1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kadınlardan seçilme istemi
Kadınlardan seçilme istemi

Kadınlardan seçilme istemi

“Yaklaşık 5 ay sonra yeni bir genel seçimde hep beraber oy kullanacağız. Siyasi partiler çalışmaya başladı, gündem hızla değişiyor. Yerel teşkilatlarda görev alan ama milletvekili olmak iste

A+A-

“Yaklaşık 5 ay sonra yeni bir genel seçimde hep beraber oy kullanacağız. Siyasi partiler çalışmaya başladı, gündem hızla değişiyor. Yerel teşkilatlarda görev alan ama milletvekili olmak isteyenler istifalarını verdiler.

Bu yazıda yerel siyasi teşkilatlarda çalışan fedakâr kadınlarımızı anlatacağız. Seçim zamanları ev ev  dolaşan,  partileri kazansın diye didinen çalışkan kadınlarımızı hatırlayacağız.

Her seçim öncesi hatırlara gelen, üzerinden siyaset yapılan, oy deposu olarak görünen üretken kadınlarımız, bir nevi çalışkan bal arıları misalidir. Aslında bu çalışkanlıkları tam karşılık almaz her zaman. Seçim listeleri hazırlanırken, nedense o kapıdan içeri girmelerine izin verilmez. Halbuki nüfusumuzun yarısıdır kadınlar ama parlamentoda  2007 genel seçimlerinde % 8. 85 olarak temsil edilmişlerdir. Her 11 erkek ismine karşılık 1 kadın ismine denk gelmektedir hesap. Bu hesapla Avrupa ülkelerine kıyasla sonunculukta rakip tanımamaktayız.

İstatistikler, bu konunun net anlaşılmasını sağlayacaktır. Şöyle ki: 2009 yerel seçimlerinde  seçilmiş kadın belediye başkanı %0. 9, belediye meclisi üyesi %4. 54, İl Genel Meclisi üyesi %3. 51  iken, Büyükşehir Belediye Başkanlıklarında seçilmiş kadın yoktur.

İşte bu noktada, yani kadınların seçimle ve atamayla gelinen tüm karar mekanizmalarında eşit temsilini arttırmak için 1997 yılından beri çalışan KA. DER, yani ‘Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği’nden bahsetmek yerinde olacaktır.

KA. DER , ilke olarak her partiye eşit mesafededir ve 2011 Genel Seçimlerinde ‘eşit temsil’ talebinde ısrar etmektedir. KA. DER, siyasi partilerde yer alan kadınlar arasında; onlarla kadın hareketi arasında, kadın sorunları ve politikaları konusunda iş ve güç birliğinin gelişmesi amacıyla, lobi, savunu, kampanya, örgütlenme ve eğitim çalışmaları yapmaktadır. Kadınların politikaya katılımını engelleyen ekonomik, sosyal, kültürel ve yasal engellerin ortadan kaldırılması için çalışmaktadır.

11 Kasım 2010 günü toplanan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda gündemde KA. DER Danışma Kurulu üyesi Selma Acuner ve Zeynep Kılıç, söz konusu komisyonun kurulması ile ülkemizin önemli bir eşikten geçmiş olduğunu belirtirken, ‘Türkiye’de kadının temsil krizi’ olduğunun bir kez daha altını çizmiş bulunmaktadır.  Bu krizin aşılabilmesi için geçici önlem olarak kota , ayrımcılığı ortadan kaldırmaktadır. Kadınlar yasalar önünde eşit olmasına rağmen , uygulamalarda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu sebepten kotanın  Türkiye için temel ihtiyaç olduğunu belirten Acuner, paritenin ise kalıcı  olarak vatandaşlık hakkı şeklinde yer aldığı, listelere kadın ve  erkeğin eşit yerleştiğini belirtmiştir. Pariteyi uygulayan ülkelerde, kadın ve erkek arasındaki fark %2 ‘yi geçmemektedir, aksi halde devlet yardımlarının ilk aşaması olan oya göre verilen yardımlardan kesinti yapılmaktadır. Bu parite yasasının hazırlanıp TBMM ‘de onanmasıyla beraber , kadınların  temsil sayısı artacak ve nihayetinde siyasi partiler de rahatlayacaktır. Böylelikle, siyaset kadın üzerinden yapılmayacaktır.

Ka.der olarak gözümüz tüm siyasi partilerin yerel ve merkezi teşkilatları üzerindedir. 2011 Genel Seçimlerine girecek tüm siyasi partilerden , kadınları seçilebilir sıralara yazmalarını talep ediyoruz. Eşit Temsil Demokrasinin Temelidir ve unutmayalım ki Kadınsız Demokrasi Olmaz.

KA-DER İZMİT TEMSİLCİLİĞİ”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.