1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadınlar barış için ses çıkardı
Kadınlar barış için ses çıkardı

Kadınlar barış için ses çıkardı

Kocaeli Kadın Platformu üyeleri yaptıkları eylemde tef ve düdük çalarak barışa dikkat çekti.

A+A-

Belediye Çarşı İş Hanı önünde toplanan Kocaeli Kadın Platformu üyesi yaklaşık 50 kadın, tef ve düdük gibi malzemeler kullanarak son günlerdeki çatışmaları ve şiddet olaylarını protesto etti; barış çağrısı yaptı. Platform üyeleri adına basın açıklamasını Tüm Bel-Sen Eğitim Sekreteri Fadime Günsel okudu. Günsel, “Biz kadın olarak susmayacağız. Barış için ses çıkarıyoruz” dedi. 

SİLAHLARIN SUSMASI İÇİN ALANLARDAYIZ

Günsel açıklamasına şöyle devam etti: “Biz kadınlar kendimizi; 31 canımızı yitirdiğimiz Suruç katliamını takip eden şu günlerde; her gün başka ölüm haberine uyandığımız, bombaların, yasakların birbirini izlediği, doğru haber alma hakkımızn elimizden alındığı, korkunun tedirginliğin egemen kılınmaya çalışıldığı, çözüm sürecinin bitirildiği bir savaş sürecinin içinde bulduk. Bizler Türkiye’nin pek çok ilinden gelen kadınlar, halklarını birbirine düşürmeye yönelik pervasız açıklamalarıyla yaşamı, doğayı, canlı ne varsa hiçe sayıp ölümden, yok etmekten yasa savaş çığırtkanlığı yapanlara ve onların savaş ortamına sırtlarını dayayarak siyasi rant elde etme planlarına karşı barışın sesini yükseltmek, her ne olursa olsun silahların susması ve barış için ısrar ettiğimizi bir kez daha haykırmak için alanlardayız”

ARINÇ’A SUSMAYACAĞIMIZI HATIRLATIYORUZ

Bir kez daha kadınların kahkahalarından korkan Bülent Arınç’a “IŞİD’e karşı neden söz söylemiyorsunuz” diye soran bir kadını susturmaya çalıştığı için bir kez daha erkek egemenliğine itaat etmeyeceğimizi söylüyor ve hatırlatıyoruz. Biz kadın olarak susmayacağız. Barış için ses çıkarıyoruz. Barışa ihtiyacımız var, çünkü bugün evde, işte, sokakta maruz kaldığımız erkek şiddeti savaş ikliminde artacak. Biz kadınlar hayatımıza barış dili egemen olsun diyor, barışta ısrar ediyoruz. Çünkü bizler savaşın getireceği işsizlik, yoksulluk, yoksunluk ve belirsizlikle en başta yüz yüze gelmek zorunda olanlarız. Susmuyoruz ve susmayacağız. Bu topraklarda adili eşit ve hakiki bir barış kurulana kız kardeşlerimiz Nuray ve Nazlı’nın barış umudunu büyütmeye devam edeceğiz. Sözümüz, sesimiz duyulana kadar; dayanışma içinde, yan yana barış için ısrar edeceğiz. Hemen şimdi silahlar sussun, barış konuşsun”
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.