1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandıra OSB konusunda Ergün’e güvenmek gerekiyor
Kandıra OSB konusunda Ergün’e güvenmek gerekiyor

Kandıra OSB konusunda Ergün’e güvenmek gerekiyor

Bu kentte, tarım alanlarının sanayicilere peşkeş çekilmesi, OSB adıyla büyük sanayicilere altın tepsi içinde sürülen alanlardaki vatandaş, köylü arazilerinin devlet tarafından kamulaştırılıp...

A+A-

Bu kentte, tarım alanlarının sanayicilere peşkeş çekilmesi, OSB adıyla büyük sanayicilere altın tepsi içinde sürülen alanlardaki vatandaş, köylü arazilerinin devlet tarafından kamulaştırılıp, sahiplerinin elinden alınması; İzmit Körfezi kenarlarında liman, iskele yapılması; deniz doldurularak mevcut liman ve iskelelerin büyütülmesi konusunda en çok ve en sert tepkiyi veren kişilerin başında gelirim.

OSB’ler için arazilerin kamulaştırılmasına çok karşı çıktım. Pek çok kişiyi kendime düşman ettim. Ticari kaygıları, olası büyük menfaatleri elimin tersi ile ittim, bütün liman projeleri ile, bütün deniz dolgusu girişimleri ile mücadele etmeye çalıştım.

Diyeceksiniz ki, hangisinde başarılı oldun? Düzen kurulmuş, tıkır tıkır işliyor.

Yeniköy sahiline Bingo gibi bir kurumun gelmesi bu kente yapılmış en büyük ihanetlerden biriydi. Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi, tarım alanlarında büyüdü. Muallimköy’de, Gebze bölgesinde vatandaşın, köylünün arazisi üç kuruşa devlet tarafından alındı, sanayicilere aynı fiyattan verilip, büyük rant aktarıldı.

Kibar Organize Sanayi Bölgesi, Alikahya Organize Sanayi Bölgesi, tarım alanları hiçe sayılarak kamulaştırmalarla kuruldu.

Türkiye’nin, özellikle Kocaeli’nin artık sanayi ile değil, tarım ve hayvancılıkla büyüyeceğini düşünenlerdenim. Ama bütün bunlara karşın, Kandıra’da kurulması gündemde olan Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nin oluşumuna yönelik  “Tarım alanları elden gidiyor. Vatandaşın arazisi kamulaştırılıp, sanayiciye peşkeş çekiliyor” çığlıklarını doğru ve haklı bulmuyorum.

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi, Kandıra yolu üzerindeki F Tipi Cezaevinin kuzeydoğundaki alanda kurulacak. Bu amaçla,  bölgedeki Kocakaymaz, Üğümce, Goncabayır, topluca köylerindeki bir miktar arazinin kamulaştırılması gerekiyor.

Pazar günü, CHP’li bazı siyasetçilerin öncülüğünde Kocakaymaz’da köylüler toplandılar. “Bizim verimli arazilerimiz için, taşlık arazi diyorlar. Atalarımızdan kalan arazileri 3-5 kuruşa elimizden alıp, sanayiciye peşkeş çekecekler”  diyerek, Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi’ne karşı çıktılar.

Bu tepkileri haksız ve gereksiz buluyorum.

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesi, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün projesidir. Kandıra bölgesi, ilimizin diğer bölgelerinden çok farklıdır. Bugün Türkiye’de en çok göç veren, işsizlik yüzünden Büyükşehirleri, özellikle İzmit’e en çok insan ithal eden bölge Kandıra’dır.

Köylünün toprağı var. Üretmek istiyor, hatta üretiyor. Ama bu malını satacak pazar bile bulamıyor. Çarşamba günü Kandıra’da kurulan pazarda, İzmit’teki pazarlarda bu ürünleri satmak yetmiyor.

Bu yüzden Kandıra köylüsü zaten uzun süredir toprağını satıyor, İzmit’e göçüyor. Kandıra köylerinde 8-10 yıl önce yüzlerce çocuğun okuduğu ilköğretim okulları, artık bu köylerde çocuk kalmadığı için kapanıyor. Müthiş işsizlik, yoksulluk ve buna bağlı bir kaçış var.

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulursa, bu büyük yatırım, bölgenin makus talihini değiştirecektir.

Elbette bu yatırımın yapılması için kamulaştırılacak arazilerin sahiplerine, arazilerin değeri kadar bedel ödenmesi için hep birlikte çalışmalıyız. Bunun için mücadeleye ben de varım. Ama “Bu OSB kurulmasın. Buralar tarım alanı kalsın” demek çok doğru ve bölge halkının çıkarına bir yaklaşım değildir.

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kurmak, yatırım yapmak için sırada bekleyen pek çok sanayici var. Hatta, gelen fabrika kurma talepleri yüzünden, başlangıçta bu iş için ayrılan ve kamulaştırılmasına karar verilen arazinin de yetmeyeceği, yeni alanlar arandığı biliniyor.

O bölgede, otomobil fabrikası, lastik fabrikası, kimyasal madde üreten fabrikalar kurulmayacak. Kandıra Gıda Organize Sanayi bölgesinde, buğdayı, arpayı, irmiği işleyen, meyve ve sebzeleri paketleyen, değerlendiren, eti, sütü işleyecek fabrikalar kurulacak.

Un fabrikaları, hayvan yemi fabrikaları, bisküvi, makarna üreten fabrikalar, entegre et, süt tesisleri kurulacak.

Cezaevinin kuzeydoğusundaki geniş bir alan fabrikalarla dolacak ama, Kandıra bölgesindeki diğer tarım alanlarında üretilen tarım ve hayvancılık ürünleri için çok yeni, çok büyük ve hazır bir pazar açılacak. Bu fabrikalar o bölgedeki köylünün ürünlerini alacak. Daha verimli, daha kaliteli ürün almaları için köylüyü teşvik edecek.

Dahası, bu bölgede kurulacak gıda maddesi üreten fabrikalarda, 10 bin civarında insan çalışacak. Kadınlar, erkekler iş bulacaklar. Göç duracak, İzmit de rahatlayacak.

Ben Nihat Ergün’e özellikle akçeli işlerde çok güvenirim. Sanayi ve Ticaret Bakanı, mevcut OSB’lerde arazisi bulunan ama bugüne kadar yatırım yapmayan büyük firmalara da rest çekmiş. OSB’lerde değerlendirilmeyen arazilerin bu kurumların elinden alınıp, yatırım yapacak kurumlara verileceğini açıkladı.

Ergün, o bölgedeki köylülerin hakkını yedirmez. Köylünün arazisini 3-5 kuruşa alıp, sanayiciye peşkeş çekmez. Arazi sahipleri otursunlar, devletle çatır çatır pazarlık yapsınlar. Zaten bu tür olaylarda toprak sahibi, kamulaştırma için teklif edilen parayı beğenmezse, yargıya gidip, hakkını arayabilir.

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi kurulmalıdır. Bu bölgeyi kurtaracak böylesi büyük bir proje, kısır siyasi çekişmelere malzeme yapılmamalıdır.

Kandıra OSB, Arslanbey OSB, ya da Alikahya OSB değildir. Dilovası’nı, Çayırova’yı Gebze’nin köylerini yok eden OSB’lerden hiç değildir.

Kandıra’yı turizm bölgesi yapamadık. Kandıra’yı potansiyeline rağmen tarım ve hayvancılık merkezi de yapamadık. İnsanlar işsiz bırakıldı. Toprağı para etmedi, ürünü pazara ulaşamadı. Şimdi Kandıra Gıda OSB ile, bölge için bir fırsat var.

Nihat Ergün’e güvenmek, bölgedeki toprak sahibi köylünün kuruş hakkını yedirmeden bu projeyi desteklemek gerekiyor. O bölgede tarım ve hayvancılık ürünlerini işleyecek 40-50 fabrika kurulursa, hem sosyal, hem ekonomik açıdan bölgeye çok önemli katkı sağlayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.