1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Kamu görevlisi hediye almamalı”
“Kamu görevlisi hediye almamalı”

“Kamu görevlisi hediye almamalı”

Marmara Belediyeler Birliği ile Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu arasında imzalanan protokol doğrultusunda “Kamu Yönetiminde Etik” temalı eğitimler başladı. İlk eğitimde söz alan Kamu Görevlile

A+A-

Marmara Belediyeler Birliği ile Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu arasında imzalanan protokol doğrultusunda “Kamu Yönetiminde Etik” temalı eğitimler başladı. İlk eğitimde söz alan Kamu Görevlileri Etik Kurulu Uzman Eğitimcisi Kenan Topçu, belediye görevlilerinin hediye almaktan kaçınmasını önerirken ilgili kanun hakkında bildiler verdi. İlimizde de yakında bu eğitimlerin başlayacağı vurgulandı.

Marmara Belediyeler Birliği’nin Eminönü’nde bulunan birlik merkez binasında gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını yapan Birlik Genel Sekreter Vekili Züver Çetinkaya, “Başbakanlık Kamu Etik Kurulu Başkanı Prof. Dr. Bilal Eryılmaz ile Birlik Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katılımıyla nisan ayında imzalanan protokol kapsamında bir dizi eğitimler gerçekleştiriliyor. Yerel yönetimlerde etik, yolsuzlukla mücadele, şeffaflık, saydamlık ve hesap verebilirlik kavramlarının üzerinde detaylıca durulacak programları Bursa, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ ve Lüleburgaz’da da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

TOPLUM ÇIKARI ÖN PLANDA OLMALI

Çetinkaya’nın ardından sunuma başlayan Kamu Görevlileri Etik Kurulu Uzman Eğitimcisi Kenan Topçu, “Kamu görevlisinin tarafsızlığını, performansını, kararını veya görevini yapmasını etkileyen veya etkileme ihtimali bulunan, ekonomik değeri olan ya da olmayan, doğrudan ya da dolaylı olarak kabul edilen her türlü eşya ve menfaat hediye kapsamındadır. Kamu görevlilerinin hediye almaması, kamu görevlisine hediye verilmemesi ve görev sebebiyle çıkar sağlanmaması temel ilkedir. Mevcut kanuna göre Kamu görevlileri, yürüttükleri görevle ilgili bir iş, hizmet veya menfaat ilişkisi olan gerçek veya tüzel kişilerden kendileri, yakınları veya üçüncü kişi veya kuruluşlar için doğrudan doğruya veya aracı eliyle herhangi bir hediye alamazlar ve menfaat sağlayamazlar” diye konuştu. Kamu Görevlileri Etik Kurulu Uzman Eğitimcisi Kenan Topçu, sözlerini “Kamu yönetiminde etik olmak; toplum çıkarlarını kendi çıkarları önünde tutmak, kendilerini mali bakımdan başkalarına bağımlı kılacak bağlantılara girmemek, tarafsız olmak, hesap verebilir olmak, saydam, açık ve dürüst olarak bu ilişkileri yaşatmak şeklinde tanımlanabilir” diyerek tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.