1. YAZARLAR

  2. İlksen ÇAĞLAYAN

  3. Kadın Desteği
İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın Desteği

A+A-
En çok kadının kadına vereceği desteğe, göstereceği anlayışa ihtiyacımız var. Başarmaya , bir olup birlik olmaya, güzelin, iyiliğin aktığı daha doğru daha dürüst bir dünyaya  ihtiyaç var. Hor görmek yerine hoş görmeye ihtiyaç var. Kadının dünyayı değiştirebilecek güce  sahip olduğunu bilmeye daha doğrusu hatırlamaya ihtiyaç var. 
Maalesef ki bencillik var. Maalesef ki kin var, öfke var, nefret var hatta kıskançlık var. Tüm bu kötü duygulardan arındığımızda gelecek aslında o birlik. Tüm  bu duyguları bir kenara bırakıp pozitife, iyiliğe yöneldiğimizde gelecek aslında güç ve sonra da denge.
 
Düşene bir tekme de sen at mantığıyla yaşıyoruz çoğu  zamandır. Ne kadar kavga, ne kadar gürültü, ne kadar düzensizlik , ne kadar şiddet varsa aslında hepsi  sadece iyilikle, sadece güzellikle çözülebilir. Bir kadın nasıl ki  sabırla, emekle, sevgiyle ve ilgiyle aslında bir çocuğa büyütüyorsa  aslında bunun  yeni  bir dünyayı inşa ettiğini anlamalıyız her şeyden önce.  Ve destek olmalıyız destek bekleyene. Haksızlığa uğrayana ses olmalıyız, omuz olmalıyız. Yapılan tüm kötülüklere siper olmalı, bir daha yaşanmaması için tüm sorumlu olanları  cezalandırmalıyız. Haksızca, günahsızca katledilen bir çok genç  kız için , kadın için yapmalıyız bunu. Aynı şekilde aldatılan, sokağa atılan, ötekileştirilen, sessizleştirilen ve sömürülen tüm kadınlar için de yapmalıyız. Ve dediğim gibi kadının kadına vereceği desteğe çok ihtiyacı var bu dünyanın. En iyi onu onun anladığı , en iyi onu tanıdığı için. Aynı ya da benzer bir çok derdi, tasayı, kederi ve sorunu çektiği için. Zorluklara aynı şekilde göğüs gerdiği , ve bunları aynı şekilde çözmeye çalıştığı için.. Haydi birlikte olmaya var mısınız? 
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun!
Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir hikaye
Küçük bir erkek çocuk annesine sordu; "Niçin ağlıyorsun " "çünkü ben kadınım" diye cevapladı annesi. Çocuk "Anlamadım " dedi. Annesi çocuğunu kucaklayarak "Ve hiç bir zaman da anlayamayacaksın " dedi.
Çocuk bu sefer babasına; "Baba, annem niçin ağlıyor" diye sordu. Babanın cevabı; "Bütün kadınlar sebebsiz ağlayabilen yapıdadır"
Küçük oğlan büyüdü, yetişkin adam oldu ve hala kadınların niçin ağladıklarını bir türlü keşfedemedi.
Öldükten sonra cennete gittiğinde Allah'a sordu. "Allahım kadınlar niçin bu kadar kolay ağlayabiliyorlar" dedi.
Allah dedi ki; "Ben kadınları özel yarattım, tüm yaşamın ağırlığını taşıyabilecek kuvvette olmasına rağmen başkalarına teselli verecek kadar yumuşak omuzlar, doğumun acısı olduğu kadar doğurdukları evlatlarının nankörlüğüne dayanabilecek iç kuvvetini verdim.
Baskalarının kuvvetinin kalmadığında devam edecek azmi, ailesinin hastalığında yorgunluğa pabuç bıraktırmayacak kudreti verdim. Her türlü ağır şartlar altında ve hatta annelerini çok kötü incitselerde cocuklarını sevmek duygusallığını verdim.
Bu duygusallık her yaştaki çocuklarının yaralarını sarmalarına, sorunlarını dinleyip paylaşmalarına yardım ediyor.
Kocalarını tüm kusurlarıyla sevmek kuvvetini verdim. Onları erkeğin kalbini korumaları icin yarattım.
Onlara iyi bir kocanın eşini asla incitmeyeceğini fakat bazen destek ve kuvvetini deneyecek davranışlarda bulunacağını anlayacak duyarlı bir zeka verdim.
Tek zayıflık olarak kadınlara birer gözyaşı verdim. Tamamen kendilerinin sahip oldukları, ihtiyaçları oldugunda kullanmak üzere. İnsanlık icin bir gözyaşı..." diye cevapladı.
Kadını güzel yapan şey ne saçı, ne vücudu, kendini ne şekilde taşıdığıdır. Kadını esas güzel yapan sevgisini paylaşabilmesi, fedakarlığı, sorumluluğu, anlayışı, sadece bilgiye değil aynı zamanda kalbe de yönelik aklıdır. ..
Dünya Emekçi Kadınlar Günü Nedir? 
Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam ediliyor.
Bu yazı toplam 769 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.