1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadının dirayetli olması çok önemli
Kadının dirayetli olması çok önemli

Kadının dirayetli olması çok önemli

A+A-

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü münasebetiyle Kartepe Belediyesi ve Kocaeli Barosu ile ortaklaşa düzenlediği "Kanunlarda kadın hakları, kadına yönelik şiddetle mücadelede hak arama yöntemleri" konulu seminer Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminerde Kocaeli Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyelerinden Av.Buse Aslan ve Av.Fatma Erdem tarafından kadınlara bilgi verildi. Düzenlenen seminere Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Emine Özdemir, CHP İl Başkan Yardımcısı Nilay Merttürk ve Kartepeli kadınlar katıldı.

ŞİDDETİ TOPLUMDAN UZAKLAŞTIRMALIYIZ

Seminerin açılış konuşmasında Kocaeli Baro Başkanı Bahar Gültekin Candemir “5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu kadar önemli bir değere sahipken kadına yönelik şiddeti konuşmaktan hepimiz üzüntü duyuyoruz. Kadına yönelik şiddet insan hakkının ihlalidir. Bu önemli konuyu ele alarak seminerin gerçekleşmesine destek veren Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman’ı tebrik ediyorum. Kartepe için kendisi bir kazançtır. Şiddet toplumun her alanında etkindir. Şiddet söylem ve eylemde görülmektedir. Şiddetle mahkeme kararlarıyla mücadele etmek yerine toplumun hayatından uzaklaştırmak için çalışmalıyız. Şiddetle mücadele için ciddi projeler üretiyoruz” dedi.

KADINLARIMIZ KUTSALDIR

Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman ise “Bu programların yapılmasından memnun ve mutlu değiliz. Bu programlara ihtiyacımız olduğu için yapmaktayız. Aslında ihtiyacımız olmamalıdır. Dinimizin, peygamberimizin göstermiş olduğu yol, bu konu hakkında daha farklı bir noktada olmamızı gerektiriyor. Maalesef istediğimiz noktada değiliz. Herkesin geçmişten bugüne sorumluluğu vardır. Kadınlarımız bizler için çok kutsaldır” açıklamasında bulundu.

5S MODELİ UYGULANMALIDIR

Sözlerine devam eden Kocaman “Bu konunun düzeltilmesi için 5S modeli uygulanmalıdır. Aslında 5S hepimizin hayatında var. Birincisi sevgidir. Kimseye sevginizi esirgemeyin. İkincisi saygıdır. Saygı tek taraflı değildir. Çok önemlidir. Üçüncüsü samimiyettir. Herşeyde samimi olmak önemlidir. Bu karşılıklı diyaloğu sağlamaktadır. Dördüncüsü sabırdır. Sabretmek birçok sorunu aşmaktır. Sabrın sonu selamettir. Hiçbir söz gelişi güzel söylenmemiştir. Beşincisi sadakattir. Birbirimizi anlamak için çok önemlidir. Tarafların her zaman sadakatli olması önemlidir” ifadelerini kullandı.

SİZLERİN HAKKINI ÖDEYEMEYİZ

Başkan Kocaman “Kadınlarımız zaten burada anlatılacakların birçoğunu bilmiyorlar. Önemli olan öğrendiklerinizi etrafınıza da anlatmanızdır. Benim belediyecilik anlayışım sevgi, saygı üzerinedir. Kimseyi ötekileştirmeden hizmet etmektir” derken, Kartepe Kaymakamı Altuğ Çağlar “Bu çağda kadına şiddeti konuşmamız acı bir durumdur. Sağlıklı toplumların oluşması kadınlardan yani aileden geçmektedir. Evin direği kadınlardır. Biz ne kadar ifade edersek edelim kadınların hakkını ödeyemeyiz. Kadınlarımızın dirayetli olması aileyi kurtarır, ailenin kurtulması memleketin kurtulmasıdır” dedi. Kocaeli Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyelerinden Av.Buse Aslan ve Av.Fatma Erdem teknik ve hukuksal süreçlerle ilgili bilgilendirme sunumuyla toplantı sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.