1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Kamulaştırma mağduru üretici köylüler
Kamulaştırma mağduru üretici köylüler

Kamulaştırma mağduru üretici köylüler

İlimizi ilgilendiren çok önemli ve büyük iki proje var.Biri Kuzey Marmara Otoyolu… İkincisi Güney Marmara Otoyolu..

A+A-

Birinci proje, 3'üncü Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) bağlantılı başladı, devam ediyor. Kuzey Marmara Otoyolu’na paralel bir de Hızlı Tren Yolu yapılacak. Her iki yol, ilimizin kuzeyinden geçiyor.

Kuzey Marmara Otoyolu ve bunun paralelindeki Hızlı Tren Yolu ile ilgili bütün güzergahlar belli. Hatta, bu güzergahta “Hızlı kamulaştırma” için Bakanlar Kurulu kararı çıktı. Kamulaştırılacak araziler, parsel parsel, ada ada Resmi Gazete’de yayınlandı. Aslında yol inşaatı için  kamulaştırma kararı alınan arazilerin sahipleri rahatsız değil. Devlet güzel para önermiş. Kamulaştırma bedeline itiraz eden, mahkemeye giden falan da pek yok.

Derince‘nin kuzeyindeki İshakçılar bölgesinden,  Kaşıkçı Köyü’nden bir köylü okurum aradı. Bu bölge çok önemli bir tarım bölgesi.  Kamulaştırma kararı alınan topraklar da çok kaliteli tarım üretimi yapılan topraklar.
Okurum, kamulaştırılma kararı alınan bölgede arazisi olan bir köylü. Şunları söyledi:

“Bu topraklardan yol geçeceği, arazimizi devletin alacağı bildirildi. Verilen para güzel. Sevindik. Madem arazi kamulaştırılacak, geçen yıl ekmedik. Ama kamulaştırma yapılmadı. Vaat edilen para ödenmedi. Şimdi önümüzdeki yılı da kaçırıyoruz. Devlet paramızı verecek, arazimizi alacak mı belli değil. Toprağı bu yıl ekelim mi, ekmeyelim mi bunu da bilemiyoruz. Çaresiz kaldık. Bu yıl da ekmezsek, ürün almazsak, bir de kamulaştırma parası ödenmezse, gelecek yıl aç kalacağız.” 

Aslında benzer durum Güney Marmara Otoyolu için de var. Kuzey Marmara Otoyolu ilimize Uzunçiftlik’ten girip, Gebze’den çıkacak. Güney Marmara Otoyolu Kartepe’den girip, Yalova’dan çıkacak.

Güney Marmara Otoyolu’nun resmi güzergahı ilgili kurumlarda var. Birkaç kez değişti.  Bu güzergah hala halka resmen açıklanmadı. Bu güzergah üzerinde de çok değerli meyve bahçeleri, tarım arazileri var. Köylü, arazisi kamulaştırılacak mı, kamulaştırılırsa ne kadar para alacak bilmiyor. Meyve bahçesine baksın mı, ilaçlasın, çapalasın mı, tarım arazilerini eksin mi, yoksa beklesin de kamulaştırma bedelini mi alsın bilemiyor.

Hem insanlara yazık, hem ülkeye yazık. Bu arada birileri de yol güzergahları üzerindeki arazileri toplamaya çalışıyor. Devletin bu konuda elini çabuk tutması lazım. Kamulaştırma yapacaksa, bir an önce paraları ödemesi lazım. Yapmayacaksa veya gecikecekse, bunu da açıklasın. Köylü arazisini bir yıl daha ekecek mi, meyve bahçesine baksın mı, bıraksın mı bilsin. Buna göre davransın. 

Vali Bey’in samimiyeti beni çok etkiledi 

Perşembe günü öğlen saatlerinde aslında gazetede çok önemli bir konuğu ağırlamaya hazırlanıyordum. TBMM eski Başkanı, Dışişleri eski Bakanı, Türkiye siyasetinin bence en değerli, en önemli isimlerinden biri olan Hikmet Çetin, Ankara’dan Sefa Sirmen’i ziyaret için Kandıra T Tipi Cezaevin’e gelecekti. Hikmet Çetin’le birlikte Sirmen ziyaretine gelecek olan değerli dostum, Kültür Bakanlığı eski müsteşarı, İSU’nun eski yönetim kurulu üyesi Halit Toraman aradı, “Sefa Bey’le görüştükten sonra, gazeteye seni ziyarete geleceğiz” dedi. 

Heyecanla Hikmet Çetin’le tanışmaya hazırlanırken telefonum çaldı. Valilik Özel Kalem. “İsmet Bey, Sayın Vali şehit babası, sizin gazetenizin elemanı Hüseyin Özen Bey’i evinde ziyarete gidecek. Sizin de yanınızda olmanızı rica etti.” 
Vali Bey’in “Hüseyin”, benim “Fehmi “ dediğim şehit babasını ben de iki gündür görmemiştim. Kandıra’dan gelecek heyetin işi daha uzar diye düşündüm. Hemen bizim Şehit Babası Hüseyin Fehmi Özen’in Tütünçiftlik Yeniyalı Mahallesi’ndeki bayraklarla donatılmış evine gittim. Sayın Vali, tam dediği gibi saat 13.30’da evin önüne geldi. Körfez Kaymakamı, Körfez Belediye Başkanı, İlçe Müftüsü, asker temsilcileri de orada. 

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun gerçekten çok samimi bir halk adamı, devletin gülen, şefkatli yüzü olduğunu orada bir kez daha gördüm. Bizim Fehmi ile adeta ağabey-kardeş gibi olmuş. Fehmi Vali Bey’i kapıda karşıladı. Vali, Şehit Babası’nı kucakladı. Hep birlikte Özen Ailesi’nin evine girdik.  Vali şehidin annesi, kardeşleri ile yine çok içten şekilde kucaklaştı.  Olağanüstü güzel bir konuşma yaptı. İlçe müftüsü önce Kuran-ı Kerim okudu, sonra şehitler için dua yaptırdı. Vali Güzeloğlu, Şehit Abdülsamet’in kız ve erkek kardeşlerine eğitim durumlarını sordu. Annesine “Ne isteğiniz olursa, ne sıkıntınız olursa bana bildireceksiniz” dedi. Benim kardeşim Fehmi’ye döndü, “Hüseyin, laf olsun diye söylemiyorum. Ben sizin emrinizdeyim. Bunu bileceksin” dedi. 

Gerçekten etkileyici bir ziyaretti. Vali ve beraberindekiler, Özen Ailesi’nin evinden çıkıp, aynı gün Kayseri’de şehit olan, yine Körfez ilçede yaşayan ikinci şehidin evine geçtiler. Ben gazeteye döndüm. Sayın Hikmet Çetin’le tanışma fırsatını kaçırdım. Ama Kocaeli’de “Adam gibi adam” bir Vali’nin olduğunu bir kez daha gördüğüm için, Şehit Babası Fehmi ile kucaklaşıp, onu özlediğimi söyleme fırsatı bulduğum için mutluydum. 

Sefa Sirmen’den yine kucak dolusu  selam var 

25 Haziran’da vicdanların en azından İzmit’te yaşayan vefalı insanların vicdanlarının kabul etmeyeceği gerekçeler açıkça bellidir ki FETÖ kumpası ile cezaevine konulan Sefa Sirmen için artık tahliyeye yönelik geri sayım hızlandı.  Sirmen, en geç 6 veya 7 Şubat’ta hiç müstahak olmadığı cezasını tamamlayıp, cezaevinden çıkmış olacak. 
Halen Kandıra T Tipi Cezaevi’nde yatan Sefa Sirmen’e,  cezaevi koşulları içindeki en yüksek seviyeden ziyaret Perşembe günü gerçekleşti. Daha önce CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Sirmen’e KOÜ Tıp Fakültesi’nde tedavi görürken ziyaret etmişti. TBMM eski Başkanı, Dışişleri eski Bakanı Hikmet Çetin, Perşembe günü T Tipi Cezaevi’nde Sirmen’i ziyaret etti. 

Ziyaret sonrası Ankara’ya dönüş yolunda Sayın Hikmet Çetin ve yanında bulunan değerli dost Halit Toraman ile telefonda konuştum. “Nasıl benim ağabeyim? Oralarda ne yapıyor?” diye sordum. İyi görmüşler. Hikmet Çetin, eski müsteşar Halit Toraman ve Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar birlikte ziyarete gitmişler. Gerekli izinleri Ankara’dan almışlar.  Cezaevine gelişinde Hikmet Çetin büyük bir itibarla karşılanmış. Sirmen’le açık görüş yapmışlar. Çay, kahve ikram edilmiş. Hikmet Çetin gibi önemli bir ismi ilimize, cezaevi ziyaretine gelişinde, CHP Kocaeli örgütünden bir kişinin bile karşılamamış olması elbette büyük ayıp. İl Başkanı Sarıbay, İstanbul’da Ali Akdemir ile ilgili duruşmayı takibe gitmiş. Keşke il yönetiminden birisi de Hikmet Çetin’i cezaevi kapısında karşılasaydı. 
Neyse. Sirmen’in rahat olduğunu, moralinin yüksek olduğunu anlattılar. Az kaldı, bir aydan 2 hafta fazla. Sefa Sirmen’den bütün dostlarına kucak dolusu selam var. O cezasını tamamlayıp,  dışarı çıktığında, bu şehirde birilerinin yüzünün çok kızaracağını, kendilerini çok mahcup hissedeceğini tahmin ediyorum. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum