1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandıra GOSB için “Durdurma” kararı
Kandıra GOSB için “Durdurma” kararı

Kandıra GOSB için “Durdurma” kararı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün kent gündemine getirdiği, zaman zaman siyaseten de tartışılan Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak devam eden kamulaştırma işlemleri

A+A-

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün kent gündemine getirdiği, zaman zaman siyaseten de tartışılan Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili olarak devam eden kamulaştırma işlemleri hakkında Kocaeli 1 nci İdare Mahkemesi “Yürütmeyi durdurma” kararı verdi.

BİR VATANDAŞIN İTİRAZI

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi için ilan edilen alanda, vatandaşlara ait toprakların kamulaştırma işlemleri başlamıştı.  Kandıra ilçesi Kocakaymaz köyünde, kamulaştırma alanı içinde arazisi bulunan Necati Öztürk isimli vatandaş Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Valiliği hakkında  Kocaeli İdare Mahkemesi’nde dava açarak imar planı değişikliklerinin ve kamulaştırmanın durdurulmasını talep etti.

OYBİRLİĞİ İLE KARAR ÇIKTI

Kocaeli 1 nci İdare Mahkemesi,  bölgede mahkemece keşif ve incelemelerin yapılması, bilirkişi raporlarının hazırlanmasına kadar Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölge adına, bölgede kamulaştırma işlemleri için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Üç hakimin oy birliği ile aldığı karara göre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu bölge ile ilgili 1/5000 ölçekli nazım imar planı ile ilgili olarak da yürütme durduruluyor. Bu durumda, Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesinin fiilen hayata geçmesi ya tamamen imkansız hale gelecek, ya da çok gecikecek.

CİMRİ DAVRANDILAR BÖYLE OLDU

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi yapımı için seçilen, imar planları değiştirilen arazilerin önemli bölümü, tarım alanı içinde kalıyor. Bölgedeki toprak sahipleri, kamulaştırma için belirlenen ve çok düşük olduğu herkes tarafından kabul edilen birim fiyatlara tepki göstermiş, ya bedelin arttırılmasını, ya da bu projenin başka bölgeye kaldırılmasını istemişlerdi. Ancak idare hem düşük fiyatla kamulaştırmada, hem de projeyi bu arazide uygulamakta ısrar etti. Vatandaş bu nedenle mahkemeye gitti.

(Çetin Gürol)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.