• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Kocaeli 18 °C

Kahramanını kaybetmek (Güle güle Çetin ağabey)

Cem ŞAKOĞLU
Beş erkek kardeş, daha çocuk yaşta babalarını yitirmiş beş adam. Başlarında anneleri ile henüz buluğ çağına bile ermemişken Adapazarı’ndan İzmit’e göç etmiş, hayatın kavrukluğunu daha küçük yaşlarda yaşamaya başlamışlardı. Beş adam, beş kuruşsuz çıktıkları hayat yolunda kavrula, kavrula, savrula savrula sürdürdüler yaşamlarını. Birisi Babam, diğerleri amcalarım. 
Muzaffer ve Cemal amcalarımı neredeyse hatırlamıyorum bile. Remzi ve Fevzi amcalarım Allah ömür versin hala hayattalar. Babam da diğer iki amcam gibi hayata erken yaşta veda edenlerden. Ancak Allah ona toparlayıcı olmak gibi bir özellik bahşetmişti. Bütün sülalenin eli, kolu, ayağı gibiydi. Bayram, seyran, okul, iş vs. sülaledeki herkesin her şeyine yetişmeye çalışırdı. Karşılığını da alırdı. Nasıl alırdı biliyor musunuz? Bayramlarda bizim evimiz çok şenlikli olurdu. 
Bunları daha önce yazdım size ama bizim çocukluğumuzda bayramlar inanılmaz yoğun geçerdi. Birilerine gitmeye henüz fırsat bulamadıysak, bilin ki o anlar birileri bizim evimizdeydi. Hani o gelen gidenlerden illa ki beklediğiniz, geldiğinde acayip sevindiğiniz, diğerlerinden daha fazla mutlu olduğunuz birileri vardır ya, benim en çok mutlu olduğum kişiler Rahmetli Muzaffer amcamın çocuklarıydı. 
Metin, Çetin, Nedim ve Murat kardeşler. Dört aslan yürekli adam. Mekanı Cennet olsun İnşallah Rahmetli Babam da bir başka severdi onları. Ağabeyinin yadigarları olmalarının yanında gencecik yaşta hayata dört elle sarılarak ailelerini geçindirmek için hiç kimseden bir destek beklemeden mutlu mesut devam ediyorlardı hayatlarına. Ben hiçbir bayramda elleri boş geldiklerini hatırlamıyorum. 
Eski Demiryolu Caddesindeki, şimdiki Yürüyüş Yolundaki Akbank’ın o meşhur dar arka sokağında bir pasajın içerisinde 4 kardeş çay ocağı işletiyorlardı. En büyükleri Sevgili Metin ağabeyim Ticaret Lisesini bitirmiş olmasına rağmen (ki o zaman için büyük işti) Rahmetli amcamın işini devam ettireceğini söyleyerek çay ocağının başına geçmiş, diğer kardeşleri de onunla birlikte devam etmişlerdi. Bize geldiklerinde dört tane gülen yüz, dört tane hoş sohbet adam sanki tek bir kişiymiş gibi gelirler, hal hatır, bir tabak baklava, belki birkaç bardak çay, annemin meşhur yaprak sarması derken sıcacık bir ortam olurdu. Babamı seyrederdim gizli gizli. Onlara bakışını, sohbet ederken yüzünün mimiklerini, onlara sarıldığında yaptığı sıradan olmayan hareketleri seyrederdim. Oysa Rahmetli sanıyorum hep sakladığını ya da fark ettirmediğini zannederdi onlarla gurur duyduğunu. Öyle ya o dönemler nedense saklardı büyükler bu tarzdaki düşüncelerini. ‘Sizinle gurur duyuyorum çocuklar’ demek o dönemler pek de bizimkiler için geçerli bir hareket tarzı değildi. Sebebini bilmiyorum. Hemen hiç birimiz öyle takdir edilecek kelimeler işitemedik o dönemlerde Babalarımızdan. Şımarmayalım diye miydi bilemiyorum ama bildiğiniz söylemezler, içlerinde saklarlardı. Yüzlerinden belli olurdu ama saklarlardı. 
Metin, Çetin, Nedim ve Murat kardeşler yani amcamın oğulları gittiğinde çayını eline alır, cam kenarına oturur, annemi karşısına oturtur ve hep onları anlatırdı. Çocuksunuz, akrabalarınız da olsa, sanki birilerini sizden daha çok seviyor hissi kıskançlığa yol açar ya, ben Rahmetli Babam gizli gizli ve kısık sesle Rahmetli Muzaffer amcamın çocuklarından anneme gururla bahsederken saklı saklı onları dinler ve inanılmaz bir mutluluk duyardım.
Biraz büyümeye, sokaklara kendi başımıza çıkıp dolaşmaya başladığımızda ilk mola adreslerimden birisi onların çay ocakları olurdu. Aralarında somurtanını bulamazsınız, hala da öyledirler. İçtenliklerini hiç kaybetmediler. Allah onların içlerini her zaman yüzlerine yansıttı biliyorum ve bunu hep gördüm. Hizmet verdikleri esnaflardan daha bu güne kadar kimsenin kendileri hakkında kötü tek bir kelimesi yoktur. Bildiğiniz numunelik adamlardı benim amcamın oğullar. Sevmeyenlerini hiç duymadım, bundan sonra da duyabileceğimi hiç sanmıyorum. 
Konuyu öyle ya da böyle yazının başlığına getireceğim elbette ama bu çok kolay bir durum değil. Çocukluğunuzdan bu yana kendilerine hiçbir zaman söylemeseniz de kahramanlarınız olan dört aslan parçasından bir tanesinin kadroyu bozmasını anlatmak hiç kolay değil. 
Yüzü en çok gülenlerden bir tanesiydi yattığı yer Nur, mekanı Cennet olsun Rahmetli Çetin Ağabeyim. O da başka bir adamdı. Gülüşü içinize işlerdi. Dükkana gittiğimde sarılır, öpüşür, iki hal hatırın sonrasında çayımı elime alır, hem sohbet eder, hem de Rahmetli Babam gibi gizli gizli onları izlerdim olumsuz bir durum var mı acaba diye. Hiç görmedim, hiç göremedim ta ki bizi hiç bırakmayan o müsibet hastalığın gelip Çetin ağabeyimi yakaladığı güne kadar. 
Hastalandığını duymuştum. O müsibet hastalığı da. Zaten öyle sık sık gitmiyordum dükkanlarına ama ayağım iyice kesilmişti. Bir gün kırdım direnci ve gittim dükkana. Çok zayıflamıştı. Epey bir süredir tedavisini sürdürüyordu. Artık son aşamasına geldiğini söyledi. ‘İyiyim çok şükür’ dedi. Zor adım atıyordu, zor konuşuyordu ama yüzünde hala o içinize işleyen gülüşünü sonuna kadar muhafaza ediyordu. Sarıldık sıkı sıkı. Sonra aradan bir zaman geçti. Tamam dediler, toparladı, iyileşti artık dediler. Bir mutluluk yakaladık. Allahtan ümit hiçbir zaman kesilmez. Kesmedik. 
Geçtiğimiz hafta Ankara’daydım. Demokrat Partinin Genel Kurulu için Ankara’ya gitmiş, kongreyi bekliyorduk. Gecenin bir vakti telefonum çaldı. Telefonun diğer ucunda Remzi amcamın oğlu Sevgili Sedat vardı. ‘Haber kötü’ dedi. Allah biliyor yüreğimi aklıma ilk an bir dolu farklı isim geldi ama Çetin Ağabey gelmedi. ‘Çetin Ağabeyi kaybettik. Başımız sağolsun’
Işıklar söndü bir an. Hani sönmedi ama sanki anlık olarak zaman durdu. Salonun kalabalığının sesinden belki yanlış duymuşumdur tesellisi ile Sevgili Sedat’a ‘Bekle bir dakika kalabalıktan seni duyamıyorum. Dışarı çıkıyorum bekle’ dedim ama sanki bir soruya cevap için kendime zaman yaratmaya çalışıyordum. Hani olmamış olsun, dışarı çıktığımda başka bir şey söylesin istermişçesine mola almıştım sanki. Dışarıya çıktım, en sakin köşelerden birisine gittim ‘Şimdi bir daha söyle Sedat’ dedim. Bir daha söyledi. 
Ankara soğuktu, gece daha bir keskin soğuktu ama birden ısındı hava. Ölümün acısının yanında çaresizlik yakaladı aniden. Bu koşullarda cenazeye yetişebilme şansım sıfırdı. Yetişemedim. Çocukluğumun kahramanlarından birisinin son yolculuğuna omuz veremedim. Diğerlerinin acılarında yanlarında olamadım. Ömrümün geriye kalan kısımlarında kendimi asla affedemeyeceğim olaylardan birisi de bu olacak sonsuza dek. 
Pazartesi günü evine gittim Çetin Ağabeyin. Kapıda eşi Sevgili Arife yenge karşıladı bizi. İçeriye girdiğimde Rahmetli Çetin ağabeyimin annesi, Muzaffer amcamın eşi Mukaddes yengem oturuyordu koltukta. İlk ona gittim. Sonra çocuklar, Pınar, Kevser. Bir gülüş çıkmıştı evden kolay değil. Hal hatır sohbet. Sonra Sevgili Murat geldi. Dört kahramanın en küçüğü, benim yaşıtım. Sarıldık ve sustuk bir müddet. Söyleyecek şeyler tükenmiş gibi. 
Affet beni Çetin ağabeyim. Kahramanım sana omuz veremediğim için affet beni. Tertemiz bir adam olarak gittiğin yerde, mekanını Cennet eylesin Rabbim. Biz burada seni seven insanlar olarak büyük bir üzüntü içerisindeyiz ama öbür tarafta kavuştuğun insanlar nasıl bir mutluluk içerisindedir kim bilir. Muzaffer amcam, Cemal amcam, Babam nasıl karşılamışlardır seni kim bilir. Hepsine selam söyle Çetin ağabeyim, bizimkilere, bizim takıma, oradakilere. 
Şimdi bize ardınızdan dua etmek kaldı. Çocuklarına o büyük acının yanında hatıralarını yaşatmak, hayat tarzını büyük bir gururla sürdürmek, onu çocuklarına da miras gibi aşılamak kaldı. Pınar’ı, Kevseri, Arife yengemi, Mukaddes yengemi, abilerini, kardeşlerini, yeğenlerini düşünme. Bize sensiz yaşamak yükü kaldı. Olsun, o gülüşün aklımızdayken, o temizliğin, o berrak ve saflığın ömrümüzün sonuna kadar bizimle kalacak. Güle güle git Çetin ağabey, güle güle çocukluğumun kahramanı, yattığın yer Nur, mekanın Cennet Olsun. Uğurlar olsun. Selam söyle bizimkilere…

HIRS, İHTİRAS, SİYASET….
Toplum gitgide değişiyor. İnsanlar yapısal olarak alışık olduğumuz tarzın dışında bir hayata adapte ediyorlar kendilerini. Sürekli bir yarışın, sürekli bir kazanma arzusunun hakim olduğu bir yaşam tarzı. Egoların yüksek, hırs ve ihtirasın tavan yaptığı, bunların da yaşamın her köşesine yayıldığı bir hayatı yaşıyoruz artık. Tabi bu öyle kendiliğinden pat diye ortaya çıkan bir şey değil. Bu tarz yaşam bizim insanlarımıza yavaş yavaş hem de nakış işler gibi işlendi. Bu gün hala işlenmeye devam ediyor ve maalesef herkes başarının da böyle geldiği inancı ile hayatını bu yaşam tarzına uygun olarak değiştiriyor. Yapılar, kişiler, karakterler altüst olmuş durumda. Değerler yıkılmış, saygı sevgi ortadan kaybolmuş, büyük küçüğü, küçük büyüğünü tanımadan salvolar atılır bir hal almış durumda. 
Türkiye’nin genel insan yapısı bu değildi bundan 15-20 sene önce. Bilemiyorum bu süre biraz daha geriye çekilebilir belki ama insanların birbirlerine rakip olmaları ile düşman olmaları arasında ciddi uçurumlar vardı. Bu doğrultuda büyüdük biz. Terbiyemizi de bu doğrultuda aldık. Hani Nazım’ın dediği gibi ‘Ben elmayı seviyorum diye, elmanın beni sevmesi şart mı?’ mantığında olduğu gibi insanlar birilerini sevmek için o kişilerin kendilerini sevmesini beklemezdi bizim yetiştiğimiz dönemde. Hal böyle olunca da birisini sevmemek için onun da sizi sevmemesini beklemeniz gerekmiyordu tabi. Özgürdü duygular. Ya da ben Ahmet’i sevmiyorum, sen de sevme gibi bir durum yoktu. Duygulara pranga vurulmamış, insanlar taraf tutar şekilde birbirlerini sevme ya da sevmeme gibi hislerini özgürce savunabiliyorlardı. Bu gün bu çok tehlikeli bir hal almış vaziyette. Siyasi olarak birisinin taraftarı olmanız kah işinizin bozulmasına, kah arkadaşlığınızın, dostluğunuzun ve maalesef hatta ağabey kardeşliğinizin bozulmasına kadar vardırılabiliyor. Bu durumu tetikleyen sebep ne? Sürekli kazanma ve sürekli iktidarda olma, ya da erki sürekli elinde bulundurma ihtirası. Maalesef öyle bir insiyatif yok. Çan eğrisi denilen bir doğru var. Her tepenin bir dibi olduğu gibi, her dibin de bir tepesi var elbet. Ancak en önemlisi ne biliyor musunuz? Allah var Allah. 
Beni tanıyan dostlar bilirler, Mevlana Celalettin Rumi’nin dediği gibi bilmeyenler de kendileri gibi bilirler. Gençlik Kolları yaşlarımdan beri siyasetin içerisinde belli bir duruşu temsil etmeye çalıştım. Birleştirici, pozitif, herkesi kucaklamaya çalışan bir anlayışı savunduğum gibi, dostlarıma, çalışma arkadaşlarıma da bu olguları aktarmaya çalıştım. Olmadı, başaramadım. Hayatımın her evresinde prensip edindiğim bu doğruları bulunduğum ortamlara bir türlü oturtamadım. Tam oldu derken, bir yerlerden bir açık verdi hep. Bu düzenin bir deliğini bulan ve o deliği büyütmek için yarış eden biri ya da birileri hep çıktı. Bunca yıldır bunların hiç birisi yıldırmadı beni. Dostlarımın tümü bilirler, siyaseten makam, mevki gibi bir beklentim hiç olmadı. Milletvekili olayım, Belediye Başkanı olayım, partinin kurullarına yazılayım, şurada ismim geçsin derdim hiç olmadı. Tam tersi, ben olmayayım önemli değil, arkadaşlarımı yazın diye her yerde mücadele verdim. Başaramamışım. 
Siyasetin içerisinde gruplaşmalar, hesabı olanların kurduğu, kurguladığı oyunlar, taktikler ve bir dolu ihtiras kokan, ego kokan, hırs kokan yapılanmalar son zamanların yeni Türkiye modeli oldu. Bu sadece birkaç partide değil, hemen her partinin kendi iç bünyesinde ortaya çıktı. Hatta son 15-20 yıla damgasını vuran AK Partinin son zamanlarda kendi içerisinde yaşadığı çatışma bunun en net göstergelerinden bir tanesi. 
İnsanlar prensipleriyle yaşarlar. Tüm Türkiye’yi saran bu siyasi oyunlar maalesef içerisinde yer aldığım benim partimi de sardı. Dostlukların, arkadaşlıkların, dava, ülkü, ağabey, kardeşliklerin vs. vs. her şeyin kişilerin ihtiraslarına, egolarına teslim olduğunu görmek, hele ki son kongre sonrası yaşananların bendeki yansımalarını yaşamak müthiş yordu beni. 
Yazık oldu. Siyaset yolunda her şeyi, her yolu mubah görenler, kentlerine, ülkelerine, ülkülerine bir şeyler katmak isteyen insanları mutsuz ettiler. Umutlarını kırdılar gelecekle ilgili. Olmadı. Ne büyüklere yakıştı, ne küçüklere. 
Kapattım şalteri. Siyasi hayata 49 yaşımda veda ettim. Partime, dostlarıma, küçük ve büyüklerime katmaya çalıştığım doğrularım bende kaldı. Herkesin doğrusu da kendisinde. Zaten beklentisiz bir yapıyla hareket ettiğim için tek üzüntüm kılıç yarası gibi aldığım birkaç söz oldu. O sözler ömrümün sonuna kadar çıkmayacak bir iz olarak ne zaman siyaset aklıma gelse gözümün önüne gelecek. 
Hayat çok kısa aslında. Dün çoktan bitti, yarın olacak mı bilmiyoruz. Hal böyle ise gün bir tek bu gündür. Onu da zindana çevirmek, hırs ve ihtiraslarla yok etmek insana yakışmaz. Ben en azından bana yakışmayacağını düşünerek veda ettim. 
Kimseye kırgın değilim. Ülküme hizmet yolunda aktif olarak yanınızda olamasam bile dualarım sizinledir. Bir gün insanların kendilerini değil de, memleketlerini ve içinde bulundukları toplumlarını düşündüğünü görebilirsem eğer dünyanın en mutlu insanı olacağım. Zor olacak biliyorum ama olur İnşallah. 

KOCAELİ FIRINCILAR ODASINA HELAL OLSUN…
Çocukluğumun geçtiği mahalledir Karabaş Mahallesi. Müneccim Arif Sokak, Şehit Musa Sokak hepsinde oturdum. Tabi ki mahallemizin fırına da hal böyle olunca Başak Ekmek Fırını oldu. Yani fırının kapısının üzerindeki boynuzları ile geyik kafatasının asılı olduğu zamanı bilenlerdenim ben. Ne zaman mahalleye gitsem, ki Annem hala orada oturur mutlaka uğrarım fırına. Sevgili Levent SAROĞLU ve Sevgili Murat ALOĞLU ile ayaküstü bile olsa gırgır şamata anlatırız mutlaka. 
Geçtiğimiz hafta Ankara dönüşü Annemde kalmıştım. Hal böyle olunca da geçerken fırından içeriye kafamı uzatıp hal hatır sormuştum bizim çocuklardan. Anlattık biraz eskilerden. Vedalaşıp çıkarken Sevgili Levent elime bir broşür tutuşturdu. ‘Al bunu oku. Bakalım beğenecek misin?’ dedi. İnanın o an okuma fırsatım olmadı ama broşürü katlayıp cebime attım. İstanbul’a geldiğimde, elbiseleri çıkartırken broşür elime geldi. Okuduğumda inanın gözlerim doldu. Tam bir Türkiye gerçeğini ortaya koyuyordu çünkü. Broşürü Kocaeli Fırıncılar Odası hazırlatmış. Çanakkale Zaferi haftası nedeniyle çok anlamlı bir broşür olmuş. Bu vesile ile uzun süredir oturup anlatmadığımız ve sohbetini özlediğim Fırıncılar Odasının Başkasın Sevgili Ali SARI’YI da anmış olalım. Ellerine emeklerine sağlık tüm oda emekçilerinin. 
Broşürün başlığı ‘LÜTFEN EKMEĞİNİZİ İSRAF ETMEYİN’ Altında da şunlar yazıyor;
‘Bir dilim ekmek onlar için çok kıymetli idi. Ya sizin için. 1915’te cephedeki 100.000 askerin bir aylık ekmeğini 2015’te biz bir günde çöpe atıyoruz. Her gün 6 milyon ekmek çöpe atılıyor. Bir yıllık ekmek israfı ile 500 okul, 80 hastane, 500 km yol yapılabileceğini biliyor muydunuz? Bu gün senin tok karnın için ÇANAKKALE’DE aç karınlar savaştı’ KOCAELİ FIRINCILAR ODASI…
Helal olsun size. Ellerim kızarana kadar alkışlıyorum bu broşürü düşünüp tasarlayanları. Halka dağıtanları. İnşallah bu tespitler insanların dikkatini çeker ve bu korkunç israfı en azından azaltabiliriz. İnşallah doğru ellere ulaşır ve inşallah uygular insanlar. Emeği geçenleri bir kere daha kutluyorum. Helal olsun…

CAM ŞEFFAFTIR..
Çok zengin ama cimri bir adam, bir bilgenin yanına gidip nasihat almak istedi. Bilge onu pencereye götürüp sordu:
‘Pencereye baktığında ne görüyorsun? ‘
‘Yoldan gelip geçen insanlar görüyorum. Bir de yolun kenarına oturmuş, dilenen fakir bir adam var.’
Bilge, başka bir odaya gidip elinde büyük bir aynayla döndü ve sordu:
‘Peki, bu aynaya baktığında ne görüyorsun? ‘
‘Kendimi.’
‘Yani artık başkalarını görmüyorsun! Farkında mısın, pencere camı da ayna da aynı maddeden, yani camdan yapılmışlar. Ama aynanın camının üstüne incecik bir gümüş tabakası kaplandığı için ona baktığında kendinden başkasını göremiyorsun. İşte insan kalbi de cam gibi şeffaftır, başkalarını görmemize engel değil vesile olur. Onlara merhamet besleriz o zaman.
Ama ne zaman ki altın, gümüş gibi dünya süsleriyle kalbimizi kaplarsak, o zaman sadece kendimizi görürüz. Kalbimizden de merhamet çekilip alınır. Yapman gereken, kalbini temizlemek. Altınları ve gümüşleri cebinde taşımak, kalbinde değil. O zaman bencillikten kurtulup başkalarına merhamet beslemeye başlarsın.’
Kalbimizi ilk anki saflık ve şeffaflıkta tutmak, onunla başka kalplere yol almak& Korunmaya muhtaçtır kalp; işgallere açık, oyalanmaya meyyal, ayartılmaya hazır& Kalbi korumak, en güç sorumluluğudur insanoğlunun.
En küçük bir leke, farkına varılmazsa kısa sürede kalbi boydan boya ele geçirir. Kalpteki önem vermediğimiz bir iz, az sonra yüzlerce iz bırakır peşinde. Günden güne, anbean kararır kalbin aydınlık çehresi. O nedenle, kalbini sık sık yoklamalıdır insan.
Kaygıların, kinin, öfkenin, bencilliğin kalbe ektiği tohumlar filiz vermeden sökülüp atılmalıdır oradan.

RENKLERİN USTASI..
Hindistan’da çok ünlü bir ressam varmış. Herkes bu ressamın yapıtlarını kusursuz kabul edecek kadar beğenirmiş ve onu “Renklerin Ustası” anlamına gelen Ranga Geleri olarak tanısa da kısaca Ranga Guru derlermiş.
Onun yetiştirdiği bir ressam olan Racigi ise artık eğitimini tamamlamış ve son resmini bitirerek Ranga Guru’ya götürmüş ve ondan resmini değerlendirmesini istemiş.
Ranga Guru;
Sen artık ressam sayılırsın Racigi. Artık senin resmini halk değerlendirecek.
diyerek resmi şehrin en kalabalık meydanına götürmesini ve meydanda en görünen yere koymasını istemiş. Yanına da kırmızı bir kalem koyarak halktan beğenmedikleri yerlere çarpı koymalarını rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.
Racigi denileni yapmış. Racigi birkaç gün sonra resme bakmaya gittiğinde görmüş ki tüm resim çarpılardan neredeyse görünmüyor. Çok üzülmüş tabii. Emeğini ve yüreğini koyarak yaptığı tablo kırmızıdan bir duvar sanki.
Resmi alıp götürmüş Ranga Guru’ya ve ne kadar üzgün olduğunu belirtmiş. Ranga Guru üzülmemesini ve yeni bir resim yapmasını istemiş. Racigi yeniden yapmış resmi ve gene Ranga Guru’ya götürmüş.
Ranga Guru resmi tekrar şehrin en kalabalık meydanına bırakmasını istemiş. Ama bu defa yanına bir palet dolusu çeşitli renklerde yağlı boya, birkaç fırça ile birlikte insanlardan beğenmedikleri yerleri düzeltmesini rica eden bir yazı bırakmasını istemiş.
Racigi denileni yapmış… Birkaç gün sonra gittiği meydanda görmüş ki resmine hiç dokunulmamış, fırçalar da boyalar da bırakıldığı gibi duruyor. Çok sevinmiş ve koşarak Ranga Guru’ya gitmiş ve resme dokunulmadığını anlatmış.
Ranga Guru demiş ki;
Sevgili Racigi, sen ilk resminde insanlara fırsat verildiğinde ne kadar acımasız eleştirebileceklerini gördün. Hayatında resim yapmamış insanlar dahi gelip senin resmini karaladı… Oysa ikinci resminde onlardan hatalarını düzeltmelerini istedin, yapıcı olmalarını istedin. Şunu hiç unutma sevgili Racigi, kötü yönde eleştirmek kolaydır, yapıcı eleştiride bulunmak ise eğitim gerektirir.
TEMEL’CE..
Temel oğluna sormuş: 
-Haçan bil bakayum su kaç derecede kaynar? 
-90 derecede kaynayi. 
-Uyy olur mu da 90 derecede kaynayan dik açidur.

GÜNÜN ÖZÜ…
Gönül han değil, dergahtır. Öyle paldır küldür girip çıkılmaz, günahtır. (Mevlana Celalettin Rumi)
Bu yazı toplam 239 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Cengiz Ağabey, konuyu anlayamamış
  • Acıtma
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37