1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kameralı yaşam
Kameralı yaşam

Kameralı yaşam

Keşke dünyada terör riski olmasa. Keşke dünyada hırsızlar, katiller, sapıklar bulunmasa. O zaman hiçbir güvenlik önlemine gerek kalmazdı. Ama ne yazık ki, dünyanın böyle bir şansı yok.

A+A-

Keşke dünyada terör riski olmasa. Keşke dünyada hırsızlar, katiller, sapıklar bulunmasa.

O zaman hiçbir güvenlik önlemine gerek kalmazdı. Ama ne yazık ki, dünyanın böyle bir şansı yok. İnsanların can, mal güvenliği, insanların huzuru için güvenlik önlemlerinin alınması, hepsinden önemlisi, olumsuz bir vakanın meydana gelmesinden sonra suçluları yakalamak yerine; olası olumsuzlukları ortaya çıkmadan önlemek devletlerin temel görevi haline gelmiştir.

Kabul etmek gerekir ki, huzur ve güvenliğin sağlanması için alınan her artı önlem, aslında korunmak istenen insanların özgürlüğünü de bir miktar kısıtlayacaktır.

İlimizde İzmit, Derince ve Körfez ilçede dünden itibaren “Kameralı Takip Sistemi”(mobese) devreye girdi.  İzmit, Derince, Körfez ilçenin tamamının, her köşesinin toplam 218 kamera ile izlenebilmesi elbette mümkün değil. Ancak, kent güvenliği için önemli bir gelişmedir.

İzmit’te Mobese sisteminin kurulması, en az 5 yıl öncesinden gündemdeydi. Türkiye’nin pek çok ilinde, hatta asayiş ve güvenlik açısından çok daha düşük risk taşıyan illerinde bile bu sistem kurulmuştu. Her konuda olduğu gibi, Mobese sistemi konusunda da sıra İzmit’e gelince, devletin parası bitiyordu.

Vali Ercan Topaca ilimizde göreve başlar başlamaz en önemli eksik olarak Mobese sistemi bulunmamasını tespit etti. Gitti Ankara’ya oradan girip, buradan çıktı ilk aşamada İzmit, Derince ve Körfez ilçede sistemin kurulması için gerekli parayı buldu. Dahası Vali Topaca, ilimizin diğer 8 ilçesi için de para temin etti ve ihaleyi yapıyor.

İnsanların sokakta, caddede dolaşırken kameralar tarafından takip ediliyor olması, kendisini hiç tanımayan bir polis memuru tarafından olsa da başka biri tarafından izlendiğini bilmesi, elbette hoş bir durum değil.

Ama günümüz teknolojilerinde artık bu tür bireysel özgürlükler zaten çok törpülendi. Terörden çok korkan ve aşırı önlemler alan batılı ülkelerin bazılarında, havaalanlarında güvenlik kapısından geçerken, polisler sizi tamamen giysisiz, çırılçıplak halinizle görebiliyorlar. Londra’da, Newyork’ta, başka terör riski olan büyük kentlerde güvenlik güçleri bütün sıradan insanların attığı her adımı izleyebiliyor.

Zaten bunlara da gerek yok. Artık devlet, bir vatandaşlık numaranızdan sizin şecerenize ulaşabiliyor. Cebinizdeki cep telefonu, cüzdanınızdaki kredi kartı sizin devlet ya da başka birileri tarafından izlenmeniz için yeterli.

Teknoloji hem çok ilerledi, hem de ucuzladı. Artık 1-2 bin TL’lik yatırımı göze alan iş sahibi, işyerini, fabrikasını kameralarla donatabiliyor, ofisinden, ya da evindeki bilgisayarından bütün personelini izleyebiliyor. Ya da insanlar evlerine kameralar koyuyorlar. Evdeki temizlikçiyi, çocuk bakıcısını bütün gün işyerlerindeki bilgisayar ekranından izleyebiliyorlar.

İzmit şehir merkezinde hemen hemen her işyerinin güvenlik kamerası var. Bu kameralar genellikle bir diğer kameranın görüş alanının bittiği yerden başlayarak alanı kontrol ediyor. Şimdi bunlara üç büyük ilçede 218 polis kamerası eklendi.

İzmit, Derince, Körfez ilçede ana caddeler, kalabalık sokaklar 7 gün 24 saat takip edilecek.

Bu sistemin ana kumanda merkezinde 21 polis memuru 24 saat görev yapacakmış. Bu iş için seçilmiş polis memurlarının da çok özel olması, yüksek ahlak ve insanlık standartlarında olması lazım.

Sistemdeki kameralar, kumanda merkezinden 360 derece döndürülerek ve istendiğinde zoom yapılarak kullanılabiliyor. Özel hayata meraklı, ahlaki yönden zayıf bir insanın elinde bu kameralar çok farklı amaçlarla kullanılabilir. Buna dikkat etmek lazım.

İzmit, şükürler olsun ki-en azından şimdilik- terör riski açısından güvenli bir kent. Ama İstanbul’a çok yakın olan, pek çok kaçış yolu bulunan İzmit, profesyonel hırsızların, hırsızlık, dolandırıcılık çetelerinin en önemli iş alanlarından biridir.

Şehir merkezinde çok işyeri soyuldu. Kasalar patlatıldı. İnsanların canı yandı. Müessese olarak biz yaşadık. İki yıl önce gazetemizin idare binası soyuldu. Kasayı açtılar. Hala çalıntı çeklerle uğraşıyoruz ve ne yazık ki suçlular yakalanamadı.

Kamera sistemi öncelikle İzmit’i en önemli faaliyet alanı olarak seçen profesyonel hırsızlık çeteleri üzerinde caydırıcılık etkisi yaratacaktır. Artık bilecekler ki hırsızlık girişimi kamera kayıtlarında görülecektir. Caydırıcılık etkisinin yanı sıra, 7 gün 24 saat izlenen kent merkezinde herhangi bir olumsuz harekete yönelik girişim polisler tarafından görülecektir.

Sabaha karşı şehrin ortasında etrafına bakınıp, soygun yapmak için uygun yer arayan

2-3 kişilik gruplar, veya bir kamyonet ya da minibüsle şehir merkezinde dolaşan bir çete mensupları daha soyguna girişemeden tespit edilebilecektir.

Polis şehir merkezinde suç işleme potansiyeli oluşturabilecek birliktelikleri, ya da herhangi bir kavgayı, çok olumsuz sonuçlar ortaya çıkmadan görebilecek, en yakındaki devriye ekiplerini oraya yönlendirerek, olumsuz bir olayı daha başlamadan önleyebilecektir.

Mobese sisteminin ağırlıklı olarak trafik kuralı ihlallerinde kullanılmasını dilerim. Malum,

D-100 İzmit geçişinden 07. 00-22. 00 arası ağır vasıta geçişi yasak. Yol üzerinde her yerde bu yasağı gösteren tabelalar var. Artık, kırmızı ışıkta geçen, hatalı sollama yapan, uygunsuz yerde duran araçlarla, yasak kararına rağmen D-100 şehir içinden geçen ağır vasıtaları tespit etmek çok kolaydır. Mutlaka bu yasakları ihlal edenler tespit edilmeli, cezaları kesilmelidir.

Mobese sisteminin, bu yönden de çok caydırıcı olacağına inanıyorum.

Artık İzmit, Derince, Körfez’de yaşayan herkes bilmelidir ki, 42 Evler yakınlarındaki bir binada polis memurları herkesin her hareketini 24 saat süreyle izliyorlar. Bunlar kayda alınıyor. Bu sistemle birlikte yeni bir yaşam biçimi başlamış bulunuyor. Ama mobese kuruldu diye işyeri sahiplerinin kendi güvenlik önlemlerinden vazgeçmesi de düşünülemez. Yine işyerinin soyulmasını istemeyenlerin kendi önlemlerini alması, kendi alarm sistemlerini kurması gerekiyor.

İzmit’te yıllardır konuşulan Mobese sisteminin sonunda kurulmasını sağlayan Sayın Vali Topaca’ya teşekkür borcumuz var. Keşke, insanları kendilerinin haberi olmadan birilerinin izleyebiliyor olmasına hiç gerek kalmasaydı.

Ama malum, zaman kötü.  Herkesin güvenliği ve huzuru için, çağdaş teknolojiyi kullanmak ve bu önlemleri almak gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.