1. YAZARLAR

  2. Yıldız ANDİÇ

  3. Kadınlar zayıf değildir
Yıldız ANDİÇ

Yıldız ANDİÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlar zayıf değildir

A+A-
Dün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ydü. Ülkemizde özellikle son yıllarda kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri en çok konuşulan, tartışılan konuların başında geliyor. Kadınlar, en yakınlarındaki kişilerden, eşlerinden, sevgililerinden, babalarından, erkek kardeşlerinden şiddet görüyor, hatta öldürülüyorlar. Kadınlar,  tecavüze uğruyor, öldürülüyor, yakılıyorlar.. 
Bütün bu olayları protesto etmek yetmiyor. Bu vahşi olayların arkasından  “İdam cezası geri gelsin” demeyi de çok anlamlı bulmuyorum. 
Biz kadınlar, kendimizi zayıf, korumasız ve aciz görmek alışkanlığından kendimizi kurtarmalıyız. Bakın, Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden birinin 8 Mart Kadınlar Günü öncesinde ülkemizde yaptığı  “Türkiye’de kadın profili” konulu araştırmadan çıkan çarpıcı sonuçlardan bazılarını sizinle paylaşıyorum. 
Bu ankete göre, kadınların yüzde 76.3’ü “Mutlu değilim” diyor. 
Kadınların yüzde 53.7’si kadının erkeğine koşulsuz itaat etmesi gerektiğini söylüyor.
Kadınların yüzde 12.1’si “Erkek bazı durumlarda kadını dövebilir” diyebiliyor. 
Kadınların yüzde  80.6’sı  “Şiddet görüyorum ama, ne yapayım, katlanıyorum” diyor.
Kadınların  yüzde 67.3’ü  “Eşimden ve sevgilimden  şiddet görürsem polise gitmem” diyor.
……..
Söz konusu anketten seçtiğim başlıklar, kadınların kendilerini aciz gördüğü,  erkeğine koşulsuz itaat ettiğini gösteren bölümlerdir. Çarpıcıdır.. Modern toplumlarda,  kadınların erkeklere; erkeklerin kadınlara karşı görev ve sorumlulukları vardır. Kesinlikle ve hiç tartışılmayacak biçimde kadın ile erkek eşittir. İki taraf da cinsiyetinin kendisine yüklediği görev ve sorumlulukları olabildiğince eksiksiz yerine getirmeli,  taraflardan herhangi biri bu görevinde zaaf gösterirse, diğeri onu medenice uyarabilmelidir. Türkiye’de kadın, kendisini erkeğinin hizmetkarı ve O’nun kölesi gibi görme duygusundan mutlaka kurtulmalıdır. Elbette bütün bunlar, eğitimle ilgili konulardır. 
Kadınsız bir dünya olamayacağı gibi, erkeksiz bir dünya da olamaz. İki farklı cins, birbiri için yaratılmıştır. Her iki cinsin de birbirine karşı üstün veya zayıf olduğu yerler vardır. Kadına yönelik şiddetin engellenmesinde bence ilk koşul,  kadının kendine güveniyor olması ve kendisinin erkek karşısında zayıf olmadığını kabul etmesidir.
Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin azalması, önlenmesi konusunda en büyük görev ve sorumluluğun yine biz kadınlara düştüğüne inanıyorum. Bu duygularla, bütün hem cinslerimin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyor,  böylesi günlerde kadın sorunlarını tartışırken daha gerçekçi olmamız gerektiğine inanıyorum.
Bu yazı toplam 388 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.