görüşme imkanımız oldu." dedi.

Kamu görevlilerinin teslim edilmiş olmalarını insani bulduklarını söyleyen Güler, şöyle devam etti: "Teslim edilmesi aşamasında katkı verilen davranışları olumlu davranış olarak değerlendiriyoruz. Ama kaçırılmaları, getirilmiş olmaları ne kadar insani ise kaçırılmış olmaları da bir hak ihlalidir, insani değildir. Özgürlüğün kısıtlanmasıdır ve asla tasvip edilecek bir olay değildir. Asla tekerrür etmemelidir. Bu konuda çabaları gösteren siyasi partiler, vakıflar, sivil toplum örgütleri bundan sonrasında da bu terör eylemlerinin durması silahlı eylemlerin durması konusundaki çabaları da artırmalıdırlar. Bu insani çabayı gösterenler terörün de bitmesi konusunda çabalarını sürdürmelidirler. Ancak bu şekilde çözüm sürecine gerçek katkıda bulunulur. Ailelere geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kendileri en kısa yoldan evlerine ulaşmaları için gayret ediyorlar, intikalleri sağlanacak."

Kamu görevlilerinin, eski görevlerinde devam edip etmeyeceğinin sorulması üzerine de Muammer Güler, "Elbette tabi şimdi askeri şahıslar onların tespitleri yapıldıktan sonra görevlerine iadeleri sağlanacak. Kaymakam adayı ve polis için benzer bir şey söz konusu." dedi.

Bir daha bu olayların tekrar etmemesini de dilediklerini kaydeden Muammer Güler, "Tabi ki ben işin insani boyutuyla ilgileniyorum eğer çözüm sürecine katkı verecekse bu konudaki katkının silahların bırakılması terör eylemlerinin sona erdirilmesi ve bunların tabi kınanması anlamında bir iyi niyet olarak devam ettirilmesi lazım. Çözüm sürecine ancak bu şekilde katkıda bulunulmuş olabilir." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.