1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. KADINA YÖNELİK ŞİDDETE BAKIŞ AÇINIZ ŞİDDETE YATKINLIK DERECENİZİ BELLİ EDER
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE BAKIŞ AÇINIZ ŞİDDETE YATKINLIK DERECENİZİ BELLİ EDER

A+A-

Kadına yönelik şiddet  giderek artıyor.  Konuyla ilgili yasal düzenlemeler yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı konuya özel ilgi gösteriyor, kadın dernekleri çalışmalar yapıyorlar. Sonuç? Kadına yönelik şiddet devam ediyor.

Kadınların erkekler tarafından şiddet görme sebepleri  aldatılma şüphesi, kadının boşanma isteği, erkeğin barışma isteğinin reddi ve namus/ töre, kadının yemeğe salçayı az veya çok  koyması, kadının erkeği şikayet etmesi gibi pek çok sebep var. Bunlar cinayet sebepleri. Bir de kadınların baba, ağabey, erkek kardeş, koca, erkek akrabalar tarafından uğradığı manevi şiddet var. Bunları da işin içine kattığınızda kadının huzuru yok. Hatta kadın hayatı boyunca tedirgin yaşamak zorunda gibi görülebilir.

Kadını tedirgin eden kim? Erkekler. O erkekleri kim yetiştiriyor? Anneleri ve babaları, yakın çevreleri. Erkeğe kadını küçük görme, şiddet uygulama gücünü kim veriyor?  Toplum. Böyle baktığımızda kısır döngü içine giriyoruz.

Kadına yönelik şiddet uygulayan veya potansiyel olarak uygulama düşüncesi olan insanların düşüncelerini değiştirmek gerekiyor.

“Toplumumuzda ceza ver bir daha yapmaz” düşüncesi hakim. Kadına  yönelik şiddette cezalar da çözüm olmuyor. Ama bu sorunun bir çözümü olmalı.

Beyler Kendinize Sorunuz

Beyler,  yaş, meslek, tecrübeleriniz, hayat görüşünüz çerçevesinde kendinize bir sorunuz, şiddete yatkınlık derecenizi ölçünüz;

-Kendinizi kadından üstün ve güçlü görme duygunuz var mı? ( Bu duyguyu toplum yüklemiş sizin de, işinize gelmiş olabilir)

-Şu ana kadar tanıdığınız veya tanımadığınız herhangi bir kadına fiziki veya manevi şiddet uyguladınız mı? ( Kötü söz söylemek, küçümsemek,  aşağılamak, sebep her ne olursa olsun bağırmak, korkutmak, ekonomik özgürlüğünü bilerek kısıtlamak,  tacizde bulunmak, laf atmak ( ilk gençlik yıllarınız dahil), baskı yapmak,  el kaldırmak, ölümle veya sakat bırakmakla  tehdit etmek, kadınla konuşurken elinizi silahınıza götürmek, herhangi bir şekilde kadına ceza vermeyi düşünmek, iş hayatında kadını ikinci sınıf görmek, vb.)

-Kan bağınız olan veya olmayan yakın çevrenizdeki kadınların şiddete uğramalarını haklı görür müsünüz?

-Kadın sizin kafanızda yaratılan olarak saygıya değer bir insan mı, yoksa başka bir anlamı mı var?

-Günlük konuşmalarınızda kadını aşağılayan ifadeler var mı? (Küfür, fıkra, güncel bir konu) --Kadından bahsederken aşağılamak, kendinizi daha mı güçlü hissettiriyor?

-Bir başka erkek kadını aşağılayarak  konuşunca, şiddet uygulamayı normal olarak anlatınca  engel olur musunuz, yanlış yaptığını söyler misiniz?

Çocuk Yetiştirirken Kadınlık İtibarını Zedelemeyin

Değerli hanımlar lütfen siz de düşününüz, erkek veya kız çocuklarınızı  yetiştirirken, “erkek daha güçlüdür, kadına hükmeder” düşüncesi ile mi yetiştiriyorsunuz? Lütfen çocuklarınızı yetiştirirken kadınlık itibarını zedelemeyin. Kullandığınız kelimelere ve anlamlarına dikkat edin. Laf olsun diye söylediğiniz bir cümle çocuğunuzun hayatını olumsuz yönetebilir.

Şiddet insanın doğasında olan, ehlileştirilen bir duygu. İnsandaki ehlileşemeyen şiddet duygusu, vahşi insan davranışı ne yazık ki bu gün de sergiliyor.

Sözün özü; Kadına şiddeti önlemede sağduyulu  kadın ve erkeklere ihtiyaç var. Ama önce herkesin bilerek veya bilmeyerek uyguladığı şiddete destek derecesini kendi kendine sorgulaması gerekiyor.

Bu yazı toplam 1465 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.