1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Kandıra Gıda OSB işi neden unutuldu?
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Kandıra Gıda OSB işi neden unutuldu?

A+A-
Benim penceremden bakıldığında, ilimizin geleceği hiç parlak gözükmüyor. 
İzmit Körfezi’nde limanlar büyüyecek.. Limanların büyüyüp, yaygınlaşmasına paralel olarak öncelikle Kartepe ilçesindeki geniş alanlar lojistik merkezleri ile dolacak. 
Gemiler, uçaklar, trenler, TIR’lar, Türkiye’nin yükünü bu şehre getirecek, götürecekler. Yeni sanayi kuruluşları ilimize gelecek, yeni fabrikalar kurulacak. 
İzmit’te başta Yenimahalle, Cedit-Erenler-Topçular bölgeleri varken; Gölcük’te harap bitap Denizevler Mahallesi dururken, belediye eliyle kentsel dönüşüm işine Kartepe’nin Emekevler Mahallesi’nden başlanması fikrinin içinde bile bazı hinlikler olduğunu düşünüyorum. 
……..
Bu kentte pek çok şey yanlış yapılıyor. Açıklandığında doğru gözüken kimi projeler ise, nedense hayata geçirilmiyor. 
Dünyanın önünde çok ciddi bir gıda sorunu var. Günümüzde dünyada petrol fiyatları hızla düşüyor. Birkaç ay önce bir varil petrol 130 Dolar civarındaydı. Şimdilerde 80 Dolar’da. Yakında bir varil ham petrol fiyatının 50 Dolar’ın altına inebileceği konuşuluyor. 
Ama süt fiyatına, peynir, yoğurt, zeytin, bakliyat, sebze fiyatlarına bakın.. Bütün dünyada yükseliyor. Dünyada bir yandan nüfus, tüketim artıyor, diğer yandan tarım alanları küçülüyor.  Çok yakın gelecekte, sebze, meyve, hayvansal ürünler daha da pahalı, değerli hale gelecek. 
AKP iktidarı döneminde bu kent için hazırlanmış ve açıklanmış en önemli ve bence heyecan verici projelerden biri Kandıra Gıda OSB projesiydi. İlimizde hayırlı hayırsız her projeye karşı çıkmayı marifet sayan bazı çevreler Kandıra Gıda OSB Projesine de karşı çıkmışlardı. Oysa, o projede,  hep kolay kazanç hesabı yapan birkaç sanayicinin, bölge köylüsünün toprağını alırken kazık atma sevdası dışında yanlış birşey yoktu. Kamulaştırma bedellerine itiraz eden ve haklı olan yer sahibi köylüler yargıya gittiler. Birkaç uyanık sanayicinin vurgun planı da suya düştü. 
Aslında Kandıra Gıda OSB için teknik, hukuki hiçbir engel yok. OSB’nin tüzel kişiliği de devam ediyor. Ama, bölgedeki arazileri çok ucuza kapatma sevdasına kapılıp, bu işin içine giren kimi sanayiciler, yargı kararları ile arazi fiyatları normal bedellerine yükselince yan çizmeye başladılar. 
Hiç unutmuyorum; 2009 yılında o sıralar Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Nihat Ergün’le sohbet ediyorduk. Ergün,  kurulmasında öncü olduğu Kandıra Gıda OSB alanında 2010 yılı başından itibaren fabrika temellerinin atılacağını, 2011 yılında ilk fabrikaların üretime başlayacağını söylemişti. 2012 yılını bitiriyoruz. Ortada hiçbir şey yok. Kandıra Gıda OSB’nin geleceği belirsiz. 
Oysa, Kandıra bölgesindeki insanlar üretiyor. Ben zaman zaman Çarşamba günleri Kandıra Pazarına giderim. Köylü yoğurt yapıyor. Manda sütünden. Peynir yapıyor. Yoğurtlar uyduruk plastik kapta, peynirler kirli naylon poşetler içinde, Pazar yerinde yere oturmuş Kandıralı kadınlar tarafından satılmaya çalışılıyor. 
Gidin Kandıra pazarına. Mevsimine göre ıspanak ve pırasanın, enginarın, kabağın, kabak çekirdeğinin en kalitelisini bulursunuz. Bölgede bütün zorluklara rağmen hayvancılık, süt-yumurta üretimi yapılıyor. Kandıra’nın Hindi Çiftliği kapansa da, hala köy tavuğunun en lezzetlisi üretiliyor. O bölge fındık gibi endüstriyel tarım ürünlerini de üretiyor. 
Ama Kandıra köylüsü mutsuz. Malı para etmiyor. Çünkü bu tarım ve hayvancılık ürünlerini alıp işleyecek fabrika yok. Bu yüzden Kandıra boşalıyor. Kandıra köyleri boşalıyor. Yakın gelecekte en değerli ürün gıda ürünleri olacak. Ama toprağından para kazanamayan köylü, üretimden çekiliyor. 
Kandıra Gıda OSB kurulsa, burada sebzeleri, meyveleri işleyecek, sütü, tavuğu, yumurtayı işleyecek fabrikalar kurulacaktı. Makarna, bisküvi fabrikası, fındık fabrikası kurulacaktı. Meyve suyu, hazır donmuş gıda tesisleri kurulacaktı. Üretici köylü, malını değerine, toptan satacak, bölgedeki binlerce kişi düzenli iş sahibi olacaktı. 
Kandıra Gıda OSB projesi, bu kent için, özellikle Kandıra bölgesi için geleceğe dönük en önemli proje olacaktı. Kandıra’yı turizm bölgesi ilan ettiler, taş taş üstüne koymadılar. Kandıra’da Gıda OSB gelecek dediler, yıllardır bir tane fabrika yaptıramadılar. Kandıra, T ve F tipi cezaevleriyle anılır hale geldi. 
Kartepe’de en verimli tarım alanları Lojistik depolarına veriliyor. İzmit Körfezi limanlara peşkeş çekiliyor.  Kandıra Gıda OSB geleceğe yönelik bölge için en hayırlı projeydi. Neden feda edildi, neden peşi bırakıldı anlayamıyorum. 
İl genelinde OSB’lerin yönetim kurulu başkanları valilerdir.  İlimizin yeni Valisi Güzeloğlu’ndan rica ediyorum.  Gebze bölgesindeki Alikahya bölgesindeki OSB’lere yeni, çevreyi kirleten fabrikalar gelsin diye çalışmak yerine, şu Kandıra Gıda OSB projesini canlandırsın. Burada kurulacak, gıda ürünlerini işleyecek fabrikaların çevreye de olumsuz etkisi bulunmayacak. 
Hem garibim Kandıra köylüsünün ürünleri değerlenecek, hem o bölgenin sürekli köyünü terk eden işsiz gençleri için iş alanları açılacak.  Kandıra Gıda OSB projesi, aşırı kar hırsına, arsa rantına alışmış gözü doymaz birkaç sanayici patronun hırsına kurban edilmesin. 2015 yılında bu projenin fiili uygulamaları artık mutlaka başlamalıdır. 
Daha çok gıda üretmeye, üretilen gıdanın modern tesislerde işlenerek piyasaya sürülmesine hem bölgemizin, hem dünyanın çok ihtiyacı var. Birkaç yıl sonra bir kilo ıspanak, bir litre süt, 1 varil petrolden daha değerli hale gelecek. 
Bu yazı toplam 1419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.