1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadın girişimciden, kişiye özel zeytinyağı
Kadın girişimciden, kişiye özel zeytinyağı

Kadın girişimciden, kişiye özel zeytinyağı

“Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi” kapsamında zeytin ve zeytinyağı üzerine proje hazırlayan kadın girişimci, aldığı “Mikro Kredi” ile zeytinyağı dükkânı açtığını söyledi. Genç girişimci, zeytin

A+A-

“Kadın Girişimciliğini Destekleme Projesi” kapsamında zeytin ve zeytinyağı üzerine proje hazırlayan kadın girişimci, aldığı “Mikro Kredi” ile zeytinyağı dükkânı açtığını söyledi. Genç girişimci, zeytin ve zeytinyağına küçüklükten beri ilgi duyduğunu ifade etti ve kişiye özel zeytinyağı ürettiklerini söyledi.

Hülya Kalafat , “Arkadaşlarım bana, 'Zeytin ve zeytinyağı üzerine bir proje var. Bu proje üzerinde çalışır mısın?' dediler. Ben de teklifi kabul ettim. Zeytin ve zeytinyağı üzerine girişimcilik projesi hazırladım. Yaptığım proje kabul edildi. Girişimci kadın olarak seçildim.” diye konuştu.

GİRİŞİMCİLİK DERSİ ALDI

Ticaret Odası ve Sanayi Odası’nda girişimcilik dersi aldığını belirten Kalafat, “Derslerimiz, ‘Bir şirketi nasıl kurarsınız? Kurulan bu şirketleri ileriye nasıl taşırsınız? Markalaşma süreci nasıl olur? Kurduğunuz yer küçük bir ticarethane bile olsa bunu nasıl geliştirip en ileriye taşıyabilirsiniz? Küçük bir hayali büyük fabrikalara, büyük istihdamlara nasıl dönüştürebilirsiniz?’ üzerineydi.” dedi.

Kalafat, girişimciğin ve bu süreçte aldıkları derslerin çok zor olduğunu belirtti. Kızlarının derslere devam ettiği zamanlarda kendisine destek olduğunu ifade eden Kalafat, “Kızlarım kendi sınavları varken bile desteklerini esirgemedi.” diyerek derslere motive olmasında ailesinin katkısının büyük olduğuna dikkat çekti.

GİRİŞİMCİLİĞİN TEMELİ

"Girişimciliğin temelinde, bir işi planlayıp projelendirilmesi ve onun hayata geçirilmesi var." diyen Kalafat, “Tüm bunları bir kurs yardımı ile yapıyorsunuz. Yaptığınız işi de profesyonel olarak yapıyorsunuz. Yapılan bu işlerin bu şekilde yapılması bana uydu. Ben de genç bir kadın girişimci olarak bu işi yapma kararı aldım. Yaptığım işten de son derece mutluyum.” dedi. Yaptığı işe yabancı olmadığının altını çizen Kalafat, “Ailemin zeytin bahçesi vardı. Benim annem ve babam sürekli zeytin ve zeytinyağı ile uğraşırdı.” diye konuştu.

MİKRO KREDİ İLE

İş yerini ‘Mikro Kredi’ alarak açtığını ifade eden Kalafat, “Devlet destekli olan bir şey olduğu için küçük bir girişimci bile olsanız, kadın olarak evde küçük bir üretim sahası bile oluştursanız, bu iş için gerekli yerlere başvuru yaptığınızda size destek çıkıyorlar. Bana da dükkânı açarken kredi desteğinde bulundular. ” dedi.

ZEYTİNİ ÖNEMSEMİYORUZ

Kalafat, zeytin ve zeytinyağı üzerine çalışma sebebini şu şekilde açıkladı: “Zeytin bitkisini ben önemsenir bir duruma getirmek istiyorum. Maalesef millet olarak zeytin ağacını önemsemiyoruz. Ben tarım alanın da zeytin ağacından üretimi artırmak. Zeytinle ilgilenen çiftçiye bu alanda destek olmak istiyorum. Bununla beraber zeytin ve zeytinyağı sağlık açısından çok yararlıdır. İnsanımızın sağlıklı gıdalarla beslenmesini istediğim için zeytin ve zeytinyağına ayrı bir önem verdim.”

ŞAHSA ÖZEL ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağını müşterilerin damak zevkine göre yaptıklarını anlatan Kalafat, “Zeytinleri alıp sıktıktan sonra müşterilerimize tattırıyoruz. Zeytinyağının acı olduğunu ya da yakıcı bir tadı olduğunu söylediklerinde gerekli çalışmaları yapıp kişilere istedikleri damak tadında asit oranını ayarlayarak bir zeytinyağı hazırlıyoruz. Daha sonra şahsa ait hazırladığımız bu zeytinyağlarını etiketliyoruz ve o kişi geldiğinde bunları onlara teslim ediyoruz.” diyerek şahsa özel zeytinyağı ürettiklerini söyledi.

KADINLARA TAVSİYE

Kadın girişimci Kalafat, sektörün erkek tekelinde bir sektör olduğunu ve bu işi yapmamamı söyleyenlere rağmen yine de yapmaya çalıştığını ifade etti. Kalafat, zeytin almak istediği zaman karşısındaki kişilerin “Gerçekten alacak olan kişi siz misiniz?”, “Dükkânın sahibi siz misiniz?” diye soru sorduğunu evlerinde hiçbir iş yapmadan oturan kadınlara mesajının olduğunu söyleyen Kalafat, “Bulunduğu yerlerdeki kurslara gitsinler. Bu kurslara giderek kendilerini geliştirsinler. Eşlerinin başına bir durum gelebilir. Böyle bir durum karşısında ortada kalmamaları için kadınlar yapabilecekleri bir iş öğrenmeliler.” diyerek kadınlara boş durmamaları tavsiyesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.