1. YAZARLAR

  2. Sevcan TAMER

  3. KADINLAR NEDEN DAHA UZUN YAŞIYORLAR DERSİNİZ?
Sevcan TAMER

Sevcan TAMER

Yazarın Tüm Yazıları >

KADINLAR NEDEN DAHA UZUN YAŞIYORLAR DERSİNİZ?

A+A-

Yazımın başlığı sizlere çok enteresan gelebilir ama, başka bir deyimle “Gerçekler her zaman şaşırtıcı ve enteresandır” biliyorsunuz. Uzun senelerdir, sosyal hayatın ve medyanın en civcivli yerlerinde çeşitli görevler yaptım. Bu zaman içeresinde sayısını hatırlayamadığım kadar çok insan tanıdım. Sosyal çalışmalarım sırasında üye arkadaşlarımın yüzde sekseni kadındı diyebilirim. Yine müşterek çalışmalarımız sırasında bir çok kadın arkadaşım sevgili eşini kaybetti. Anlayacağınız geride bıraktığımız otuz beş yıl içerisinde topu, topu beş arkadaşımızı kaybettik. Bunlardan birisi de benim canım kardeşim Sibel Başeğmez Patır’dı zaten. Geçen gün, çoğunun yaşı altmış ile yetmiş beş arası olan dernekçi arkadaşlarla sohbet ediyorduk. Ülke meseleleri, önümüzdeki yerel seçim, sosyal ve ekonomik yaşam derken, sıra yaşa ve eşe dayandı. Şu bu yıl yasaklanan malum evlilik programları üzerine muhabbet koyulaştı. Çoğunluk evlenme programından ziyade, belli yaş üzeri bayanların ekrana çıkıp eş aramasına karşıydı. Sonra mukallit bir arkadaş “Ya kızlar, dikkatinizi çekti mi? Televizyonda veya çevrede ne kadar çok dul kalmış kadın var. Ne oluyor Allah aşkına kocalara? Neden umumiyetle ilk hayata veda eden onlar oluyor?” demez mi.. Önce bir kaç saniyelik suskunluk oluyordu.. Ardından hep bir ağızdan fikir beyan etmeler geldi peş peşe.. İnanınız ki orada bulunan otuza yakın kadının yirmi beşi eşini kaybetmişti.. Şimdi beyler sakın yanlış anlamasınlar ama ne çare ki gerçek bu.. Maalesef, çoğunlukla eşini dünyada yalnız bırakarak göçen, erkekler oluyor. Aslında yaşamda sıkıntının en okkalısını çeken büyük kesim, kadınlar değimliydi? Evet, o gün bu sohbeti uzunca bir zaman sürdürdük. Herkes bu durumun kendine göre açıklamasını yaptı. Acaba “Kadınlar kendilerine daha fazla özen gösteriyorlar da ondan mı?” Yoksa “Sağlıklarına daha düşkün ve duyarlılar mı?” Yok, yok “Kadınlar kuralcılar ve tüm yaşamsal kurallara uyuyorlar” dendi.. “Dengeli ve düzenli besleniyoruz” diyen de oldu, içkimiz, sigaramız, hovardalığımız yok” diyen de.. Bir arkadaş ta “Ağlıyoruz, biz sık, sık ağlıyoruz ya, içimizdeki zehri akıtıyoruz” olarak belirtti fikrini..

Mutlaka ki, Yaratanın taktiri ilahisi.. Ona söylenecek söz, yapılacak yorum yoktur. Ancak dünyada yapılan istatistiki araştırmalar gösteriyor ki “Kadınlar, erkeklerden daha uzun yaşıyormuş”.. Demek ki taktir böyle biçilmiş.. Yaratan bu konuda kadına bir gömlek üstünlük bahşetmiş.. Söyleyecek söz yok.. Sevgili eşlerinin acısına dayanmak çok zordur mutlaka.. Kelimelerle falan anlatması imkansız. Ama kadın yapısında mevcut olan o gizemli güçle ayakta durmasını ve ona kıymetli eşinden kalanla yetinmesini becerebiliyor. Arkadaşlarımın değişik görüşleri üzerine ben de düşüncelerimi kendi baktığım pencereden gördüklerime göre anlatmaya çalıştım. Ve şunu da ilave edebilirim.. Kadınlar yaşamayı seviyor.. Adeta yaşlanmıyor.. Yaşı ne olursa olsun gezmeyi, eğlenmeyi, ahengi seviyor. Değerli erkek arkadaşlarımız için daima sağlıklı uzun bir ömür dilediğimizi bir kez daha tekrarlamak isterim. Ama adım gibi biliyorum ki onlarda bana katılıyorlardır. Çünkü benim sevgili eşim her zaman bana “İnan ki Sevcan bu dünya kadınlar için yaratılmış.. Yahu hiç üşenmiyor musunuz her gün bir yere gitmeye” der ve tatlı, tatlı güler.. Şimdi biraz da iç açıcı haberlerle devam edelim diyorum.. Arkadaşlar almışlardır mesajı.. Sayın beyler veya bayanlar. Bakınız. Bu haber yaşamı sevenler için oldukça önemli..

Amerika’da yapılan önemli bir anket sonucu insan ömrü uzamış ve artık 60’lı yaşlar “orta yaş” sınırı içinde kalıyormuş. Yani 40’lı yaşlar da “gençlik dönemi” olarak adlandırılıyormuş. Hatta orta yaşta (60 üstü) olmanın kişiye artı nitelikler eklediğini savunan Wisconsin Üniversitesi, bu nitelikleri bir güzel de sıralayarak ispatlamış dünyaya.

Yaşadığı deneyimler sonucu kendi kişiliğini çok doğru değerlendirebilirler.

Doğru bulduğu düşüncede direnerek, toplumu iyi yönde etkilemek..

Yaşamın amacını bilmek ve yaşamı akılcı kontrol edebilmek..

Sosyal ilişkileri gelişmiş olup, çevresindekileri de geliştirmek vs…

Ya sevgili dostlar nasıl ama.. Daha çok yapılacak işiniz var.. Ancak ben tüm kadın veya erkek okurlarıma hayırlı uzun ömürler dilerken, hayatı ve birbirlerini çok sevmelerini tavsiye ederim.

Bu yazı toplam 830 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.