1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KANALİSTANBUL: Büyük Düşünün!..
KANALİSTANBUL: Büyük Düşünün!..

KANALİSTANBUL: Büyük Düşünün!..

Kanalistanbul'un ilk proje müellifi rahmetli Mimar Sinan... "Büyük düşünme"nin mahsulü bir proje. Rahmetli Turgut Özal, sürekli olarak "Büyük düşünün" derdi. Fatih Sultan Mehmet'ten alıntı...

A+A-

Kanalistanbul'un ilk proje müellifi rahmetli Mimar Sinan...

"Büyük düşünme"nin mahsulü bir proje.

Rahmetli Turgut Özal, sürekli olarak "Büyük düşünün" derdi.

Fatih Sultan Mehmet'ten alıntı yaparak; şunu da söylerdi Özal:

"Benim irademin ulaştığı yere, onların hayali yetişemez"...

Bu perspektifte TL'yi konvertibıl hale getirdi Özal, tüm kambiyo rejimini değiştirerek.

Böylesine "Büyük düşünerek", Sultan Abdulhamit Han, "Hicaz demiryolu"na start verdi. Hicaz Demiryolu, tüm Müslüman dünyasında toplanan paralarla ve büyük oranda Türk Mühendisler ve işçiler sayesinde Şam'da inşa edilmeye başlayıp Medine'ye ulaştı.

Cumhuriyet'in en fakir yıllarında Ankara'dan Erzurum'a uzanan kara ve demiryolu ağı, yine "Büyük düşünme" ile ilintili projeksiyonlar bütünüdür.

Bölgesel barış ve toplumsal iktisadi entegrasyonu amaçlamak istiyorsak, kendi içimizde ve komşu ülkelerle entegrasyon öncelikli hedefimiz olmalı.

Konya-Halep'e, Sivas-Erzurum-Tahran ve Tiflis'e bağlandığı ölçüde, bölgesel liderliğimiz tescil edilmiş olacaktır.

İstanbul'dan Erbil'e ve Süleymaniye'ye kalkan her uçak iktisadi ve siyasi önderliğimizin Ortadoğu-Mezopotamya ekseninde yeniden teyidi anlamına gelecektir.

1492'de Granada ve Kordoba'yı alarak Endülüs Medeniyeti'ne son veren Kastilya Kraliçesi İzabella ile Katolik Ferdinand'ın zulmünden kaçanları Anadolu'ya deniz yoluyla ulaştıran da işte bu "büyük düşünme" projelerinden biriydi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kanalistanbul Projesi" ni bu tarihsel ve sosyo-ekonomik derinliğiyle ele almak gerekir.

"Aşağılık kompleksi" ile, sürekli olumsuzluklar enjekte eden bir zihniyetin elbette toplumumuza "çağ atlatma" şansı ve imkanı olamaz.

"İstanbul'u sevmezse gönül, aşkı ne anlar!" diyen Yahya Kemal'in tasavvur ve tahayyülüne uygun bir proje bu.

Doğu Roma'dan günümüze gelen Basileus, kaiser'den tutun da imparator,padişah,halife-i ruy-i zemin,han patentli yöneticilere kadar iz bırakan kaçının eseri 21. yüzyıla ulaşmış?!

"Yedi Tepeli Şehir" de,günümüzde bile İmparator 2. Justinyen'in yaptırdığı Ayasofya'yı hayranlıkla seyretmiyor mu tüm dünya?

Fatih Sultan Mehmet Han'ın, Fatih Camii ve külliyesi; Kanuni'nin tuğrasını ve Koca Sinan'ın imzasını taşıyan Süleymaniye Camii, günümüzde hepimizin ruh dünyasını okşamıyor mu?

1. Konstantin'den günümüze ulaşan Sultan Ahmet Meydanı, mega bir proje değil mi?

İstanbullu Balyan Ailesi'nin eserleri olan camiler,saraylar,ortak kültürümüzün eserleri değil mi?

Cumhuriyet döneminin Asya ile Avrupa'yı buluşturan Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk Köprüleri de işte bu "büyük düşünme" kültürünün ürünleri...

Şair Nedim'in "Bir sengine yekpare, acem mülkü fedadır" dediği İstanbul için büyük düşünen bir Başbakan'ımız var: Recep Tayyip Erdoğan!...

İçinden iki deniz geçen İstanbul'u hayal etmek bile hepimizi heyecanlandırmıyor mu?

Kanalistanbul'u bir de sosyo-psikolojik yönden düşününce tarihin derinliğinden günümüze ulaşan bir sevinç ve kıvanç kaplayacak ruh dünyamızı ve aşağılık kompleksinin manyetik alanından çıkamayan siyasilere zaman tünelinde tebessüm edeceğiz sadece...

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.