1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandıra OSB’ye karşı çıkmak doğru durmuyor
Kandıra OSB’ye karşı çıkmak doğru durmuyor

Kandıra OSB’ye karşı çıkmak doğru durmuyor

Bu konuyu bir süre önce yine yazmıştım. Kentin gündeminde, özellikle siyasetin gündeminde son günlerde yine çok fazla yer alıyor. Kocaeli’de tarımın, hayvancılığın önemsenmesini, tarım alan

A+A-

Bu konuyu bir süre önce yine yazmıştım. Kentin gündeminde, özellikle siyasetin gündeminde son günlerde  yine çok fazla yer alıyor.

Kocaeli’de tarımın, hayvancılığın önemsenmesini, tarım alanlarının korunmasını, artık bu bölgede yeni sanayi yatırımları yapılmaması gerektiğini en çok işleyen, savunan insanların başında geliyorum. Ama Kandıra’nın durumu farklı. Kandıra için, özellikle Kandıra’nın köyleri için mutlaka bir şeylerin, üstelik biran önce yapılması gerekiyor.

Osman Pepe’nin Bakan olduğu dönemde, Kandıra Turizm Bölgesi ilan edildi. Ama gereği yapılmadı. Zaten Kandıra’da turizm yatırımı yapsanız, sahilde, denizden en fazla 1-2 kilometre derinliğe kadar bir faydanız olabilir. Bu da, Karadeniz’in yaz mevsimi süresi kısa olduğu için, çok fazla bir anlam ifade edemez.

Hayal kurmayı bırakmak lazım. Kerpe’yi, Kefken’i, Kovanağzı’nı, sahildeki diğer bölgeleri, bir Bodrum, bir Çeşme yapamazsınız.

Bir şekilde, Kandıra’da sanayileşmeyi sağlamak lazım. Ama Kandıra bölgesinde yapacağınız sanayi yatırımı da, bir otomobil fabrikası, ya da rafineri, lastik  fabrikası olamaz. Hammaddesini bu bölgeden karşılayan, bu bölgenin insanlarını tedarikçi durumuna getiren türden bir sanayileşme tercih edilmelidir.

Bu daancak Gıda Organize Sanayi Bölgesi olabilir. Bölgenin topraktan, hayvandan elde edilen ürünlerini işleyen, bu ürünler için  pazar yaratan bir OSB kurulmalıdır.

Kandıra Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesini Nihat Ergün ortaya attı. Konu büyüdü, olgunlaştı, uygulama aşamasına geldi. Yer tartışmasını çok doğru bulmuyorum. Kandıra Gıda OSB için, F Tipi Cezaevinin arkasındaki alan seçilmiş. Bu arazinin aslında 1 nci sınıf tarım arazisi olduğu, Büyükşehir yeni planları hazırlarken 3 ncü sınıf tarım arazisine çevrildiği iddia ediliyor.

Doğru olabilir. Ama çok da mühim değil. Çünkü, zaten bu bölgedeki topraklarda yetişen ürünler için de artık köylü pazar bulamıyor. Bu bölgede Gıda ürünlerini işleyen, paketleyen, yurt içinde ve yurt dışında pazar yaratan tesislerin kurulması halinde, en çok o bölgenin köylüsü kazanacaktır.

Kandıra Gıda OSB projesine, ilimizde CHP’nin kurumsal bir tepkisini  görmedim, duymadım. Aklı başında herkes, bölge için bir şeyler yapılması gerektiğini biliyor. Çünkü, Kandıra, özellikle Kandıra köyleri, son yıllardahep kaybedenler durumuna düşmüştür. Kandıra Köyleri,yok oluyor. İnsanlar göçüyor. Okullarda öğrenci kalmıyor. Bu durumu durdurmak, bir süre sonra da tersine işler hale getirmek gerekiyor.

Bu aşamadan sonra önemli olan, Kandıra Gıda OSB yapılırken verilen sözlerin takipçisi olmaktır.

Birinci konu, kamulaştırılacak arazilerin sahiplerine ödenecek kamulaştırma bedelleridir. İlk tesbit edilen rakamlar kabul edilebilir değildir. Bazı AKP’liler, “Biz kamulaştırmayı yaparız. Bedeli beğenmeyen yargıya gider, hakkı varsa fazlasını alır” diyorlar. Kandıra köylüsünü mahkemeye yöneltmek, “Al şu parayı sus. Beğenmiyorsan, yargıya git” demek, doğru yaklaşım değildir. Devlet, kamulaştıracağı arazilerin sahiplerine öjeyeceği bedelleri, rayicin üzerinde tutmalıdır. Kamulaştırmada toprak sahibi mağdur edilmemelidir.

İkinci önemli konu, “Bu OSBD’de kurulacak fabrikalarda, bölge insanları, özellikle arazileri kamulaştırılan ailelerin işsiz fertleri istihdam edilecek” sözünün yerine getirilmesini takip etmektir. Bu konuda önümüzde Hyundai ve Alikahya örneği var.

Kibar Holding ve Koreli ortakları, Hyundai fabrikası için bölgede  insanların arazilerini toplarken, “Bu fabrikada sizin ocuklarınız çalışacak. İş sahibi olacaklar” demişlerdi. Sonra bu sözler tutulmadı.

Kandıra ktöylüsü aynı şekilde kandırılmamalıdır. Arazileri kamulaştırılan ailelerdeki işsiz insanlar listelenmeli,  fabrikalar kurulana kadar, bu fabrikalarda  istenen vasıflara kavuşamalarına yönelik eğitim verilmeli ve tesisler kurulduktan sonra, öncelikle bu insanlar işe alınmalıdır. Büyükşehir Belediyesi ile, İşkur’un bu yönde çalışmalara başladığı, meslek eğitim kursları için düğgmeye basıldığı da biliniyor.

Üçüncü ve çok önemli konu ise, şimdi adı Gıda Organize Sanayi Bölgesi olan bu  sanayi alanının daha sonra genişleyeceği,  ağır metal işleyen tesislerin, sanayi sitelerinin bu bölgeye taşınacağı yolundaki söylentilerdir. Bunun olmayacağı, Kandıra Gıda OSB içinde sadece gıda üretimi yapan, tarımsal ve hayvansal ürünleri işleyen tesislerin kurulacağı konusunda güvence verilmelidir.

Kandıra için bir şeyler yapılmalıdır. Bunun için zaman çoktan geçmiş, bu bölge çok mağdur edilmiştir. Bu yapılırken, hala bakir olan Kandıra bölgesinin yeni bir Dilovası, yeni bir Gebze , Çayırova bölgesi haline getirilmemesi de  son derece önemlidir. Bu bölgede işsizlik var. Bu bölgede tarım alanları bulunsa da, köylünün ürettiklerini satamadığı, değerlendiremediği, her geçen gün Kandıra köylüsünün ekonomisinin daha da kötüye gittiği gerçeği var.

Yapılabilecek işler de sınırlı. Gördük, turizm işi olmuyor. Bölgenin doğası uysa da, yapısı buna uymuyor. Ağır sanayi, çevreyi kirleten sanayi olmaması konusunda da hepimiz görüş birliği içindeyiz.

O halde, bölgenin tarım ve hayvancılık ürünlerini işleyen, doğradın fabrikalarda çalışacak binlerce insanlar birlikte, kendi arazisinde ya da ahırında gıda ürünleri yetiştiren köylüleri de gecindirecek, binlerce kişiye para kazandıracak tesislerin kurulması lazım. Bu da ancak Gıda Organize Sanayi Bölgesi projesidir. Çok fazla siyasi polemik yaratıp, suyu bulandırmamak lazım. Bu projeyi, Sakarya ili , Kaynarca, karasu bölgesi de hararetle bekliyor. “Kandıra’dan vazgeçilse de, bizim bölgemizde bu tesisler kurulsa” diye ellerini ovuşturuyorlar. Bölge için önemli fırsat ortaya çıkmıştır. Verilen sözlerin tutulmasını takip etmek, bu projenin biran önce hayata geçmesi için çaba harcamak, bence bölge iin en hayırlı iş olacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.