1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kandıra OSB’yi imamlara anlattılar
Kandıra OSB’yi imamlara anlattılar

Kandıra OSB’yi imamlara anlattılar

Kandıra Müftülüğü’nün Kandıra Bölgesi’nde görev yapan imamlarla her ay yaptığı toplantıların bu ayki konuğu, Kandıra-GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu oldu. Toplantı Kandıra Merkez Şefik Camii

A+A-

Kandıra Müftülüğü’nün Kandıra Bölgesi’nde görev yapan imamlarla her ay yaptığı toplantıların bu ayki konuğu, Kandıra-GİOSB Bölge Müdürü Hamit Eroğlu oldu. Toplantı Kandıra Merkez Şefik Camii toplantı salonunda gerçekleşti. Toplantıya Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan çalışmaları anlatmak üzere davet edilen Hamit Eroğlu, bölge halkının Kandıra GİOSB’u yeterince tanımadığını ve bundan dolayı da kamulaştırma çalışmalarında büyük sıkıntı çektiklerini söyledi.

 

Bölge halkı yararlanacak

Eroğlu, bölge halkının burada kurulacak tesislerden öncelikle yararlandırılacağını ve bu projenin tüm Kandıra halkına duyurulması gerektiğini,  bu çalışmalara bütün aktörlerin destek vererek katkı sağlaması gerektiğini özellikle vurguladı. Eroğlu, sözlerini bitirdikten sonra, soru-cevap kısmına geçildi. Toplantıda bulunan imamlardan bazıları Kandıra-GİOSB’la ilgili sorularını Bölge Müdürü’ne yöneltti. Bunlar arasında en dikkat çeken sorular, OSB’nin ne zaman kurulacağı ve çalışan kişilerin nereden temin edileceği yönünde oldu.

 

2015’e sarktı, tedirginiz

Eroğlu, özellikle kamulaştırma sürecinin uzamasından dolayı projenin sarktığını, başlangıçta yapılan plandaki süreçte aksama olmazsa  en geç önümüzdeki yılın başında alt yapı çalışmalarına başlanıp, fabrikaların kurulumu ile beraber 2015 yılında OSB’nin işler pozisyona gelebileceğini ifade etti.  Eroğlu ayrıca, “Mahkeme süreci devam eden kamulaştırma çalışmalarında ortaya çıkan fiyatlar yatırımcılarımızın tedirgin olmasına neden oldu. Köylümüzün refah seviyesini yükseltmek için çıktığımız bu yolda köylümüz Kandıra GİOSB’a sahip çıkmalıdır” diye konuştu.

 

Ayvadan örnek verdi

Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Kandıra bölgesinin kalkınması bu proje sayesinde olacaktır. Projenin sarkmasının en büyük zararı yine bölge insanına olur.  Fabrikalarda çalışacak olan işçilerin çoğunluğu Kandıra yöresinde yaşayan vatandaşlarımızdan sağlanacaktır. Bu sözü ben değil Yönetim Kurulu Başkanımız bizatihi vermiştir. Ayvayı dalından kopardığımızda en çok bir ay saklayabiliriz. Sonra kararın ve çürür. Size ikram maksatlı dağıtılan cezerye, ayvadan imal edilmektedir. İşlenerek cezerye haline dönüştürülmeyen ayva en fazla bir ayda kararın ve yok olur. Ancak bu ayvayı cezerye haline dönüştürüp paketlersek tam bir yıl boyunca dünyaya pazarlanma imkanına kavuşuruz”.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.