1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadın adayın önemi arttı
Kadın adayın önemi arttı

Kadın adayın önemi arttı

Dört günden beri seçim sonuçları konuşuluyor, tartışılıyor. AKP nasıl kazandı, CHP kaybetti mi, hangi projeler, hengi sloganlar seçim sonuçlarını etkiledi soruları sorulup, yanıtları bulunma

A+A-

Dört günden beri seçim sonuçları konuşuluyor, tartışılıyor. AKP nasıl kazandı, CHP kaybetti mi, hangi projeler, hengi sloganlar seçim sonuçlarını etkiledi soruları sorulup, yanıtları bulunmaya çalışılıyor. 12 Haziran seçim sonuçlarının ülkemiz siyasetinde ortaya çıkarttığı yeni ve önemli bir sonuç var: Kadınların oylarına ulaşan parti seçimde büyük avantaj sağlıyor.

AKP bu seçim döneminde de hem partisinin bütün illerdeki kadın kollarını çok iyi kullandı, bütün evlere soktu hem de hemen her ilde stratejik noktalarda kadın adaylar gösterdi.

Türkiye'de seçmenlerin yarısından fazlası kadın... Üstelik kadınlar, takım tutar gibi parti tutmuyorlar. Kafasına yattığında parti değiştirebiliyorlar. Oy tercihindeki önemli ölçütlerinden biri de adayın hemcinsleri olması. Türkiye'de seçim propagandaları artık daha çok ev toplantılarına kaydı. Ev toplantılarına kadın adaylar, siyasetçiler daha rahat gidebiliyor. Kadın seçmen, evine gelen kadın siyasetçiye, gerektiğinde kocasına anlatamadığı sorunlarını anlatıyor. Kadın adayı kendisinin temsilcisi olarak görüyor.

24 ncü dönem TBMM'de AKP'nin kadın milletvekili sayısı çok arttı. Dört yıl boyunca, Türkiye daha çok kadın milletvekili ile tanışacak. Kadınların siyasetteki rolü artacak. Öyle sanıyorum ki, bir sonraki seçimlerde CHP ve MHP de daha çok kadın adayı, seçilmeye daha yakın yerlerden aday gösterecekler. Hatta 2014'daki yerel seçimlerde siyasi partilerin il merkezleri için kadın başkan adayı çıkartmaya da önem vereceklerini sanıyorum.

12 Haziran seçim sonuçlarının ayrıntılı analizinde, bütün siyasi partiler kadın adayın önemini çok rahat görebileceklerdir.

Yok artık bu kadarı da fazla

Daha dün yazmıştım. Başbakan Erdoğan LYS bittikten sonra dayanamaz Ali Demir’i ÖSYM Başkanlığı görevinden alır demiştim. Aynı gün yeni bir sınav skandalı ortaya çıktı.

Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği ile ilgili bir sınav var. Bu sınavın Tıp Doktorları ile ilgili olanı 29 Mayıs tarihinde yapılmış. Bu sınavda sorulan 100 sorunun 75’i geçen yıl sorulan soruların tıpatıp aynısıymış.

Yani gidip 100-200 Dolara her türlü evrağın ele geçirilebileceği Sudan, Haiti, Kırgızistan gibi kıytırık bir ülkeden elinize Tıp diploması alsanız, geçen yılki sınav kitapçığındaki soruların doğru yanıtlarını ezberleseniz 75 puanla diplomanızı Türkiye’de geçerli saydırabilirsiniz. Ondan sonra muayenehane mi açarsınız, Devlet Hastanesi’nde mi doktorluk yaparsınız gerisi size kalmış...

Böylesine önemli bir sınavda, lisede sıradan bir dersin sınavında yapıldığında bile garipsenecek bir iş yapıyorlar...

Bu soruları seçen, oraya koyan tabiki Ali Demir’in kendisi değil. Ama başında bulunduğu kurumun kontrolunu kaybetmiş durumda. ÖSYM çalışanları bilerek veya bilmeyerek her işi yanlış yapıyor...

Gazeteciler konuyla ilgili olarak YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a soru yöneltirken, Başkan’ın suratında “Bu kadarı da fazla” ifadesi vardı. Prof. Dr. Ali Demir’in ÖSYM Başkanlığı büyük sorunlara yol açtı. Artık ısrar etmenin anlamı yok, hatta beklemenin de anlamı yok. Bu işi hemen bitirmek lazım...

Vur kadehi ustam...

12 Haziran seçimlerine televizyon reklamları damgasını vurdu. Özellikle “Aynı yoldan geçmişiz biz” sözleriyle başlayan şarkının çaldığı AKP’nin reklam filmi çok tuttu.

Bu şarkıyı Recep Tayyip Erdoğan da çok seviyor olacak ki bazı mitinglerde kendisini izlemeye gelen kalabalıkla birlikte söyledi. AKP seçim bitip zaferini ilan ettikten sonra aynı reklamı televizyonlarda yayınlatmaya devam ediyor. Hâl böyle olunca şarkı herkesin diline dolandı.

Önceki akşam, sahildeki balıkçı lokantalarında otururken masalardan biri seyyar müzisyenlerden “Aynı yoldan geçmişiz biz” şarkısını istedi. Kemancı şarkıyı ezberlemiş, hem çaldı hem söyledi...

Bu istek parçadan sonra yan masadan yine seçim döneminde çok vurgulanan “Usta” sözü ile ilgili bir istek yapıldı. İki genç kız ve iki genç erkeğin oluşturduğu grup “Vur kadehi ustam” şarkısını istedi. Kemancı benim de özellikle Sıla’nın sesinden dinlemeyi çok sevdiğim bu şarkıyı da hem çaldı, hem söyledi:

Vur kadehi ustam bu gece de sarhoşuz

Kalan sağlar bizimdir acıdan mayhoşuz

İki satırlık adamları musallat ettik ömrümüze

Bundandır böyle dibe vuruşumuz...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.