1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. KANAL İSTANBUL
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

KANAL İSTANBUL

A+A-

Kanal İstanbul projesi ilk defa gündeme taşınmasından itibaren siyasi proje olarak değerlendirildi. Bütün dünyada eşsiz bir güzellik olarak kabul edilen İstanbul boğazının benzeri yapay bir güzelliğin sahiplenilmesini sağlayacak siyasi yaklaşım olarak sergilendi. Ekonomik, teknolojik, hukuki, uluslararası, çevresel, jeolojik, kültürel, sosyal, siyasal vb. bütün yönleriyle değerlendirilip, kabul edilebilirliğe taşınması sağlanamadı. Çılgın proje olarak ilk defa gündeme getirilmesinden itibaren geçen 8 yıllık sürede, faydaları, zararları iktidar partisi siyaseti üzerinden tartışıldı. İstanbul ve Türkiye için çok önemli olan ve bütün dünyanın dikkatini çeken kapsamda olan projenin siyasi öncelik haline getirilmesi karşıtlık üzerinden sürdürülen siyasi alışkanlıkları yeniden gündeme taşıdı.

PROJENİN YERİNDELİĞİ

Kanal İstanbul projesinin, ekonomik, teknolojik, hukuki, uluslararası, çevresel, jeolojik, kültürel, sosyal, siyasal vb. yönleri üzerinden uygunluğu, uzmanlık alanlarıyla ilgili bilimsel çalışmalarla ortaya çıkacaktır. Konuya ilgi duyan siyasiler ve uzmanlar kendi alanları üzerinden yaptıkları çalışmaları veya bilgileri, kamuoyu ile paylaşmayı yoğunlaştırdılar. Siyasi proje, bilimsel çalışmalarla, bilgilendirme, tanıtım, değerlendirme ve tartışmalarla kabul edilebilir konuma taşınamadığı için yapılan çalışmalar ve açıklanmalar, siyasi partilerin konumlarına göre değerlendirilmektedir. Her hangi bir projenin veya uygulamanın, kamu yararı kapsamında yerindeliğinin belirlenmesinde etkin olan siyaset bu kapsamdaki projenin yerindeliğini belirlemekte zorlanmaktadırlar. Yapımı, kullanımı, faydaları, zararlarıyla ilgili mutlak taşıyıcı halk olduğu için siyasetin karşı karşıya kaldığı konum dikkat çekici hale gelmiştir. Projenin uygulanabilirliğinin İstanbul halkının onayına sunulup sunulmaması tartışmalarının kabul edilebilirliğe taşınması bu nedenlerle zorunluluk haline gelmektedir.  

KARŞITLIK SİYASETLERİ

Türkiye’nin yakın geleceğini etkileyip, şekillendirebilecek projenin, karşıtlık üzerinden eski alışkanlıklarla tartışılması, en kapsamlı ve en büyük karşılaşma olması ihtimalini kuvvetlendirmektedir. İktidar partisi siyasetinin, vesayet sistemini aşma mücadelesi anlayışıyla sürdürülmeye devam etmesi, kendisini aşıp, yeniden üretememesi, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamaması, Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanamamasıyla ilgili tartışmaları yoğunlaştırmıştı. 31 Mart yerel seçimlerinde ortaya çıkan Türkiye gerçekliği iktidar partisi siyasetine yapılan en önemli yerel uyarı niteliğindeydi. İktidar partisinin var oluşunu, kabul görmesini, en fazla iktidarda kalmasını sağlayan yerel yönetimlerdeki temsili yapabilirlik konumuna halk belirginleşen ihtiyaçlar nedeniyle en büyük uyarıyı yapmıştı. İstanbul kanalı üzerinden, eski alışkanlıkların sürdürülmesini sağlayacak yaklaşımlarla, iktidar partisi siyasetinin sürdürülebilirliğini sağlamak yaklaşımı bu nedenlerle en önemli ve en etkin yarış olma özelliğine ulaşmıştır. İstanbul kanalı üzerinden sergilenen siyaset, galip gelenin hangi siyaset olduğuna bakılmaksızın, karşıtlık üzerinden sürdürülen eski siyasi alışkanlıkların sürdürülemez hale gelmesini sağlayabilecek önemdedir.

KANAL İSTANBUL ÜZERİNDEN ALTERNATİFLİK

Kanal İstanbul projesi çok önemli, siyasi kırılma noktasının belirleyicisi olması yönüyle yönetilemez durumda değildir. İktidar partisi, sürdürdüğü hakim siyaset alanında, uluslar arası sorunlar alanında ulaştığı pozisyonda, ekonomik ve demokratik alanda, daha fazla zarar göreceğini hissettiği anda, yeniden değerlendirelim deme imkanına sahiptir. Ana muhalefet, iktidar partisinin yeniden değerlendirelim pozisyonunu alternatifliğe ulaştıracak siyasete sahip olmadığı için iktidar hedefine yönelik kabul edilebilirliğe taşıyamayacaktır. İktidarı partisini, en önem verdiği projede geriletmiş olması, içerisinde bulunduğu pozisyonu sürdürmesine yardımcı olacaktır.

Bu yazı toplam 806 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.