1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Kağıt gazete yaşamalı
Kağıt gazete yaşamalı

Kağıt gazete yaşamalı

Özellikle 1960’li, 90’lı yıllarda Türkiye’de hem ulusal, hem yerel bazda pek çok yeni kağıt gazete yayınlanmaya başlamıştı.

A+A-

Türkiye eskiden daha kültürlüydü. Türkiye’de insanlar gazetelere güvenir, gazetecileri sever ve kollardı. Hemen herkes en az bir gazete her gün satın alırdı. Ulusal gazeteler içinde tirajları milyonu aşanlar vardı. 
Simavi ailesi gazeteciydi. Karacan ailesi vardı. Güngör Mengi ve ekibi, İzmir’den Yeni Asır’la gelip, Sabah grubunu kurdular. Bir dönemin en önemli ismi Cem Uzan kağıt gazeteye yatırım yaptı. İngiltere’den Asil Nadir gelip Türk basınında yerini aldı. 
Eskiden, bakkallar, marketler gazete satmak için yarışırdı. İzmit’te Çocuk Parkı’ndaki bir küçük büfeyi, sadece sattığı ÖZGÜR KOCAELİ Gazetesi kurtarırdı. Şimdilerde marketler, bakkallar gazete satmaktan kaçıyorlar. Çünkü alıcı yok. Tezgahtan iki gazete çalınsa, bunun zararı bir günlük gazete satışından gelen karı götürüyor. 
Bugün 20 sayfalık bir gazete, bir tane limondan, bir tane yumurtadan daha ucuz. Oysa, gazetenin büyük maliyeti var. Gazetede emek var. Türkiye Seka yıkıldığından beri gazete kağıdı üretmiyor. Yereller dahil, bütün gazeteler ithal kağıt kullanıyor. 
Dolar’ın, Euro’nun kaç lira olduğundan söz etmeyeceğim. Siz biliyorsunuz. 
Gazete insanla çıkıyor. Kağıt, akaryakıt, iletişim, daha pekçok girdisi var. Ama zaten satılamayan gazeteler, fiyatlarını arttıramıyor. Her gün 3 tane gazete alsanız, bir kilo patates veya soğan etmiyor. 
……………..
Geçen hafta Türkiye’de bir ulusal gazete yayın hayatına son verdi. Ciner Grubunun 10 yıl önce büyük yatırımlarla kurduğu HABER TÜRK Gazetesi kapandı. HABER TÜRK artık sadece internet ortamında yayınlanacak. 
Benim her gün kağıt üzerinden okuduğum 4-5 gazeteden biri HABER TÜRK Gazetesiydi. Çünkü, salı ve cuma günleri en ayrıntılı İddaa bülteni, her gün en detaylı at yarışı bülteni bu gazetede yayınlanıyordu. Kuşe kağıda basılıyordu. Türkiye’nin kendine has ebadı olan tek gazetesiydi. 
Ciner Grubu, HABER TÜRK Gazetesini kapatırken, maliyetlerin çok arttığını, digital medyanın, televizyonun kağıt gazeteyi silip geçtiğini gerekçe olarak gösterdi.
Elbette bütün bunlar haklı gerekçeler. Ama açıklanmayan gerekçeler de var. Gazeteciler kadar gazete patronları da baskı altında. Siyaset, en küçük bir eleştiriye, ya da rakip parti ile ilgili en küçük bir olumlu habere tahammül edemiyor. Gazetecilerle değil, gazete patronları ile uğraşıyor.
Eskiden işadamları, diğer işlerini de büyütmek amacıyla medya sektörüne girerdi. Şimdi işler değişti. Medya sektöründe bulunmak, gazete sahibi işadamları için kambur haline geldi. 
Siyasi baskıya boyun eğmezseniz, diğer işler zarar görüyor. 
Siyasi baskıya boyun eğip, sizden istenen şekilde taraflı gazete yaparsanız, o gazete kendi maliyetini çıkartamıyor. Yani iki ucu pis bir değnek var. Reklam müşterileri bile bölündü. Eskiden firmalar satışı yüksek olan, farklı sosyal gruplardan insanlara ulaşan, ticarethanelere giren, kahvelerde, pastanelerde elden ele geçen gazetelere reklam verirlerdi.
Şimdi o şu siyasi görüşte, bu şu siyasi görüşte diye ayrım yapılarak reklam veriliyor. 
………………
Çok bilerek ve inanarak söylüyorum. Bugün Türkiye’de maliyetini karşılayıp, üstelik kar eden bir tane kağıt gazete gösteremezsiniz. 5 liraya kağıt alıp, 1 liraya gazete satacaksınız. Yok böyle bir dünya. 
Türk basını da bunu hak etti. Gazetecilik ahlakı bozuldu. Gazeteler ve gazeteciler güvenilir olmaktan çıktı. Sosyal medyada her gün yalanlar yazıp, palavra sıkan, komplo teorileri üretip, falcılık yapanlar bile gazetelerden daha güvenilir ve daha çok takip edilir oldu. 
 Radikal kapanmıştı geçtiğimiz yıllarda. Şimdi Ciner grubu, “zarar ediyor” dedi, HABER TÜRK’ü kapattı. Şu dönemde Türkiye’de hiçbir kağıt gazetenin durumu iyi değil. Hiçbir gazete yeterince satılmıyor, okunmuyor. Üstelik çok ucuz olmalarına rağmen.. 
Oysa gazete farklılıktır. Gazetenizi alıp, tuvale girebilirsiniz. Bilgisayarınızı alıp tuvalete girerseniz, maazallah cihaz ısınır, bir yerinizi yakar. Gazetenizi kıvırıp, bulmacasını çözebilirsiniz. Gazetede aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
Hep örnek veriyorum. Televizyon yaygınlaşınca, hele Türkiye’ye renkli televizyon gelince “Sinema öldü” dediler. Ama 10 yıl geçmeden sinema yeniden üstelik çok daha güçlü şekilde geri geldi. Çünkü televizyon başka, sinema başka. 
Türkiye’nin güvenilir gazetelere ihtiyacı var. Dergiler lazım. Hayat, Ses gibi dergiler. Gırgır, Fırt gibi dergiler. Hatta Erkekçe, Kadınca gibi, Playboy Türkiye gibi dergiler lazım. 
Medya kağıttır. Bilgisayar, internet günümüzün geçici bir modasıdır. Hem gazete patronlarının, hem okurların kağıt gazeteyi yaşatmak için özel çabası gerekiyor. Benim nazım siz okurlara geçer. Lütfen gazete alın. Bakın, bu gazeteyi alın demiyorum. En az bir gazete alın. Size de faydası olacaktır. Kağıt gazete bitmesin. Bence hiç bitmeyecek ama kağıt gazetenin canlanması için sizin de biraz emeğiniz, katkınız olsun.

BİR HAFTA YOKUM
Seçimden hemen sonra kaçarım diyordum. Olmadı.. Seçimden bir-iki hafta sonra, şöyle 3-4 hafta kaçarım diyordum. Bu da olmadı. Benim, patron olduğum dönemlerden gelen alışkanlığımdır. Önce benimle birlikte çalışan arkadaşlarım dinlenecek, tatil yapacak. Onlar bittikten sonra ben nasıl olsa yaparım. 
Sizinle hep dertleştim. Dinlenmeye çok ihtiyacım var. Kalp ameliyatı oldum, 4 damar değişti. 20 gün sonra gelip yazı yazdım. Aylardır da durmaksızın gazetedeyim. Şimdi bir fırsat buldum. Sadece bir haftalığına tatile çıkıyorum. Bir yere gitmeyeceğim. İzmit’teyim. Hastalarım var, yapılması gereken özel işlerim var. 16 Temmuz Pazartesi “MEKTUP” yok. Ama 17 Temmuz Salı’dan itibaren kısmetse yeniden “YORUM” başlayacak. 
Bir haftalık mola. Sosyal medyada yokum. Sadece kağıt gazete, kağıt kitap okuyacağım. 
Sağlık ve mutluluk dileklerimle

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.