1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadın Emeği Kolektifi: “Barışa ihtiyacım var”
Kadın Emeği Kolektifi: “Barışa ihtiyacım var”

Kadın Emeği Kolektifi: “Barışa ihtiyacım var”

Kadın Emeği Kolektifi, yaşanan son olaylar, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

A+A-
Kolektif adına yapılan açıklamada, “Biz kadınlar yıllardır barış için örgütlendik. Barış için ses çıkardık. Çünkü biliyoruz ki savaş en çok bizleri vurur. Çünkü biliyoruz ki ataerkinin bedenimiz üzerindeki saldırısı, savaş dönemlerinde daha da katlanır ve yıkıcılaşır. Özellikle kadınlar üzerinde onarılamayacak, geri döndürülemeyecek fiziksel ve duygusal tahribatlara yol açar. Ve bu yıkım yine egemen sınıfların ve egemen cinsiyetin işine yarar.” denildi.
Kadın Emeği Kolektifi; yıllardır barış dediklerini hatırlattıkları açıklamalarında, “Çünkü biliyoruz ki bu savaşa dur diyemezsek, kalıcı demokratik bir barışı öremezsek savaşı çıkaranlar durmayacak, çıkarları için yaşamı tüm canlılar için eziyete dönüştürecek. Canlılar katledilmeye, doğa tahrip edilmeye devam edecek. Özellikle kadınlar en ağır bedelleri ödemeye devam edecek. Bu sebeple kadınların “barış” mücadelesine katılımı tıpkı özel alanın politikliği gibi politik bir durumdur.” görüşüne yer verildi.
Kadın Emeği Kolektifi açıklamasında daha sonra şu görüşlere yer verildi:
“Savaş karşıtı mücadelenin feminist rengi belirginleşmeli. Kadınlar kendi özgür iradeleri ile kendi sözlerini kurmalı. Nasıl bir barış istediğini dillendirmeli. Barışın artık nefes almak kadar gerekli ve acil olduğunu anlatmalı. Kadınlar barış mücadelesinin kurucu ve yürütücü gücü olmalı. Tam da bu sebeple; farklı etnik grup, sınıfsal yapı, inanç, cinsel kimlik ve yapılar içinde var olan kadınları Türkiye'de etkin bir barış mücadelesi vermek ve barışı kalıcılaştırmak için oluşturulan Barış Bloklarında yer almaya ve cesaretle ses çıkarmaya çağırıyoruz.”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.