1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KADIN DOSTU İŞ YERLERİ
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN DOSTU İŞ YERLERİ

A+A-

Kadın dostu iş yeri kadına değer veren, kadının çalışma hayatını kolaylaştıran, iş yerinde kadının yükselmesine imkan veren, kadını düşünen, kadının çalışma hayatında başarılı olduğunu kabul eden ve kadına imkan veren iş yeri demek.

Ülkemizde her sene kadınlar gününde kadını yere göre sığdıramayan, üretkenlik ve annelik vasfını öne çıkaran birçok yönetici ne yazık ki çalışma hayatında kadına fazla fırsat vermiyor. Kadını çoğunluk,  ev içinde ve ev içi hizmetlere yakıştırıyorlar. 

Bu görüşteki kişilere göre kadın çalışma hayatının çeşitli olumsuzluklarından evde oturarak korunmuş oluyor. Bu olumsuzluklardan biri de diğer erkeklerin kadına olumsuz bakış açısı. 

Erkekler kimden korumuş oluyor kadınları,  böyle düşünen erkeklerden. Yani erkek, kendi kadın yakınlarını diğer erkeklerin kem gözünden korumuş oluyor. Aslında kendi bakış açısını başka erkeklere yüklemiş oluyor. 

Bir diğer konu da “çalışma hayatı ve yönetim erkeklere kalsın” düşüncesiyle yaratılmak istenen bir algı. Çünkü erkek daima yönetim gücünü elinde tutmak istiyor. Erkek hemcinsini kolluyor. Erkek, erkek ile daha rahat ve fütursuz, dikkatsiz konuşabiliyor.

Fakat kadının çalışma hayatında verimini fark eden, bunu bir katma değer olarak gören erkek yöneticiler de var. Dileğimiz bu yöneticilerin artması ve yönetim katında kadınların çoğalması. 

Kadın çalışan sayısını artıran ve kadın çalışanlara çalışma hayatını kolaylaştıracak imkanlar sunan şirketlerin sayısı az da olsa artmaya başladı. Bununla ilgili bir yarışma da bulunuyor. Kadın dostu şirketler yarışması. Bu yıl da bu yarışmaya katılan ve kazanan şirketler var.

Dileğimiz Kadın dostu Şirketler yarışmasına yüzlerce şirketin katılmasından yana. Elbette gelecekte sayı artacak ve belki 10 yıl sonra böyle bir yarışmaya ihtiyaç kalmayacak. Çünkü artık bu konular aşılmış olacak. 

Fakat bugün hala
- “Kadın çalışma hayatına girsin mi?”
-“Kadın çalışma hayatına girince aile ve çocuklarına yeterince zaman ayırabilir mi?”
-“Kadının çalışması kadının yaratılışına ters” gibi düşüncelerle uğraşıyoruz. 

Kadın çalışma hayatına girmiştir, çalışmaya devam edecektir, çalışma hayatının buna göre yeniden düzenlenmesi ve erkeklerin bu düzene göre ev ve aile sorumluluklarını gözden geçirmeleri gereklidir. 

Erkekler ev ve aile hayatı sorumluluklarını gözden geçirip çalışan kadına destek olduklarında zaten kadın dostu şirket sayısı da artacak, çalışma hayatında maksimum verimlilik de sağlanacak, ülke olarak da beklediğimiz hedeflere ulaşabileceğiz. Aksi takdirde yapılan işler hep yarım olacak. Erkekler çalışma hayatında ve yöneticilikte çok başarılı olsaydı şu anda ülkemiz dünyada çok daha farklı bir yerde olurdu. Unutmayınız ki erkeklerin önemli zaafları başarılı yöneticilik yapmalarına, kurumları ileri götürmelerine de engeldir. 

Sözün özü;  Kadın dostu işyeri sayısının artması,  ülkemizin başarısı için önemlidir. Erkeklerin konuya bu açıdan bakması daha sağlıklı bir durumdur. 
 

Bu yazı toplam 1478 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.